SağlıkGenelÖneriler

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?

Sivrisinekten korunma yöntemleri, sivrisinek karşısında özellikle geceleri çok daha korunaklı olmanıza ve sivrisinek ısırıklarından izole olmanıza yardımcı olur.

Sivrisinekler gün içerisinde pek dikkat çekmese de gece vakitlerinde gerek sesleri gerekse ısırıklarıyla fazlasıyla dikkat çekerler. Isırıkları nedeniyle cilt yüzeyinde büyük kabarmalar ve kızarmalar meydana gelirken, günlerce ısırılan bölge kaşınır. Bu durumun önüne geçebilmek adına sivrisineklere karşı kendinizi korumanız gerekir. Koruma konusunda ister ilaç isterseniz de doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. Peki, sivrisinek ısırıklarından tamamen nasıl korunmak gerekir? Uygulanacak yöntemler nelerdir?

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri Konusunda Doğal Seçenekler Nelerdir?

Sivrisinekten korunma konusunda birçok kişi genel olarak doğal yöntemleri tercih etmek ister. Aslında ilaçla korunma son derece kolaydır ancak doğal yöntemler her zaman için daha az risk taşır. İlaçlı yöntemlerin içermiş oldukları kimyasallar nedeniyle sadece bazı vücutlarda alerjik reaksiyon göstermeleri söz konusu olabilir. Genel olarak da herhangi bir sorun teşkil etmediği görülür. Her ihtimale karşı doğal yöntemlere yönelmek, en mantıklı seçenek olacaktır.

Sivrisineklerin uzak tutulması konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biri, yarım çay bardağının içine lavanta yağı damlatılmasıdır. Sonra elde edilen bu karışımı pamuk yardımıyla vücudunuza sürmeniz durumunda, gece boyunca sivrisineklerden korunmanız mümkün olabilir. Sivrisineklerin sizden uzak durması adına nane yağının su ile karıştırılması da yeterli olur. Yine yarım çay bardağı su ile naneyi karıştırmanız durumunda, pamuk yardımıyla vücudunuza sürerseniz, gece boyunca sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olabilir.

Sivrisinekten korunma yöntemleri konusunda sadece vücudunuzla ilgili değil, bulunduğunuz ortamla da ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Bulunduğunuz odaya çeşitli şekillerde müdahale ederek, sivrisineklerin sizden uzak durmasına olanak sağlayabilirsiniz. Kuru kahve, sivrisineklerin en sevmediği kokulardan birini sahiptir. Ufak bir kapta, altına mum koyarak kuru kahveyi kavurursanız, kahvenin yaymış olduğu koku nedeniyle sivrisinekler o bölgeden uzak duracaklardır. Bu yöntemin yanı sıra limonu ikiye bölerek, iki yarısının içine de karanfil saplarsanız, bu karımışın yaymış olduğu koku da sivrisineklerin bölgeden uzak durmalarına yardımcı olur.

Sivrisinekten İlaçla Korunma Yöntemleri

Sivrisinekten Korunma Yöntemleri
Sivrisinekten Korunma Yöntemleri

Sivrisinekten ilaçla korunma yöntemleri son derece uğraşsız ve kısa süre içerisinde uygulanabilecek yöntemlerdir. Öncelikle Sinkov vb. ürünlerden faydalanarak, sivrisineklerden basit bir şekilde korunabilirsiniz. Vücudunuzun açıkta kalan bölgelerine bu ilacı sürmeniz durumunda çok rahat bir şekilde sivrisinek saldırılarından korunabilirsiniz. Genel olarak bu ilaçların etki süresi 6 saat olarak bilinirken, 6 saat boyunca sinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz ancak 6 saat sonra yenileme şarttır.

Direkt olarak ortama sıkılan sinek ilaçlarından da yararlanabilirsiniz. Uyumadan önce odanıza, kapı ve pencerelerin  kenarlarına sinek ilacı sıkarak, sinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Ayrıca prize takılan kapsüller sayesinde de sineklere karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu