SağlıkGenel

Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şizofreni Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şizofreni, bireyin gerçekle ilgilisinin kopmasına, gerçek olmayan kişilere ve olaylara inanmasına yol açan bir hastalıktır. Psikolojik anlamda en ciddi rahatsızlıklardan biri olan bu hastalık, tedavi edilmemesi durumunda hastanın yaşamını tam anlamıyla olumsuz etkiler. Bireyin aile ilişkileri, iş hayatı, eğitim hayatı ve  tüm çevresi ile olan iletişimi kopar. Bu durumun önüne geçebilmek, tıbbi yardım almadan pek mümkün olmaz. Bu yüzden mutlaka psikolojik destek almak gerekir.

Hastalığın tedavi süreci de önem taşıyan önemli bir noktadır. Tedavi süresi boyunca yapılan en ufak bir hata, hastanın ilerleyen süreçte tekrar şizofreni hastalığıyla karşı karşıya gelmesine yol açabilir. Hastanın tedaviye olan sadakati de bu noktada önem taşır. Hastalığın erken tedavisi ise tedavinin hem kısa sürmesine hem de kalıcı anlamda başarılı sonuç vermesine yol açar. Peki, hastalığın belirtileri nelerdir?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni Belirtileri
Şizofreni Belirtileri

Şizofreni belirtileri nelerdir?” sorusu hem söz konusu hastalıktan şüphelenen hem de bireyin aile fertleri tarafından sıkça sorulan bir soudur.

Öncelikle belirtelim ki hastalığın ilk evrelerde belirtilerinin son derece hafif olduğu ve hastanın çevresinin, hastada herhangi bir belirti sezmedikleri görülür. Hastalığın ilerlemesi durumunda ise şu belirtiler ortaya çıkar:

  • Gerçek dışı olaylara inanma ve var olmayan kişileri görme, hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alır. Bireyin bu olaylara fazlasıyla inandığı, yakınlarına anlattığı ve var olmayan kişilerle sürekli olarak konuştuğu görülür. Kişinin sürekli olarak takip edildiği, taciz edildiği ve birilerinin sürekli olarak zarar verdiği yönünde bir inanışı vardır.
  • Hastanın sürekli olarak nereden geldiğini bilmediği sesler duyması da bu hastalığın önemli belirtilerinden biridir. Hastanın bu sesleri gerçek deneyim gibi duyması ve gördüğü halisünasyonları gerçek bir insan deneyimi gibi deneyimlemesi söz konusu olur.
  • Hastaların sorulara cevap verirken, alakasız ve gerçek dışı cevaplar verdikleri fark edilebilir. Kendilerini ifade edemezler ve konuşmakta güçlük çekebilirler.
  • Hastaların aniden alakasız tavırlar sergilemeleri, çocuksu davranmaları, abartmaları vb. davranışlarda bulunmaları söz konusu olabilir.

Hastalığın Tedavisi

Şizofreni tedavisi kısa süre içerisinde bitmeyen ve aslında bir anlamda ömür boyu süren bir tedavidir. Hastalığın tedavisi konusunda ilaç tedavisinin büyük önem taşıdığı söylenebilir. Uygulanan ilaç tedavisi sayesinde hasta belirtilerin büyük bir çoğunluğundan uzaklaşır ve belirtilerin şiddeti büyük ölçüde azalır.

Bu ilaçların beyne dopamin salgılamasından ötürü belirtilerin azaldığı görülür. Hastanın sürekli olarak psikiyatrik kontrol altında olması ve düzenli tedaviye gitmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu