EğitimNasıl Yapılır?

Sınavlar Nasıl Yapılacak? Sınavlar Yüz Yüze Mi Olacak?

Koronavirüs nedeniyle 2020 yılındaki eğitim faaliyetlerinin önemli bölümü uzaktan yapılmaya başlanmıştı. Özellikle Mart ayında görülmeye başlanan vakalar sonrası tüm eğitim kurumları uzaktan eğitime geçerken yeni yılda ne olacak ve sınavlar nasıl yapılacak konularında kimse bilgi sahibi değildi.

10 liralık Banknot Üzerinde ki Adam: Cahit Arf Kimdir?

Genel kanı ise vakaların artış ve azalış durumuna göre karar verileceği yönündeydi. Gelgelelim tüm dünyada Covid 19 beklentinin aksine yükselişe geçince herkesin virüsle yaşamayı öğrenip, sosyal mesafeyi koruyarak gündelik hayatına dönmesi gerekiyordu. Böylelikle düzenlemeler de ilk etapta eğitim alanında gerçekleşti.

Sınav Stresi Nasıl Geçer? Sınav Stresi Atma Yöntemleri

Geçtiğimiz aylarda belli kısıtlamalarla yüz yüze derslere başlandı ve öğrenciler bazı günler okula gidip bazı günler de evlerinden EBA ve benzeri platformlar aracılığıyla ders gördüler. Konular işlenmeye devam edince ve sınavların vakti de gelince sınavlar yüz yüze mi olacak tarzında sorular soruluyor. Vatandaşlar Milli Eğitim Bakanlığından detaylı bir açıklama bekliyordu ki kısa bir süre önce MEB tarafından il müdürlüklerine bir yazı gönderildi. Sınavlar yüz yüze mi yapılacak sorusunun cevabı da bu yazının içerisinde bulunuyor.

Liselerde Sınavlar Nasıl Yapılacak?

İlkokul Ortaokul ve Liselerde Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Derslerin işlenme ve okula gidip gelme yöntemiyle ilgili olarak hem devlet hem de millet tarafından çeşitli yorumlamalar gelmişti. Kimileri coronanın sınıflara gidilmesi halinde artarak devam edeceğini savunurken kimileri de virüsle yaşamayı öğrenmenin gerekliliğini savundu. Çünkü uzaktan öğrenim sırasında hiçbir verim alınamadığı ve çocukların ileride bugün göremedikleri dersler yüzünden ciddi sıkıntı yaşayacağı düşünülüyor. Üniversiteler genellikle kendilerine özel bir işleyişle çalışmalarını sürdürdüklerinden neyin nasıl yapılacağına kurullarıyla beraber karar verebiliyor. Ancak ilkokul, ortaokul ve liselerde ise söz sahibi Milli Eğitim Bakanlığı. Alınan yeni karar neticesinde hem eğitim modeli hem de sınavlar nasıl yapılacak gibi soru işaretleri hakkında detaylar ortaya çıktı.

 

Sınavlar yüz yüze mi yapılacak derseniz kısa ve net cevabı evettir. Nihayetinde bazı kurumların geçtiğimiz eğitim döneminde sınavları online yaptığını biliyoruz. Birçok iddianın ortaya atılması ve yeterli, sağlıklı değerlendirme yapılamadığı gibi bir algıyı yaratmıştı. Böylelikle lisede ortaokul ve ilkokulda sınavlar yüz yüze olacak ve diğer problemler de aşılacaktır.

Sınavlar Okulda Mı Yapılacak?

MEB’in 81 ile gönderdiği yazının detaylarına baktığımızda ise öğrencinin durumuna göre farklı sınav yöntemleri mevcut. Şu an velilerin isteği üzerine çocuklar haftada 2 gün yüz yüze eğitim görüp diğer günlerde uzaktan ders görebiliyor. Yine istekler üzerine tamamen uzaktan ders görme imkanı da var. Bir öğrenci her ne şekilde eğitim görürse görsün, sınavlar okulda yapılacak. Eğer ki kendisinde ya da ailesinde, yakın çevresinde kronik rahatsızlık, coronavirüs tespit edilirse öğrenciye özel olarak uygun bir ortam ve zamanda, izole şekilde bile olsa sınav yüz yüze gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu