Teknoloji

Satürn’ün Uydusu Titan’da Farklı Bir Molekül Keşfedildi

NASA, Satürn’ün gözde uydusu olan Titan’ın atmosferinde “garip bir molekül” keşfettiklerini açıkladı. Yetkililer, molekül üstünde çalıştıklarını ve bir gariplik tespit ettiklerini duyurdular.

NASA, uzayın derinliklerine yürütmüş olduğu çalışmalar ile alakalı bilgilendirmeye devam ediyor. NASA’nın paylaşım yapmış olduğu fotoğrafı internet sayfasında yayınlanan açıklamaya göre, Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın atmosferinde önceden başka hiçbir atmosferde keşfedilmemiş C3H2 biçiminde kodlanan “Siklopropeniliden” molekülüne rastlandı.

NASA araştırmacıları, Şili’nin kuzeyinde bulunan ALMA isimli radyo teleskobu ile gerçekleştirişmiş olan gözlem ile birlikte buldukları bu yeni molekülün, Titan’da Dünya’dakine benzer bir hayat olup olmadığı konusunda yardımcı olabileceğine inandıklarını belirttiler.

Maryland’da bulunan Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde gezegen bilimci olarak görev yapan Conor Nixon, yeni buluşla ilgili, “Titan, Güneş Sistemimizde benzersizdir. C3H2’nin bulunması, onun yeni moleküllerin hazinesi olduğunu kanıtladı” ifadesini kullandı. Satürn’ün 62 uydusundan en büyüğü olan Titan, Dünya’nınkinden 4 kat daha yoğun olan kalın bir atmosfere sahip olması dolayısı ile, Güneş Sistemi’ndeki diğer uydulardan farklılık arz ediyor.

Bilim insanları ise bu atmosfer ile birlikte, yağmurların yağdığı, göller, nehirler ve hatta yer altında tuzlu okyanusların bulunduğu Titan’da Dünya’dakine benzeye bilecek bir yaşam formunun olabileceği fikrini taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu