Genel

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır?

Sigortalı çalışan bir işçi, işvereni tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemektedir. Bu ödenen primler sayesinde çalışan hem emeklilik primlerini doldurur hem de sağlık hizmetlerinden yararlanır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (5510 K.md.) çalışan bir işçinin ve onun bakmakla yükümlü olduğu kişi veya kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Bu şartlarla sigortalı çalışan bir işçinin eşi çalışmıyor, isteğe bağlı sigorta ödemesi yapmıyorsa ya da emekli aylığı yok ise eşinin sigorta sağlığından faydalanabilir. Peki sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır?

Sigortalının Eşi Ne Zaman Sağlıktan Yararlanır?

Bir çalışanın, aktif olarak çalışmaya başladığı andan itibaren eşi de sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlamaktadır. Sigortalı olarak çalışanın sağlık hizmetinden yararlanması içinse işe başladığı tarihten itibaren birtakım şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi belirlenen çalışma gününe ulaşmaktır. Yani sigortalı çalışanın sağlıktan yararlanabilmesi için 30 günlük çalışma süresini tamamlamış olması gerekir. Bu 30 günlük süreyi tamamlayan bir sigortalı çalışan sağlıktan yararlanabilir.

Çalışanın sigortasının başladığı 30 gün süre tamamlandıktan sonra eşinin de sağlıktan yararlanması için bazı şartların oluşması gerekir. İşte burada sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır sorusuna cevap verilmektedir.

Eşin sağlıktan yararlanma şartları;

 • 30 günü tamamlayan sigortalı çalışanın sigortasının aktif olması gerekir.
 • Aktif olarak çalışan sigortalının eşinin kaydı da Sosyal Güvenlik Kurumu’nca yapılmış olmalıdır.
 • Sigortalı eşin sağlık hizmetini e-devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilir.
 • İşverenin her ayın 23’ünde SSK hizmetini bildirmelidir. Şayet sağlıktan acil olarak yararlanmanız gerekiyor ise işverenin elektronik ortamdan SSK hesap fişi girerek sağlıktan hemen yararlanabilirsiniz.
 • Geçiş yaptığınız çalışma dönemlerin başka işyerlerinde en az 30 günlük SSK hizmetiniz varsa yeni işinize başladığınızda 30 günlük süreyi beklemenize gerek yoktur. Hem eşiniz hem de siz sağlıktan hemen yararlanabilirsiniz.

Sigortalı Bir Çalışan Sigortadan ve Sağlıktan Ne Kadar Yararlanır?

Sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır, sigortalı çalışan bir işçi, işten ayrıldığında durum biraz daha farklılaşıyor. Bakmakla yükümlü olduğu aile bireyleri belli bir süre daha sağlık hizmetinden faydalanmaktadır. Bu durumun bir koşulu vardır. Çalışan işçi işten ayrılmadan önce 1 yıl içerisinde 90 gün sigorta, 90 gün prim ödemesi gerekir. Bunun aksi bir durumu da söz konusudur. Eğer 90 günden az prim ödenmiş ve işten ayrılmış bir çalışan iseniz, işten ayrıldığınız tarihten itibaren sadece 9 günlük bir sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Eş ve çocukların sigortadan yararlanma süreleri de değişmektedir. Eşin veya çocuğun sağlıktan yararlanması için eşin kendi adına herhangi bir sigortaya bağlı olmaması gerekir. Yani eş çalışmıyor sigorta almıyor veya ödemiyor olması gerekir.

Çocuklarda ise durum şu şekildedir;

 • Çocuk 18 yaşından küçükse,
 • 18 yaşında ve lise eğitimine devam ediyorsa 20 yaşına kadar,
 • Üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşına kadar anne veya babasının sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Çocuk en son 25 yaşına kadar ebeveynin sigortasından yararlanarak sağlık hizmetini alır. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 2 yıl daha sağlık sigortasından yararlanabilirler. Bu hizmetten yararlanabilmeleri için mezuniyet belgelerini Genel Sağlık Sigorta Müdürlüklerine bir dilekçe ile sunmaları gerekir.

İstisnai bir başka durum ise; çalışan kişinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası varsa yine onlarda bu hizmetten yararlanmaktadır. Ancak iş girişi yapılan kişi işe girdiğinde aktif hale gelmiş olmalı ve anne-baba, eş-çocuklarda aktif olduktan sonra bu kişilerin girişi yapılırsa hemen sağlık sigortalarından faydalanabilirler.

Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için;

 • 18 yaşını doldurmayan kişilerde,
 • Tıbben başka birinin bakımına muhtaç olanlarda,
 • Trafik kazası hallerinde,
 • Acil sağlık hallerinde,
 • İş kazalarında veya meslek hastalığı hallerinde,
 • Bulaşıcı hastalıklarda,
 • Yetim aylığı alan çocuklarda

bu kişi veya durumlarda koşul aranmaksızın sağlık hizmetini alabilirler.

Çalışanın İşe Girişinden Kaç Gün Sonra Muayene Olunur?

Bir kişinin sigorta giriş işlemi yapıldıktan sonra 30 gün beklenilmesi zaruridir. Ancak yine bir istisnai durum söz konusudur. Şayet bir işçi bu işten önce başka bir iş yerinde 1 yıl içerisinde 30 günlük bir sigorta primi ödendi ise şu anki işine girer girmez hemen sağlık sigortasından faydalanabilir.

Sosyal Sigortalar Kurumuna bildirilen kişinin son sigorta statüsüne göre farklılık gösterir. Tüm sağlık sigorta kollarında ayrı ayrı değerlendirilir. Bu duruma göre sigortalının eşi ne zaman sağlıktan yararlanır sorusu sağlık sigortalarına göre farklılık göstermektedir diyebiliriz. SSK ile işe girişi yapılan bir kişinin işe girdiği tarihten önce en az 1 yıllık bir çalışması yoksa ve bakmakla yükümlü olduğu anne-babası, eşi-çocukları varsa kişi işe girdikten 30 gün sonra sağlık hizmetinden faydalanabilir. Bu da yeterli değildir. Gözden kaçırılmaması gereken husus; işverenin sigorta hizmetini SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)na bildirmesi gerekir. Eğer sistem üzerinde 30 günlük bir hizmet kaydınız görünmüyorsa sağlık hizmetinden yararlanamazsınız. Bu uygulama hem yeni işe girmiş ve geçmiş yıllara dair hiçbir sigorta primi yatırılmamış olan çalışanlar için hem de istifa edip yeniden sigortası devam edenler için geçerlidir.

Çalışanın sadece sigorta girişinin yapılması yeterli değildir. İşverenin burada hizmet bildirimi yapması gerekir. Hizmet bildirimini her ayın 23’ünde düzenli olarak yapmalıdır. Aksi takdirde birkaç ay geçmiş olsa ve hizmet bildirimi yapılmadı ise sağlık hizmetinden faydalanamazsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu