Genel

SpaceX insanlı roket fırlatışının ertelendi açıklandı

Son dönemde roketlerini bir hayli yoğun biçimde kullanıyor olan SpaceX, bugün gerçekleştirmesi beklenen insanlı uzay görevini, rüzgar ve hava şartlarının uygun olmaması sebebi ile ertelemek mecburiyetinde kaldığını duyurdu.

Fırlatış Neden Ertelendi?

Dünyanın en büyük uzay şirketleri arasında gösterilen SpaceX, bilindiği gibi son dönemlerde sık sık gerçekleştirdiği fırlatışlar ile devamlı gündemdeydi. Özellikle de SpaceX’in bu insanlı uzay görevi, dünyanın en çok merak ettiği uzay projeleri arasında yerini almıştı. Zira şirket önceden başarılı bir biçimde astronotlu bir görev gerçekleştirmişti.

Şirketin bugün bir insanlı görev daha gerçekleştirmesi bekleniyordu. Ancak SpaceX, ikinci astronotlu görevini ertelemek mecburiyetinde kaldığını duyurdu. Şirket sebep olarak ise; yüksek rüzgar hızı ve olumsuz hava şartları olduğunu belirtti.

Bilmeyenler için belirtelim; SpaceX’in araçları uzaya götürmek için kullanmış olduğu Falcon 9 roketleri daha sonra yeniden kullanılabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Fırlatma işlemi gerçekleştirildikten sonra, Of Course I Still Love You isimli bir uzaktan erişim gemisi, geri dönen roketleri yeniden kullanılmak üzere getirir. Fakat SpaceX, güncel durumda yüksek rüzgar hızı ve yağışlı hava sebebi ile geminin zamanında belirlenen noktaya gidemeyeceği açıkladı. Yani olumsuz koşulların etkilediği şey roket değil, gemi.

İkinci kes insanlı fırlatış yapacak olan SpaceX, özellikle de başka gezegenlere yapılacak seyahatler için ciddi ödemeler gerçekleşiyor. Firma henüz buna hazır olmadığı için şimdilik yalnızca NASA astronotlarını taşıyabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu