Teknoloji

SpaceX Tek Görevde İki Rekoru Birden Kırdı

SpaceX tek görevde iki rekoru birden kırdı. Son günlerde adını sıkça duyuran Elon Musk’ın kurmuş olduğu uzay firması SpaceX, yaklaşık olarak 12 bin uydu ile dünyanın her yerine hızlı ve ucuz internet sağlamayı hedefleyen Starlink projesi 2 rekor birden kırdı. SpaceX firmasının 100. görevi olma unvanına sahip olan Starlink’in 2027’de tamamlanması bekleniyor.

 

İki rekorun kırıldığı bu görevde kullanılan Falcon 9 roketinin taşıdığı yük sadece Starlink projesinde kullanılacak 58 adet uydu değildi. Roket, Starlink uydularının yanında Planet Laps’e ait olan 3 adet uyduyu da beraberinde uzaya fırlatmış oldu.

 

En Fazla Kullanılan Roket Unvanı

SpaceX’i diğer uzay firmalarından ayıran en önemli özellik, ürettiği roketlerin tekrar kullanılabilir olmasıdır. Bu bağlamda Starlink görevinde ve birçok görevde de kullanılan Falcon 9 roketi, bu görevle beraber 6.kez kullanıldı. Bu havalanma ile beraber dünyada en fazla kullanılan roket unvanını kazandı.

 

En Fazla Geri Dönen Roket

Spacex’in yeni kırdığı bu rekorunda da tekrar kullanılabilirlik fonksiyonu iş başında. Genel olarak deniz üzerinde yüzen bir insansız platforma iniş gerçekleştiren roket, hava koşulları el verdiğinde kara üzerine de iniş yapabiliyor. Geçtiğimiz gün yine deniz üzerindeki bir platforma iniş gerçekleştiren Falcon 9, dünyaya en çok geri dönen roket unvanını kazandı.

 

Birçok araştırmacı Starlink projesinin başarılı olması durumunda dünyadaki internet kavramının tekrardan yazılmaya başlanacağını düşünüyor. 12 bin adet uydu ile dünyanın etrafını bir örümcek ağı gibi örecek olan proje ile dünyanın en ıssız köşelerine bile internet taşıyabilecek. SpaceX aynı zamanda 10000 Mbit/s hızını sadece 10 dolara insanların hizmetine sunmayı planlıyor. Günümüzde fiber altyapısı olmayan bölgelerde 24 Mbit/s hızındaki internet hizmetinin yaklaşık olarak 100 TL’ye sunulduğunu unutmamak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu