SağlıkGenel

Sosyal İzolasyon Nasıl Uygulanır? Zararlarından Nasıl Korunmak Gerekir?

Sosyal İzolasyon Nasıl Uygulanır? Zararlarından Nasıl Korunmak Gerekir?

Sosyal izolasyon, sadece Covid-19 bazında düşünülmemesi gereken bir konu ve uygulamadır. Sosyal izolasyonun aslında her yaygın hastalıkta uygulanması gerekir. Ortada grip salgını varsa veya herhangi bir salgın hastalık varsa, bilinçli bir şekilde sosyal izolasyon uygulanmalı ve salgın hastalıklardan maksimum şekilde korunulması gerekir.

Sosyal izolasyonun kelime anlamı ise genel bir tanımla, bireyin kendini toplumdan büyük ölçüde soyutlaması ve topluma karşı ciddi anlamda korumaya alması demektir. Kişinin toplumla minimum şekilde temas halinde olması ve salgın hastalıklara yakalanma riskini minimum seviyeye indirmesi gerekir. Bu durum salgın hastalıklardan korunmaya yardımcı olsa da aynı zamanda birtakım sorunları da beraberinde getirir. Kişinin bu zararlara karşı, yani sosyal izolasyonunun zararlarına karşı kendisini koruması gerekir. Peki, sosyal izolasyonun zararlarından nasıl korunmak gerekir?

Sosyal İzolasyon Zararlarından Nasıl Korunmak Gerekir?

Sosyal izolasyon zararlarından korunabilmek adına öncelikle bu zararların ne olduğunu bilmek gerekir. Sosyal izolasyonun en büyük zararı hareketsizliktir. Kişinin kendini toplumdan uzaklaştırması, direkt olarak evde hareketsiz bir hayat yaşamasına neden olacaktır. Böyle bir hayat ise obezite, beslenmeye bağlı gelişen hastalıklar, hareketsizlik nedeniyle oluşan sinir hastalıkları gibi birçok sorunlar karşı karşıya kalınabilir.

Sosyal izolasyonun bir diğer olumsuz yanı ise kişinin evde teknolojik cihazlarla çok haşır neşir olması durumudur. İzolasyon sürecinde tablet, telefon, bilgisayar, televizyon vb. teknolojik aletlere fazlasıyla yönelinir. Bu durum en çok boyun ve bel sorunlarına yol açar. Kişinin saatlerce bu cihazların başında sabit bir pozisyonda ve özellikle kafa eğik bir şekilde durması, bel ve boyun sorunlarının direkt olarak ortaya çıkmasına etkili olur.

İzolasyonun bu tür zararlarından korunabilmek adına mutlaka evin içerisinde egzersizlere başlamak, ev işlerine daha çok vakit ayırmak ve teknolojik cihazlara olabildiğince bağlı kalmak gerekir.

İzolasyon Sadece Eve Bağlılık Değildir

Sosyal İzolasyonun Zararları
Sosyal İzolasyonun Zararları

İzolasyon sürecinde birçok kişi tüm süreci aylarca evde geçirmeye çalışır. Bu durum psikolojik sorunları beraberinde getirirken, az önce saymış olduğumuz sağlık sorunlarının da tetiklenmesine yol açar. İzolasyon sürecinde, kişinin dışarıya çıkması da söz konusu olabilir. Maske, eldiven ve dezenfektan üçlüsüyle de izolasyon başarıyla sağlanabilir.

Bireyin topluma karıştığı sırada tüm korunmaya yardımcı olan tıbbi ekipmanları edinmesi gerekir. İnsanlarla fazla yaklaşmamaya ve 1.5 mt. mesafe kuralına uymak da izolasyonun önemli bir parçasıdır. Ortamlara girildiğinde ise o ortamda herhangi bir dezenfektan bulunuyorsa, bu dezenfektan mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca kişinin yanında mutlaka kendine özgü dezenfektanı olması gereklidir. Her ortam değişikliğinde bir maske değiştirmek ve maske değiştirirken, maksimum hijyen içerisinde değişimi yapmak büyük önem taşır. Bu gibi detaylarla da izolasyon sağlanır.

Kişinin eve geldiğinde ise kendi vücudunu, kıyafetlerini ve tıbbi korunma ekipmanlarını da hem değiştirmesi hem de iyi bir şekilde dezenfekte etmesi, izolasyonu tam anlamıyla uygulaması anlamına gelir. Evden olabildiğince çıkmamak, ruhen darlık hissedildiğinde kısa bir yürüyüş veya alışveriş yapmak, başarılı bir izolasyon sürecinin en önemli örneği olarak kabul edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu