Nasıl Yapılır?

Şırdan Nedir ? Nasıl Yapılır?

Adana deyince akla kebaplar, mezeler, sakatat ile yapılan yemekler gelmektedir. Sıcağı ne kadar çekilmez ise lezzetleri de o kadar çekici olmaktadır. Adana lezzeti diye bir olgu olduğu herkes tarafından kabul edilir. Sırf bu tatlar için ülkenin çeşitli yerlerinden ziyaretler yapılmaktadır. Peki bu tuhaf görünümlü Şırdan nedir , nasıl yapılır?

Et konusunda her türlü kullanım söz konusu olmaktadır. Hayvanın eti kadar iç organları da sevilmektedir. Ciğerleri, mumbarı, bağırsakları, kellesi, paçası değerlendirilmektedir. Sıralarken bunlar yenir mi diye düşünebilirsiniz. Ama yapılan yemekler çok lezzetli olmaktadır.

Şırdan Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu organlardan biri de şırdan olmaktadır. Muhteşem tadı ile hayranı çoktur. İlk duyan ya da görenler için ilginç gelebilir. Hatta nasıl yiyebiliyorlar diye de düşünüyor olabilir. Ancak tadına baktıktan sonra fikriniz değişecektir. Peki bu lezzetli yemek nasıl yapılır? Evde yapmak mümkün müdür? Şırdan nereden alınır?

Mumbar kadar yapımı zor bir yemek değildir. Dolduruldu için şırdan dolması diye isim verilmiştir. Bu yemeğin bir mevsimi olmamaktadır. Her mevsim bu lezzeti tadabilirsiniz. Eğer yolunuz Adana’ya, Gaziantep’e, Hatay’a düşer ise mutlaka yemelisiniz. Önyargılarınızın sizi yanılttığını göreceksiniz. Dışarda yemek yerine evinizde de yapabilirsiniz. Artık her yemeğin yapım aşamaları videolar ile anlatılmaktadır. İzleyerek kolayca yapabilirsiniz.

Şırdan Nereden Elde Ediliyor?

şırdan nedir

Adana için geleneksel bir yemek haline gelen şırdan, en çok tüketilen yemeklerden biri olmaktadır. Şırdan nasıl bir şeydir, neye benzer diye merak ediyor olabilirsiniz. İlk defa duyanlar için geviş getiren hayvanlarda bulunan bir bölüm olmaktadır.

Koyunlardan elde edilen bu organ her hayvanda bir tane olmaktadır. Midenin bir bölümüdür. Koyunun dört mide bölümünden biri olmaktadır. Temizliği dikkatli yapılması gerekmektedir. Tuzla ovularak ve ekşi ile temizlenerek yıkanır.

Görünüşü biraz değişik gelebilir. Mumbar gibi, kokoreç gibi bir sakatat çeşidi olmaktadır. Evde yapmak da mümkündür. İnceliklerini ve ipuçlarını bildikten sonra kısa sürede yapabilirsiniz. Tadının da Türk mutfağına uygun olduğunu söyleyebiliriz. Baharatlı, salçalı bir yemektir. Çok kısa sürede pişmemektedir. Uzun bir süre pişirince yumuşadığını göreceksiniz.

Tescilli bir yemek olan şırdan turistler tarafından da tam not almaktadır. Görünüşü önyargılı davranmanıza neden olsa da tadı neden daha önce yemediğinizi sorgulatacaktır.

Şırdan Yemeği Nedir?

Şırdan bir  sakatat çeşitlidir. Geviş getiren hayvanların yediği yemekler midelerinde birkaç defa sindirilir. Sindirimi gerçekleştiren midenin bölümlerinden biri olmaktadır. İşkembe midenin ilk bölümüdür. İkincisi ise borkenektir. Daha sonra ise kırkbayır bölümü gelir. En son ve dördüncü bölüm ise şırdan olmaktadır.

Adana için vazgeçilmez bir lezzet olan şırdan, gün geçtikçe namını diğer illerde de duyurmayı başarmıştır. Artık ülkenin dört bir yanında yapılıp yenilmektedir. Bunda sosyal medyanın da etkisi oldukça etkili olmaktadır. Sadece restoranlarda değil evde de yapılmaya başlanmıştır.

Gece yemeği olarak bolca yenilen bir yemektir. Günün her saati yenmesine rağmen geceleri daha çok tercih edilmektedir. Et yemeği seven bir ülke olarak her türlüsünü afiyet ile yemekteyiz. Bir et yemeği olan şırdan da yıllar öncesine dayanan bir yemek çeşidi olmaktadır.

Koyunun midesinin dördüncü bölümüdür. Bu neden ile de her hayvanda bir tane olmaktadır. Bulunması zahmetli ve zor olabilir. Evinizde denemek istiyorsanız aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz. Püf noktalarına dikkat ederek yapmalısınız. Şırdanı kasaplarda, şarküteri bölümü olan büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Şırdan Yemeği Nasıl Yapılır?

Her ne kadar hep dışarıda yeniliyor diye düşünülse de evde de yapmak mümkün olmaktadır. Yapım aşamaları çok basittir. Bir kişi iki ya da üç tane de yiyebilir. Bir öğün yerine atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle de genelde yemekten sonra akşamın geç saatlerinde tercih edilir.

Öncelikle kaç tane şırdan yapmak istiyorsanız o sayıda satın almalısınız. Bunların içi temizlenmiş olmalıdır. Temizlenmemiş ise temizlemelisiniz. Sonrasında ise ince temizliklerini yapmalısınız. Bunun için önce soğuk su ile sonra da sıcak su ile her tarafını yıkamalısınız. Hem içi hem dışı yıkanmış olmalı.

Sonra ince temizlik için tuz ile ovulmalı ve bu şekilde limonlu su içine konulmalıdır. Birkaç saat bekletilmesi gerekmektedir. Temizlik aşaması oldukça önemlidir. Tekrar yıkanıp içini doldurma aşamasına hazır hale gelmelidir.

Dolma gibi yendiği için iç harcı hazırlanmalıdır. Pirinç, kuru soğan, salça, tuz, karabiber, kimyon, pul biber ile iç harcı hazırlanır. Bu yemeğin baharatlı önemli olmaktadır. Şırdanın içine bu harç doldurulur. İsteğe göre içine kıyma da eklenebilir.

Şırdanlarda açıklık var ise iğne ve pamuklu bir iplik ile dikilebilir. İsteğe göre salçalı su ya da normal su içerisinde kaynatılır. Pişir pişmediğini arada kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Çatal kolay geçiyor ise pişmiş demektir. Bunu bir kürdan yardımı ile de deneyebilirsiniz.

Pişirirken sonra salçalı ya da normal su içerisinden şırdanı tabağa alabilirsiniz. İçine baharat koyulsa da yerken de üzerine kimyon ve karabiber eklemelisiniz. Oldukça lezzetli olan şırdan dolmanız hazır olmaktadır. Afiyet ile yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu