Sağlık

Suçiçeği Hangi Yolla Bulaşır?

Dünyada yaygın olarak bulunan Herpes virüs çeşitlerinden bir tanesi su çiçeği hastalığını meydana getirir. Toplumlarda salgın halinde yayılır ve sadece insanları enfekte eder. Hayvanlarda herhangi bir bulaşıcılığı yoktur. Aşılama programları ile toplumsal bağışıklık gelişmiş ve hastalık oranında, hastalığının seyir süresinde ve hastanelik olma oranında düşüşler vardır. Suçiçeği çocukluk dönemi hastalığıdır. Bulaşıcı, ateşli, döküntülü ve viral özelliklere sahiptir. Az da olsa ergenlerde ve daha az oranla yetişkinlerde görülür. Çocuklarda basit atlatılan bir hastalık olmakla beraber, yetişkinlikte başka bir rahatsızlığı, yetmezliği veya bağışıklık sistemi düşük olan bireylerde seyri ciddi olabilir.

Suçiçeği Hangi Yolla Bulaşır?

Suçiçeği, viral bir hastalıktır. Salgın şeklinde bulaşır. Aynı periyotta 5’ten fazla vaka varsa su çiçeği salgını olduğu anlamına gelir. Salgın başına düşen vaka sayısı 1990’lı yıllarda aynı periyotta 200-300 kişi iken günümüzde vaka sayısı 20’ye düşmüştür. Aşılama programının bu hastalıkla mücadelede rolü büyüktür.

Suçiçeğinin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Su çiçeğinin en belirgin etkisi yüz ve vücutta meydana gelen döküntülerdir. Yarım santimden daha küçük, kabarık, kızıl, içi sıvı dolu, berrak cilt döküntüleri meydana gelir. Halk arasında ciltteki döküntülerinin içinin sıvı dolu olmasından kaynaklı bu ismi almıştır. 4 gün içinde gelişir ve iki haftada kuruma devrine girer. Tamamen geçmesi 1 ay sürebilir. Bir çocukta ortalama 300 – 500 adet döküntü oluşur. Yetişkinlerde daha azdır. Kaşıntılı olan bu döküntüler vücutta geçici izler bırakır. Koparılmazsa veya zarar görmezse hiç iz kalmadan tamamen iyileşir. Ateş, boğaz ağrısı, iştahsızlık ve huzursuzluk, kaşıntı gibi semptomları olmaktadır.

Çocuklarda 0-4 yaş arası az miktarda vaka görülmekle birlikte, en fazla 5-10 yaşları arasında görülür. Tropikal ülkelerde genç ve ergenlerde de görülür. Çocuklarda hafif atlatılan ve 2 hafta bir ay arasında cilt döküntüleri tamamen iyileşen bir hastalıktır. Ancak istisna olarak eğer çocuk HIV virüsüne maruz kalırsa  ve aynı anda su çiçeği virüsüne de maruz kalırsa hastalık seyri ciddi olabilir.

Suçiçeği Nasıl Bulaşır?

Su çiçeği; “Herpes Zoster virüsü” ile oluşan bir hastalıktır. Herpes Zoster virüsü aynı zamanda Zona hastalığına yol açar. Herpes Zoster’in Varisella virüsü ise su çiçeği hastalığına yol açar. Genelde, salgın şeklinde, okullarda ve kalabalık ortamlarda yayılır. Ancak aşılama programı ile bu salgınlar azalmıştır. Tıbbi adı Varisella Zoster’dir ve Herpes’in 8 çeşidinden biridir.  Bu virüs duyusal sinir hücrelerine tutunarak vücuda girer.

Duyusal sinir hücrelerine dokunma, tat alma, koklama yolu ile bulaşması muhtemeldir. En fazla solunum yolu ile bulaşır. Daha sonra eller vasıtasıyla, dokunma ve temas ile bulaştığı gözlenmiştir. Örneğin bu virüsü alan bir kapalı alanda bir grup öğrenci ile oyun oynarsa, ortak solunan havadan ve temastan bulaşır. Virüs, Ellerden veya gıdadan temas ile vücuda yerleşip sinir uçlarına doğru ilerler. Dört gün içinde bütün vücuda yayılır ve döküntüler oluşturur.

Kısaca en yaygın olarak damlacık ile teneffüs edilerek bulaşır ve virüsü taşıyan kişiye doğrudan fiziksel temas ile bulaşır. Hava yolu ve direk temas ile bulaştığı için tüm dünyada ve ülkemizde genellikle kreşlerde ve ilkokulun ilk yıllarında bulaşır. Ev içinde bulaşıcılık oranı %80’dir. Kız ve erkek çocuklarda görülme oranı eşittir.

  • Oyun teması (1 saatten uzun süre birlikte oyun oynayan çocuklar arasında bulaşır.)
  • Ev içi temas (Aynı evde, ortak malzeme kullanımında bulaşır.)
  • Hastane teması (Aynı odada 2-4 kişi arasında bulaşır.)
  • Yenidoğan teması (Doğumdan 3 gün önce ve 3 gün sonra su çiçeği olan anneden bebeğe geçer.)

Varisella Zoster Virüs

Suçiçeği hastalığına sebep olan Varisella Zoster Virüs, zarfla çevrili, merkezi yerleşimli çift sarmallı DNA içeren bir virüstür. Uçuk virüsü olarak bilinen Herpes virüs ailesinin bir elemanıdır. Büyüklüğü 150 -200 nanometredir. Çapı 90 -95 nm’dir.

Virüsün hedef organı deridir. %98 deri üzerinde döküntü şeklinde görülür. %2 oranla karaciğer, böbrek, pankreasta da tutulum gösterdiği tespit edilmiştir.

Korunma ve Aşı

Suçiçeği aşısı ilk kez 1974’de Japonya’da geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

Pek çok ülke su çiçeği aşısını rutin aşılanma programına alarak bağışıklık kazanmıştır. Bu sayede hastaneye yatış ve mortalite oranı 30 yıl öncesine göre %67 azalmıştır. Hastalık seyrinin süresi ise 45 günden 30 güne düşmüştür.

Varisella aşısı 2 doz şeklinde hastalığa karşı önlem amaçlı uygulanır. Hastalığı kaptıktan sonra 3-4 gün içinde aşı olunmasının da bu hastalığının seyrini daha hafif atlatılmasına yol açmıştır.

Varisella virüsü, yetmişten fazla proteini kopyalama özelliğine sahip lineer DNA yapılı bir virüstür. Su çiçeği aşısı canlı bir aşı olduğundan dolayı immün yetmezliği olan kişilere uygulanmaz.

2013 yılından itibaren Türkiye’de su çiçeği aşısı; kabakulak, kızamık, kızamıkçık ile beraber kombine aşı olarak uygulanmaktadır. Tedavi için asiklovir içeren kremler kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu