Sağlık

Suçiçeği Olan Biri Ne Yemeli?

Suçiçeği hastalığı genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar. Çoğu zaman çiçek hastalığıyla da karıştırılır. Suçiçeğinin tıbbi adı variselladır. Ergenlik çağından önceki çocuklarda yaygın olarak görülür. Suçiçeği hastalığının en yaygın belirtileri: yorgunluk, yüksek ateş, kırmızı döküntüler ve bu döküntülerin neden olduğu  kaşıntılardır. Suçiçeği enfeksiyonuna neden olan etken bir virüstür. Bu enfeksiyon, virüse maruz kalındıktan 10-21 gün sonra ortaya çıkar ve yaklaşık hastalık seyri 5-10 gündür. Bu hastalıkta komplikasyon nadirdir, genellikle kendiliğinden iyileşir. Suçiçeği aşısı uygulanmaya başladığından beri suçiçeği hastalığının vaka sayısı oldukça azalmıştır. Suçiçeği hastalığına aşılı bireyler suçiçeği geçirseler bile bu hastalığı çok hafif atlatmaktadırlar. Komplikasyon gelişme riski yüksek kişiler: annesi suçiçeği geçirmemiş veya aşılanmamış yeni doğan ve bebekler, yetişkinler, su çiçeği geçirmemiş hamileler, sigara içenler, kanser, AIDS gibi hastalıklara bağlı olarak ya da kemoterapi gibi tedaviler sonucunda bağışıklık sistemi zayıflayanlar ve steroid kullananlar olarak sıralanabilir.

Suçiçeği Olan Birisi Ne Tüketmelidir?

Suçiçeği hastalığının belirtilerinden olan yorgunluk ve direnç kaybı gibi semptomların rahatlaması için bol miktarda C vitamini almaya ihtiyaç vardır. Aynı zamanda C vitamini almak bizi muhtemel bir takım başka hastalıklardan da korur. C vitaminini pek çok farklı besinler yoluyla alabiliriz. Özellikle herkesin C vitamini dendiğinde aklına ilk gelen portakal, en iyi seçenek. Aynı şekilde mandalina gibi turunçgiller de bağışıklık sistemimizi güçlendirmekte bize son derece yardımcı olacaktır. Portakal veya mandalinayı ister direkt olarak soyarak, istersek sularını sıkarak tüketebilirsiniz.

Kişniş de suçiçeği hastalığına iyi geldiği söylenen besinlerden biridir. Bu nedenle C vitamininin aksine kişniş, tüketiminde ölçülü olmak kaydıyla, yardımcı bir besin olarak kullanılabilir. Zaten günlük hayatta dikkat etmemiz gereken sağlıklı ve ölçülü beslenme temposuna suçiçeği enfeksiyonu yaşarken çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Suçiçeğine iyi geldiği söylenen bir başka besin de havuçtur. Havuç zaten hali hazırda çok sağlıklı ve insan sağlığına faydalı bir sebzedir. Havucu taze haliyle soyarak tüketmenin katkısı olacaktır. Fakat havucu çorba haliyle tüketmek vücutta daha rahatlatıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle suçiçeği enfeksiyonuna yakalanan kişilerin havuç tüketmesi de oldukça önemlidir.

Suçiçeğine Ne İyi Gelir?

Neredeyse her hastalıkta olduğu gibi annelerimizin yaptığı tavuk suyu ve kemik çorbası da suçiçeği hastalığına iyi gelen vazgeçilmez besinlerdendir. Protein ve vitamin açısından değerli besinler olan tavuk ve kemik bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir.  Bu nedenle tüketilmesi çok önemlidir. Kemik parçalarının haşlandığı ve tavuğun bütün haliyle atıldığı tavuk suyuna çocuğunuzun yaşına da dikkat ederek uygun sebzeleri ekleyebilirsiniz. Elbette ki kendiniz için yaptığınızda da besleyiciliği oldukça yüksek bir yemek elde etmiş olursunuz. Çocuğunuz için yaptığınız bir tarif ise taneli yemek yemekte zorlanan çocuklar için tüm sebzeleri tavuk suyunda haşlandıktan sonra blendırdan çekmek çok daha rahat olacaktır.

suçiçeği

Grip gibi pek çok hastalığın tedavisinde de büyük bir yer kaplayan bal tamamen bitki özlerinden oluşan müthiş bir gıdadır. Bileşiminde pek çok vitamin ve mineral bulunur. Bunun yanında çeşitli enzimlerin destekçisi olarak vücudun koruyucu ve iyileştirici mekanizmalarını aktive etmeyi sağlar. Hazmetmesi oldukça kolay bir besindir. Balı tüketmenin pek çok yolu vardır. Çocuklara yedirebilmek için süt, çay, ıhlamur gibi içeceklerin içine koyularak tatlandırılabilir. Aynı zamanda meyveleri blendırdan çektikten sonra üzerine bal dökmek de tercih edilebilir bir yöntemdir.

Yoğurt içerisinde kalsiyum, fosfor ve B vitamini bulunduran çok besleyici bir süt ürünüdür. Aynı zamanda bileşimindeki yüksek protein oranı nedeniyle çocuklar için de temel besinlerin başında gelir. Özellikle ateş ile seyreden enfeksiyon hastalıklarında yoğurt hararet giderici görevi de görür. Ateşten rahatsız olduğu için uyuyamayan çocukların uyumasını kolaylaştırır. Aynı zamanda bu hastalık sırasında iştahım kötü yönde etkileneceğini de unutmamak gerekir. O nedenle bu besinleri tüketirken olabilecek en lezzetli hale getirmek önemlidir. Bunun en etkili yollarından biri evde hazırlanmış sağlıklı meyveli yoğurtlardır. Küçük çocukların daha da severek yemekleri için içine bir tutam şeker de katılabilir. Bu ekleme aynı zamanda çocuğa, hastaya enerji de verir. Şeker eklemek istemezseniz bu tatlandırmak işlemini bir tatlı kaşığı bal ekleyerek de yapabilirsiniz.

Beyaz etlerden olan balığın faydaları saymakla bitmez. A, D, E, B2, B12, B3, içeriğiyle sağlık açısından sayısız faydası olan balık, çok değerli bir protein kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre özellikle gelişme çağındaki çocukların beyin fonksiyonları üzerinde önemli miktarda olumlu etkiye sahiptir. Bu nedenle de herkesin beslenme rutininde kesinlikle bulunması gereken bir besindir. Düzenli balık tüketimi hafızaya da yardımcı olmaktadır. Her yaştaki insanların özellikle hastalık zamanında yardım alacağı besinlerden biridir.

Şu ana kadar hep suçiçeği hastalığına iyi gelecek besinlerden bahsettik. Peki bu hastalık seyrinde neler tüketilmemeli? Özellikle döküntü ve kaşıntı sıkıntısı yaşandığı için vücutta daha çok kalıntı ve rahatsızlık hissi uyandıracak alerjik besinlerden kaçınmak gerekir. Çok yağlı ve sağlıksız besinler de vücudu yoracağı için tercih edilmemesi tavsiye edilen besin gruplarındandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu