SağlıkGenel

Skolyoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Skolyoz Tedavisi

Skolyoz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Skolyoz Tedavisi

Skolyoz, halk arasında bilinen adıyla omurga eğriliği rahatsızlığıdır. Tedavi başlamadığı müddetçe omurganın eğriliği devam eder ve herhangi bir düzelme olmaz. Omurganın eğrilmesiyle birlikte birçok sinir problemi gelişebilir ve duruş bozuklukları söz konusu olabilir.

Omurganın genel olarak göğüs bölgesinde eğilmeye başladığı görülse de bel bölgesinde de eğilmeler söz konusu olabilir. Göğüs bölgesinde gelişen skolyozun genel olarak yana doğru ilerlediği, bel bölgesinde gelişen skolyozun ise arkadan öne doğru eğildiği görülür. Genel olarak çocukluktan başlayan bu hastalık, kız çocuklarında erkek çocuklarına göre çok daha fazla bir şekilde ortaya çıkar. En azından yapılan araştırmalar neticesinde 30 dereceyi geçen skolyozun en çok kız çocuklarında ortaya çıktığı bilinir.

Skolyozun birçok nedeni olabilir. Doğumsal nedenler başta olmak üzere, genetik yatkınlık, enfeksiyon veya tümör kaynaklı gibi birçok nedenden ötürü skolyoz ile karşılaşılabilir. Hastalığın teşhisinde ve tedavisinde ne kadar gecikilirse, tedaviden olumlu sonuç alma oranı da aynı derecede düşer.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz belirtileri birçok şekilde ortaya çıkabilir. Ailenin veya bireyin dikkatli olmamasından ötürü hastalığın evre olarak ilerlediği görülür. Erken teşhis edilmesi durumunda ise ne cerrahi müdahaleye ne de ilaç tedavisine gerek kalır. Zaten cerrahi tedavi sonrasında fizik tedavi de gerekir.

Hastalık erken teşhis edilirse de fizik tedavi ve egzersizlerle omurganın düzelmesi söz konusu olabilir. Skolyozun belirtileri olarak omurganın yana eğriliği veya öne doğru eğriliği dikkat çeker. Hastanın bu durumu fark etmesinden ziyade yakınlarının fark etmesi, teşhisin ve tedavinin erken olmasına imkan sağlar. Bir omzun yukarıda bir omzun aşağıda olması durumu da en önemli belirtilerden biri olarak bilinir. Hastanın yürürken zorluk yaşaması, anormal yürümesi ve en ufak bir aktivitede belinin ağrıması, en önemli skolyoz belirtileri olarak hastaların karşısına çıkar.

Duruş bozukluklarının yanı sıra omurganın göğüs kafesine uyguladığı baskı sonucunda nefes darlığı ve sinir sıkışması gibi durumlarla da karşılaşılabilir.

Skolyozun Tedavisi

Skolyoz Tedavisi
Skolyoz Tedavisi

Skolyozun tedavisi, omurganın eğrilik derecesine göre belirlenir. Eğrilik derecesi ne kadar çoksa tedavi de o denli zorlaşır ve tedaviden olumlu sonuç oranı da yine aynı şekilde azalır.

Tedavinin hastadan hastaya değişim gösterdiği söylenebilir. Eğrilik eğer 20 derecenin üstündeyse, hasta için cerrahi tedavi kaçınılmaz bir yöntemdir. Operasyon sonucunda omurgaya vida ve çubuk gibi cisimler yerleştirilir. Bu sayede omurga eski S görüntüsünü alır ve normal görünümüne kavuşur.

Skolyozun derecesi 20’nin altındaysa da korse tedavisi uygulanır. Ağrılara karşı ilaç tedavisine başlanabilir. Ayrıca hastaya birtakım egzersizler önerilir. Bu egzersizler sonucunda ise korse kullanımıyla birlikte ilerleme kaydedilir. Cerrahi tedavi uygulanmayan hastalarda ise sürekli olarak eğrilik derecesinin takip edilmesi gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu