GenelNasıl Yapılır?

Sofra Düzeni Nasıl Olmalı? Sofra Düzeni Çatal Bıçak

sofra düzeni nasıl olur, kahvaltı sofra düzeni, sofra düzeni çatal bıçak

Sofra düzeni ya da masa düzeni nasıl olmalı? Doğru düzenlenmiş bir masa, yemek görgüsünde ve sunulmakta olan yemekleri belli yöntemler (kurallar) çerçevesinde yiyebilme noktasında oldukça gereklidir. Kafanızda “neden” sorusu canlanıyorsa; yemek yenirken daha kolay ve ergonomik bir şekilde yiyebilmemiz ve masada bulunan yemeklere daha kolay ulaşabilmemiz için diyebiliriz. Yaptığınız sofra düzeniniz ne kadar doğru ve güzelse, bu durum karşı tarafa sizin de o derece ince ruhlu ve düşünceli bir insan olduğunuz hissini verir. Ayrıca tüm bunların yanında sofra düzeni, evinize gelen misafirlere gösterdiğiniz saygı ve değeri de ortaya koyar.

Yemek masası düzeninde kullanılacak olan tabak, bıçak vb. Malzemeler; aile sofrasında veya yakın dostlara, samimi misafirlere verilen davetlerde kullanılacak olan malzemelerden ayrı olmalıdır. Daha büyük ve daha değerli, renkli veya kenarları yaldızlı olan porselenler tercih edilmelidir.

Misafirlerinizi mutlu etmek ve verdiğiniz davet uzun süre konuşulsun istiyorsanız içeriğimizi okumaya devam edin.  Şimdi sizlere sofra düzeninde çatal bıçak ve akşam yemeğinde sofra düzeninden bahsedeceğiz.

Sofra Düzeni Çatal Bıçak Nasıl Olmalı?

Sofra düzeninin en temel konusu ve en dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak yerleşimidir. Sofra da yemek çatalı tabağın soluna, salata çatalı ise yemek çatalının soluna konulmalıdır. Yemek bıçağı ise tabağın sağ tarafına, yemek kaşığı da bıçağın sağına konulmalıdır. Su ve meşrubat bardağı ise sağ kısımda bulunan bıçak ve kaşığın üst kısmına konulmalıdır.

Eğer yemek sonrası tatlı teknik servisi yapılacaksa tabakların yemek esnasında masada bulunmaması tercih edilmektedir. Tabaklar sırasıyla (alttan başlayarak) servis tabağı, yemek tabağı, salata tabağı konulmalıdır. Peçete kullanımı verilen yemeğin resmiyetine göre tabağın içerisine ya da çatalların soluna yerleştirilmelidir.

Akşam Yemeği Sofra Düzeni Nasıl Olmalı?

Güzel bir akşam yemeği için evinize davet ettiğiniz bir misafiriniz varsa veya samimi olduğunuz bir yakınınız akşam yemeğine gelecekse resmi olmayan ama şık bir sofra düzeni yaratmakta özgürsünüz. Gündelik ve oldukça kullanışlı bir sofra hazırların yanında bir o kadarda  şık yemek sofrası hazırlamak için sofra kurallarına da dikkat etmelisiniz.

Akşam Yemeği Sofra Düzeni Nasıl Olmalı
Akşam Yemeği Sofra Düzeni Nasıl Olmalı

İlk olarak masaya akşam yemeği yiyecek kişi sayısı kadar Amerika servis koymakla işe başlayabilirsiniz. Yemek tabaklarını servislerin ortasına yerleştirdikten sonra sola çatalı ve onun soluna da salata çatalını koymalısınız. Yemek bıçağının tabakların sağ tarafına konulmasının ardından onun sağına da kaşıkları yerleştirebilirsiniz. Sağ üst köşeye de koyduğunuz bir su bardağının sağına da meşrubat bardağını yerleştirebilirsiniz.

Son olarak tercihen desenli olan peçeteleriniz varsa onu ikiye katladıktan sonra çatal altına veya tabağın üstüne yerleştirerek harika bir masa düzeni yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu