Genel

Serum nedir?

Serum, hafif şuruba benzer, sarı ve berrak bir akışkandır; plazmalardan farklı olarak içerisinde fibrinojen bulunmamasıdır, zira pıhtılaşma esnasında bu madde parçalanarak fibrini çökeltir; tel tel olan fibrin ise kan yuvarlarına sarılarak pıhtıyı meydana getirmektedir. Serumun kimyasal bileşiminin bilinmesi oldukça önemlidir, çünkü bu bileşim çeşitli hastalıklara göre farklılıklar gösterir. Serumun kandan ayrıştırılmasında Santrifüj (döndürme) işlemi kullanılmaktadır.

Mavi serum nedir?

Mavi serum, bitkisel karışımlar satan yerlerde bulunmakta olan, bazı bitki karışımından meydana gelen saç bakım ürünüdür. Mavi serumun içerisinde saç dökülmesini engellediği var sayılan bazı içerikler yer alır. Bu içeriklerin başında atkuyruğu bitki, beyaz bakla, çentiyan kökü gibi içerikler gelir.

Mavi suyun asıl görevinin, saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı ve kuvvetli çıkmasını desteklemek olduğu söyleniyor. Saçları zayıf çıkan, seyrek olan, saçlarında bölgesel olarak boşluklar olan kişiler mavi su spreyinin işe yarayacağını düşünerek satın alıyorlar.

Demir serum nedir?

Demir serum, kandaki demir miktarını ölçmektedir. Ortalama referans aralığı 60-170 ug/dL olmakla beraber 90-100 ug/dL arasında olması istenir. Ferritin: Demiri depolayan proteindir. Düşük ferritin düzeyi genelde demir eksikliğinin ilk belirtisidir.

Serumla Aşı Arasındaki Fark

Aşılar, vücuda verilen kuvveti azaltılmış mikroplar, veya toksinlerdir. Bu zayıf mikroplar vücuda girince kanda antikorlar meydana gelir. Antikor vücuda giren mikropları zararsız bırakmak için vücudun çıkardığı bir maddedir. Bu sayede o hastalığa karşı bağışıklık kazanılır.

Serum ise diğer bir uzviyetin meydana getirdiği antikorların insan vücuduna aktarılmasıdır. Bu bakımdan, aşı, hastalığa yakalanmadan, serum ise, hastalık mikroplarını satın aldıktan sonra yapılır. Aşı hastalığı iyileş-tirmez, önler; serum ise hastalığı iyileştirir, yani bir çeşit ilâçtır.

Serum fizyolojik nedir?

Halk dilinde tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik, %0.9 NaCl izotonik olarak açıklanan eriyiktir. Osmotik olarak eşit olduğu için “fizyolojik” adını taşır. Pediatri grubunda burun damlası biçiminde kullanılmasında bir miktar antimikrobiyal etkisi olduğundan tercih nedenidir.

Salin veya salin solüsyonu belli ölçülerde sodyum bikarbonat ve sodyum klorür içeren distile su çözeltileridir. Daha çok eczacılıkta burun içi bakımı ve nemlendirilmesi için kullanılır. Kontakt lens bakımı için de kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu