SağlıkGenel

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçirilir? Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçirilir? Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

“Sivrisinek ısırığı nasıl geçirilir?” sorusu, yaz aylarında sivrisinekler tarafından bol bol ısırılan herkesin ortak sorularından biridir.

Sivrisinekler havaların ısınmasıyla birlikte çok hızlı bir şekilde üreyip, özellikle de şehirlerde yayılırlar. Kokuya ve insana çok duyarlı olan sivrisinekler, ışığa da son derece duyarlı hayvanlardır. Bu yüzden insan yaşamının olduğu her yerde sivrisinekler mutlaka yer alırlar ve kan emmek için hazırda beklerler. Sivrisineklerin hassas ve hafif yapıları sayesinde çoğu insanın ısırıldığını hissetmesi bile son derece zordur. Isırıldığını ancak şiddetli bir kaşıntı sonrasında anlar. Söz konusu kaşıntı ise büyük bir kızarıklık ve şişlikle görüntü olarak ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Sivrisineklerin ısırması sonucunda oluşan kızarıklık ve kaşıntı, sivrisineğin vücuda tükürüğünü enjekte etmesinden kaynaklanır. Sivrisinek tükürüğünde ise antikoagülan ve yabancı proteinler yer alır. Bağışıklık sistemi ise söz konusu maddeler son derece duyarlı olduğu için anında tepki verir. Bu tepki sonucunda ise şiddetli kaşıntı, şişlik ve kızarıklık gibi belirtiler görülür. Peki, sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek Isırığı Nasıl Geçirilir ve Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırığı nasıl geçirilir?” sorusu kadar, “sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?” sıkça merak edilir.

Sivrisinek ısırığına iyi gelen en önemli detay, ısırılan bölgenin kişi tarafından kaşınmamasıdır. Birçok kişi sivrisinek ısırığının şiddetli kaşıntısına dayanamaz, direkt olarak ısırılan bölgeyi kaşımaya başlar. Isırılan bölge ise kaşıma işlemi başladıktan sonra çok daha şiddetli bir şekilde kaşınmaya başlar. Hasta kaşımanın şiddetini arttırır ve  bölgeyi tahriş etmeye başlar. Bölgenin tahriş olmasıyla birlikte sivrisineğin vücuda enjekte etmiş olduğu tükürükler çok daha fazla alana yayılır. Kaşıntının bölgesi ve şiddeti de böylelikle artmış olur. Bu yüzden kaşınmaması gerekir.

Sivrisinek ısırığı için kaşıntı geçirici kremler veya merhemler de kullanılabilir. Bu ilaçlar sayesinde bölgede iz olmadan çok kısa süre içerisinde ısırığın geçmesi mümkün olur. Ayrıca hastalar buz da uygulayabilirler. Zaten ısırıklar genel olarak 2-3 gün içerisinde tamamen geçerler ve kaşınmayı bırakırlar. Bazı bireylerin bağışıklık sistemi hassas olduğu için kaşıntı uzayabilir. Bu durumda da fazla kaşımadan krem kullanılabilir ve buz uygulaması yapılabilir.

Sivrisinek Isırığından Korunma Yöntemleri

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir
Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

Sivrisinek ısırığından korunma yöntemleri konusunda birçok seçenekten yararlanılabilir. Öncelikle eve sineklik alınarak işe başlanılabilir. Sinekliğin yanı sıra sinek kovucu tabletler de büyük oranda işe yararlar. Elektroşok veren mor ışıklar da yine sinek savma konusunda etkili yöntemlerden biridir. Söz konusu yöntemler fiziki olarak korunma yöntemleridir.

Fiziki yöntemlerin yanı sıra kimyasal yöntemler de kullanılabilir. Birçok sinek ilacı mevcuttur ve sivrisinekler bu ilaçların kokusunu pek sevmezler. Haliyle sıkılan ortama girmesi mümkün olmaz. Ayrıca Sinkov gibi ürünler sayesinde de vücudunuzu kimyasal olarak sivrisineklerden korumanız söz konusudur. Ayrıca odanızda fesleğen ve reyhan gibi bitkiler bulundurarak sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu