Sağlık

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilce kızarıklığı nasıl geçer ?  İnsan vücudu, hassas bir yapıya sahiptir, cildimizde aynı hassaslığı korur. Bu yüzden ciltte çıkan birçok leke veya benzeri durum problem yaratır. Sivilce de bu problemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Sivilceler ergenlik dönemi başta olmak üzere insan vücudunun gelişim aşamasında karşımıza çıkan cilt problemlerdir. Birçok nedenden dolayı oluşan sivilceler genelde kendiliğinden geçer ama yüzde yara izlerine benzer izler bırakabildiği için sağlık problemidir. Cildin görümünü bozmakla kalmaz aynı zamanda insanlarda bir takım strese de yol açar. Sivilceler yağlı tabakada tıkanmalardan kaynaklı oluşur, cildin yüzünde görülen problemlerden olsa da cildin alt tabakasında meydana gelen problemlere dayalı oluşur.

Sivilce Kızarıklığı Nasıl Geçer?

Sivilceler ortalama bir süre ile 2-3 gün süre zarfında vücutta bulunduktan sonra kendiliğinden geçer. Bizler onu sıkarsak daha çabuk geçer ama ciltte iz bırakacağından kesinlikle sivilceleri sıkmayınız. Sivilceler oluşmaya başladığında bir kızarıklık oluşturur, tam sivilce denilen olayın kök kısmında oluşan kızarıklık yakın çevresinde 1 santim genişliğinde yeri kaplar. Bu da sivilce kızarıklığının yüzde belirgin hale gelmesini ve yüzümüzde ki görüntünün bozulmasına neden olur. Kızarıklık orda oluşan iltihaptan kaynaklıdır; bunun geçmesi için birçok yöntem denebilir ama doğal yöntemlerle sivilce kızarıklığını alarak vücudun normal haline dönmesini sağlayabilirsiniz.

Sivilce kızarıklığını geçiren doğal yöntemler

Sivilce kızarıklığını geçirecek doğal yöntemlerin başında buz presi gelir, buz büyük bir ağrı kesici yöntemdir. Ağrıyan yere pres şeklinde uyguladığınız zaman orada bulunan ağrıyı alır ve şişliği indirir. Sivilce kızarıklığı içinde aynı yöntemi denemek fayda sağlayacak buz hem kızarıklığı alacak hem de ağrı eşiğini düşürecektir.

Patates koymak, sivilce kökünde oluşan kızarıklığa iyi gelecek başka bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Patates içinde oluşan doğal besinlerle sivilceye karşı etkili yöntemlerden biri olarak bilinir. Bir patatesi soyup yıkadıktan sonra kızaran bölgeye koymanız ve uygulamayı birçok kez tekrar etmeniz kızarıklığı alacaktır.

Yoğurt da yine kızarıklığa alabilecek doğal yöntemlerden bir tanesidir, yoğurdu alıp yüzde kızarıklık olan bölgeye uygulayın bir süre kaldıktan sonra yıkayın, sizler fayda sağladığını göreceksiniz.

sivilce kızarıklığı

Elma ve bal, sivilce kızarıklığında çözüm olarak kullanacağınız başka bir yoldur, üstte ki maddeleri denediniz ve işe yaramadıysa yapacağınız karışımı maske olarak yüze uygulayabilirsiniz. Hem kızarıklık azalacak hem de daha parlak bir cilde sahip olacaksınız. Bu işlem de sizlere rahatlama sağlayacaktır.

Aspirin yöntemi sivilce için en bilinen yöntemlerden birdir. Aspirin günlük hayatta kullanılan ağrı kesicilerden bir tanesidir. İlaç olarak iltihap kurutucu olarak da bilinen bu ilaç ezip su ile karıştırdığınız zaman sivilce kızarıklığı için muhteşem bir yöntem olacaktır.

Yukarıda ter alan doğal yöntemleri kullandınız ve yeniden ne kızarıklıkta bir azalma nede sivilce de bir küçülme olmadıysa o zaman bir doktora gitme vakti gelmiştir. Bu durumlar dışında yapılabilecek yöntem ilaç olarak kremleri kullanmaktır. İlaçlarda fayda etmezse doktor bir başka yöntemi sizlere gösterecektir.

Sivilce neden olur?

Sivilce kızarıklığından bahsettiğimiz bu yazımızda çözüm yollarına odaklandık. En büyük çözüm bu olaya hiç yakalanmamaktır, sivilcenin çıkmasında birçok neden vardır. Bu nedenlere dikkat ettiğiniz zaman sivilce çıkma olasılığı da düşer. Peki, sivilce neden olur?

Ergenlik

Ergenlik sivilce oluşumunda dikkat edilse de edilmese de başınıza gelecek bir olaydır. Ergenlikte neden sivilceler çoğalır, bu konu ya da açıklık getirelim. Ergenlik dönemi büyüme ve gelişmenin en yoğun olduğu zamandır, bu zaman dilimi içinde hormonlar yerinde durmaz ve vücut çok fazla yağ sağlar. Bu da direkt olarak sivilce oluşumuna neden olur.

Bilinçsiz sürülen kremler

Güzel olmak, bakımlı olmak kadın erkek herkes için çok önemlidir. Bu yüzden daha parlak ve bakımlı gözükmek için kremler, makyaj malzemeleri kullanırız. Bu malzemeler biraz pahalı olduğu için yan sanayi ürünlerde kullanmaya başlarız. Bu denklemde cilt çok zarar görür ve yağlanma hat safhaya çıkar, bu sivilce oluşumunda başrol oynar. En iyi makyaj malzemeleri de yüze uyum sağlamadığı zaman bizler için sıkıntılar doğurur ve yüzde yağlanmaya neden olur, bu da yine sivilce oluşumuna yol açar.

Beslenme

Beslenme konusu sivilce oluşumunda önemli olan başka bir konudur, vücut çok fazla yağ salgılamaya başlamışken bizlerde aşırı yağlı beslenirsek bu deri altında tıkanma yani sivilce oluşumuna neden olur. Ergenlik çağı önemli değil normal bir zamanda yine sivilce oluşumu yağlanmaya bağlı olarak karşımıza çıkar.

Stres

Çağımızın hastalığı olan stres birçok kötü hastalığın başlangıç noktası olarak bilinir. Hangi çağda olursanız olun stres mutlaka vücutta sivilce yapacaktır. Bu yüz ve ya kafa bölümünde yoğunlaşır. Bu alanlar yağlanmanın bir hayli fazla olduğu alanlardır. Sivilcelerden uzak durmak kurtulmanın en kolay yolu olacaktır.

Vücudu iyi temizlememe

Çokta bahsedilen bir sivilce örneği değildir ama bizler için bir gerçektir. Sivilce oluşumunda yüzde ve ya vücutta kalan kir zamanla yağlanmaya sebep olabilir, dıştan yağlanan vücutta yine gözenekleri takar ve sivilce oluşumuna neden olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu