Genelİpin UcuNasıl Yapılır?

Slogan nedir? Slogan Sözlük Anlamı Nedir?

slogan örnekleri, yaratıcı sloganlar, slogan nasıl yazılır, slogan ne demek, sloganın ingilizcesi

Slogan, bir grubun, şirketin ya da kurumun amaç ve araçlarını genel olarak tanımlamaya yardımcı olan bir diğer deyişle sözcük topluluğuna verilen isimdir. Slogan sözcüğünün başka bir adı da mottodur. Birçok ülke, kent, üniversite ve diğer kurumların mottoları bulunmaktadır. Motto sözcüğünün etimolojik kökeni İtalyanca‘dan gelmektedir ve kökeni Latince muttire yani “mırıldanmak, söylenmek” anlamına gelmektedir.

Slogan Ne Demek?

Öncelikle sizlere sloganın ne olduğunu açıklayalım. Slogan, firmalar, sektörler, vakıflar vb. marka değeri oluşturmaya yönelik iyi bir mesajıdır. Başka bir ifade ile sloganlar; bir grup, topluluk, firma ya da şirketler tarafından topluluğun hedeflerini anlatmak için kullanılacak olan kelime ya da cümlelerdir. Herhangi bir düşüncenin kolay hatırlanabilir ve tekrarlanabilir bir şekilde olmasını dile getiren kısa, net, çarpıcı söz, motto olarak da tanımlanabilir.

Slogan Sözlük Anlamı

Sözlükteyse slogan kelimesinin anlamı şu biçimde açıklanmaktadır; “Kısa ve çarpıcı propaganda sözü, savsöz. Bir markanın amacını ve vizyonunu tanımlayan kısa deyiş.” olarak geçmektedir.

Slogan oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

  1. Özgün ve orijinal olması gerekmektedir. Kimse orijinal olmayan, alıntı olan bir sloganı  önemsemez ve bu durum sloganı yapılan firma ya da kuruluş için eksi sayılır.
  2. Slogan, ilgili firmaların ya da ürünlerin özelliklerini içermelidir.
  3. Sürekliliği önemlidir. Ne zaman olursa olsun her yönden markanızı en doğru biçimde ifade etmesi gerekmektedir.
  4. Kolay ve akılda kalıcı olması da çok önemli bir yer teşkil ediyor. Ayrıca telaffuzunun kolay bir biçimde yapılabilmesi son derece önemlidir. Böylece hem sloganınızın yayılmasını sağlamış hem de firmanızın veya ürünlerinizin reklamını daha yerinde yapmış olacaksınız.

En Etkili Slogan Örnekleri

Etkili slogan oluşturabilmek ve yaratıcı fikirleri öne çıkarabilmek adına yapılan bu

“Şoook Ucuz”

Meyve, sebze, içecek, gıda, kişisel bakım ve temizlik malzemeleri gibi temel ürünler satan Şok markasının sloganı bütçeye uygunluk teması ile öne çıkmaktadır.

“Evinizin Her Şeyi”

Ikea, ev ihtiyaçları için geniş bir yelpazede ürün seçeneği sunduğunu, çarpıcı ve akılda kalıcı sloganı ile başarılı bir biçimde ifade etmektedir.

“Turkcell’le Bağlan Hayata”

İletişim servisleri sunan mobil operatör markası Turkcell, akılda kalıcı sloganı ile çekim gücüne vurgu yapmaktadır. Reklam jingle’ı ile desteklenen slogan, Türkiye’nin en başarılı slogan çalışmalarından birisi olarak hafızalara kazınmıştır.

“Kirlenmek Güzeldir”

Toz ve sıvı deterjan çeşitleri üreten Omo markasının sloganı, direkt hedef kitlesi olan anneleri etkileyen duygusal bir dile sahibi olduğu için bir hayli başarılı olmuştur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu