Teknoloji

SpaceX İkinci Kez Astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na Taşıyacak!

Elon Musk’ın uzay şirketi olan SpaceX (Space Exploration), ikinci insanlı kalkışına hazırlanıyor. Yapılmış olan açıklamalara göre özel uzay şirketi SpaceX, astronotları ikinci kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) götürecek.

“Mars’ın Kanunlarını SpaceX Belirleyecek” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

SpaceX Crew Dragon görevi ile birlikte NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarılı bir şekilde taşımış ve tekrar getirmişti. Hem uzay endüstrisi için hem de SpaceX için tarihi bir önem teşkil eden bu görev de, SpaceX’e ‘uzaya astronot taşıyan ilk özel uzay şirketi’ olma unvanı kazandırmıştı. Fakat bu görev ile her şey bitmedi. Elon Musk’ın sahip olduğu uzay şirketi şimdiyse aynı görevi ikinci kez hayata geçirmek için tarihi belirledi.

Spacex’in İnsanlı İkinci Kalkışı Olacak

Spacecom’un gerçekleştirmiş olduğu bir habere göre, SpaceX bu hafta ikinci kez Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot taşıyacak. Crew-1 misyonu olarak isimlendirilen görevde bu kez iki değil, dört astronot uzay istasyonuna gönderilecek.

CREW-1 Ne Zaman Fırlatılacak?

NASA’nın yapmış olduğu açıklamaya göre SpaceX, 15 Kasım TSİ 03:49’da tarihi görevin ikincisini gerçekleştirecek. Ayrıca fırlatma gerçekleştirilirse söz konusu görev SpaceX’in ilk operasyonel insanlı Uluslararası Uzay İstasyonu görevi olarak da değişik bir yere sahip olacak. Crew Dragon kapsülünün fırlatışıysa yine önceki görevde olduğu gibi Falcon 9 roketi ile yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu