Sosyal Medya
Trend

Sosyal Medyanın Olumlu Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyanın olumlu etkileri bu koca dünyada hem bireysel hem de kurumsal amaçlarla yer alan herkesi kapsar. Sosyal medya; anlık bilgi aktarımı ve iletişim için kullanılan dijital ortamdır. Bu online ağda; kişisel görüşlerden haberlere, makalelerden ürün tanıtımlarına kadar geniş bir yelpazede paylaşım yapılır. Sosyal medyanın muhtevasını belli içeriklerle sınırlamak imkânsızdır. Akla gelebilecek her şey, burada kendine yer bulur.

‘Sosyal medya’ kavramının içeriğine dâhil olan pek çok uygulama ve internet sitesi vardır. Facebook, instagram Twitter, Pinterest, TikTok bunların en yaygın olanlarından bir kaçıdır.

Neredeyse yediden yetmişe herkesin sosyal medya kullandığı günümüzde, onun ne olduğunu uzun uzun açıklamaya gerek yoktur. Fakat asıl mesele, sosyal medyayı doğru kullanabilmektir. Sosyal medyanın avantajlarından yararlanmak bu şekilde mümkündür.

En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri 2021

Sosyal Medyanın Avantajları

 1. Bilgi akışı çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Herhangi bir konu dakikalar içerisinde gündem olarak topluma yayılabilir. Bu da kamuoyu ve farkındalık oluşturulmasında büyük rol oynar.
 2. İçerik üreticileri sosyal medya paylaşımlarıyla kazanç elde edebilir. Youtube üzerinden para kazananlar, ürün ve hizmetlerini İnstagram aracılığıyla pazarlayanlar buna örnektir. Bazı markalar ise yüksek takipçili hesapların sahipleriyle iletişime geçerek kendilerinden reklam yapmasını talep eder. Kişi, markaya ait bir ürünü veya hizmeti hesabında takipçileriyle paylaşarak ödeme alır. Bunlar sosyal medya ile para kazanma yollarından sadece birkaçıdır.
 3. Reklam, tanıtım ve pazarlama alanlarında kritik rol üstlenen sosyal medya; işletmeler için vazgeçilmezdir.
 4. Gündemi ve sevdiğimiz kişileri takip etmek sosyal medya ile daha kolaydır.
 5. Sosyal medyanın faydaları arasında öne çıkan bir diğer husus, genel kültürü geliştirmesidir. Farklı konularla ilgili paylaşımlar görmek ufkumuzu genişletir, yeni bilgiler öğrenmemizi sağlar. Bunu, internette araştırma yaparak da gerçekleştirmemiz mümkündür. Ancak sosyal medyadaki eğlenceli ve ilginç içeriklerin internetteki uzun yazılardan daha fazla rağbet gördüğü bir gerçektir.
 6. Dünyanın herhangi bir yerindeki insanla tanışmak, fikir alışverişinde bulunmak sosyal medyanın yararları arasında zikredilebilir. Yeni arkadaşlık ve dostluklara zemin hazırlayan sosyal medya; bazılarının eski okul arkadaşlarını ve uzak akrabalarını bularak hasret gidermesine de vesîle olur. Hatta sosyal medyadan tanışarak ilişkiye başlayan ve daha sonra evlenen çiftlerin sayısı bir hayli çoktur.
 7. Boş vakitleri değerlendirme yöntemlerinden biri olan sosyal medya, verimli kullanılırsa kişisel gelişimi destekler. Kişilerin, ilgi duyduğu konulardaki gelişmelerden haberdar olmasına yarar. Yakınında ne zaman hangi etkinlik var? Bunu kısa yoldan öğrenmesini sağlar.
 8. Web siteniz varsa daha çok ziyaretçi edinmek için sosyal medyadan yararlanmak akıllıca olacaktır. Sosyal medyada sitenizdeki sayfaların linklerini paylaşmak trafiğinizin artmasına katkıda bulunur.
 9. Âcil durumlarda çabuk aksiyon alınır. Kaza, deprem, kan ihtiyacı ve buna benzer durumlarda kolaylıkla yardım temin edilir.

Alexa Site Bilgisi ve Sıralama Sorgulama

Sosyal Medyanın Öğrenciler İçin Olumlu Etkileri

Eğitim amaçlı da kullanılabilen sosyal medya, öğrenci ve öğretmenlerin işini kolaylaştırır. Örneğin Facebook’ta belli bir derse, sınava, üniversiteye veya fakülteye yönelik birçok sayfa ve grup vardır. Öğrenciler buralara üye olarak çeşitli kaynaklara erişebilir. Başka öğrencilerle bilgi alışverişi gerçekleştirebilir. Öğretmenler de başka öğretmenlerle tanışarak birbirlerine sorular sorup yardım isteyebilir.

Sosyal Medyanın Kurumsal Avantajları

 1. Sosyal medya hesabı firmalar için büyük ihtiyaç durumundadır. Kaliteli bir sosyal medya hesabı firmanın potansiyel müşterilerine güven telkin eder.
 2. Prestij ve marka bilinirliği meydana getirir.
 3. Daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırır.
 4. Hedef kitlenin genişletilmesinde ve satış hacminin artırılmasında önemli bir yeri vardır.
 5. Daha az mâliyetle daha etkili reklam yapmanın yolu sosyal medyadan geçer.
 6. Ürün ve hizmetlerin tanıtımını kolay hâle getirir.
 7. Müşterilerle daha hızlı iletişim kurulmasını sağlar. Bu da müşteri memnuniyeti ve sadâkati için oldukça mühimdir.
 8. Kişilerin görüşlerini alarak ürün ve hizmetleri bu doğrultuda iyileştirme olanağı sunar. Hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını bilmek ve onlara yoğunlaşmak; eksikliklerinizi ve hatalarınızı görüp onları düzeltmek istiyorsanız sosyal medya kullanmanız şarttır.
 9. Rakip analizine imkân verir. Rakiplerinizin hangi kanallarda neler yaptığını, hedef kitlelerine nasıl hitap ettiklerini görme fırsatı tanır. Böylelikle onlardan daha iyisini yapmak için yeni stratejiler geliştirme ve rakiplerinizin önüne geçme şansınız olur.
 10. Sosyal medya kullanımının avantajları analiz, ölçümleme ve raporlama işlemlerini uygularsanız daha da belirginleşecektir. Zîrâ sosyal medyada hedef kitlenizin hangi paylaşımlara nasıl tepki verdiğini tespit etmeniz mümkündür. Yine cinsiyet, yaş ve benzeri onlarca kritere göre filtreleme yaparak onlara kişiselleştirilmiş içerikler ve reklamlar göstermeniz de imkân dâhilindedir. Bu da onlara en doğru ve etkili şekilde hitap etmeniz demektir.
 11. Duyurular, kampanyalar, promosyonlar, indirimler, yeni çıkan ürünler vs. sosyal medya vasıtasıyla hedef kitleye daha hızlı bir biçimde ulaştırılır. Özetle sosyal medya kullanımı firmalar için zorunluluktur. İşinizi geliştirir; îtibârınızı, görünülürlüğünüzü ve kârlılık oranınızı artırır.

Sosyal Medyanın Çocuklar İçin Avantajları

 1. Çocukları dijital dünya ile uyumlu bireyler hâline getirir. Onları teknolojiye adapte eder.
 2. Çocukları akranlarıyla buluşturur. Birbirlerinden yeni şeyler öğrenmelerini ve oyunlar oynamalarını sağlayarak etkileşimlerini artırır.
 3. Çevrimiçi eğitimi destekler. Ders çalışmalarına katkıda bulunur.
 4. Öte yandan sosyal medya gençlerin bir araya gelip çeşitli etkinlikler için organize olduğu bir ortamdır. Kurulan gruplar sayesinde etkinlik paylaşımı yapılabilmekte ve yararlı aktiviteler planlanmaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri, kamp, ders içeriği paylaşımı buna örnektir.
 5. Çocukların diğer kültürleri tanıması, farklı bölgelerdeki akranlarıyla bağlantı kurması açısından önem taşır.
 6. Yabancı dilin gelişimine yardımcı olur.
 7. İçine kapanık, sosyal fobi sorunu olan, özgüveni zayıf çocukların bu problemlerle başa çıkmalarını kolaylaştırır.
 8. Fiziksel olarak bir araya gelemeyen arkadaşlar sosyal medyada birbirini destekler. Kötü günlerinde yanında olup doğum günü gibi mutlu günlerinde de sevinçlerini paylaşırlar.
 9. Kendisini gururlandıran başarılarını sosyal medyada paylaşarak beğeni ve takdir alan çocuğun motivasyonu artar.
 10. İnstagram Reels ve Youtube gibi platformlar için içerik oluşturan çocukların hayal gücü ve üretkenliği gelişir.
 11. Karşılıklı saygı, özgüven, âidiyet duygusu, kontrol ve ifade becerileri, kimlik gelişimi üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Sosyal Medyanın Psikolojik Bakımdan Olumlu Etkileri

 1. Kişiye arkadaşları ve yakın çevresi tarafından kabul gördüğü hissi verir.
 2. Rol modelinizi bulmanıza yardım eder. Birilerinden ilham ve öneriler almak hayatınıza yön verebilir.
 3. Yalnızlık hissini azaltır.
 4. Güven artırır.
 5. Stresle mücadeleyi destekler, can sıkıntısını önler.
 6. Arkadaşlık ilişkilerini güçlendirebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu