Teknoloji

SpaceX Savunma Bakanlığı ile anlaştı!

SpaceX Savunma bakanlığı ile anlaştı. Elon Musk’ın 40 000 uydulu Starlink ağının ne işe yarayacağı ufak ufak gözler önüne çıkıyor. Elon Musk, Amerika Savunma Bakanlığı ile öyle bir sözleşme yaptı ki. SpaceX Amerika Savunma Bakanlığı ile anlaştı. Musk’ın uzay gemisi geliştirmekte olan şirketi SpaceX misil uyarı sistemi kurarak dünyada fırlatılan tüm füzelerden Pentagon’u haberdar edecek.

Pentagon ile imzalanan 150 000 000 dolarlık sözleşmeye göre Starlink uyduları birer casus uydu görevi görecek ve infrared sensörleriyle dünyada fırlatılan tüm füzeler hakkında Pentagon’a uyarı gönderecek. Amerika, Uzay Geliştirme Ajansı (SDA) ile yapılacak ortaklığında, SDA ayrıca L3 Harris şirketinden 190 000 000 dolara alacağı sekiz özel uyduyu de Elon Musk’ın Starlink uyduları ile birlikte kullanacak.
SpaceX kısa süre önce yine Savunma Bakanlığı’ndan uzaya askeri uydu taşıma görevleri almıştı. Bu da artık SpaceX’in sivil bir şirket değil, Amerika askeri servisleri için çalışan askeri bir şirkete dönüştüğünü doğruluyor. Özellikle Starlink uydularının casus uydu olarak kullanılması fikri, Startlink’in bir çok ülkede hizmet vermesinin engellenmesine neden olabilecek.

Ayrıca, Çin ve Rusya gibi, uzaya kolay erişebilen rakip devletlerin, Starlink’i artık askeri bir hedef olarak göreceği ve sistemdeki uyduları düşürmek için çalışabileceği tahmin ediliyor.

Elon Musk’ın bütün dünyaya, düşük ücretlerle çok hızlı internet sağlayıp insanoğlu medeniyetini fezaya, nebulalara taşıma masallerının da burda son bulduğu anlaşılıyor. Bakalım Musk’ın uydularının ve uzay gemilerinin, dünyanın diğer ülkelerindeki darbelerde ve savaşlarda çarpıcı roller aldığı haberini de ne zaman yazacağız?

Bize, çok da uzun beklemek mecburiyetinde kalmayacağız gibi görünüyor. Zira, anlaşıldığı üzere, Musk Pentagon koridorlarına dalmış ve bulduğu her komutana, generale, bürokrata bir şeyler satmaya başlamış.

Teknoloji ile ilgili daha fazla habere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu