SağlıkGenel

Sarı Humma Hastalığı Nedir? Sarı humma Türkiye’de var mı

Sarı humma nedir? Sarı humma belirtileri nelerdir? bu soruların cevabını verebilmek adına bu hastalığın ne olduğunu bilmek gerekir.

Sarı Humma Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sarı humma hastalığı, enfekte olan sivrisineklerin ısırması sonucu sarı humma virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Güney Amerika ve Afrika’nın bazı bölgelerinde görülen bu virüs, grip benzeri olan hastalıktan, kanamalı ateşe ve ağır karaciğer hastalığına kadar yol açıyor.

Sarı Humma Hastalığının Sık Görüldüğü Alanlar

İlgili Makaleler

Sivrisineğe maruziyetin çok fazla olduğu kırsal bölgeler ve ormanlık bölgeler bu hastalığın görüldüğü yaygın alanlardır. Sarı humma hastalığının bulaşma riskinin olduğu yoğun bölgeler ya da ülkelere giden tüm yolcuların mutlaka aşı olması önerilir. Bu durum, bu tip ülkelerde hastalığın resmi bir şekilde rapor edilmediği durumlarda da geçerlidir.

Sarı Humma Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Sarı Humma hastalığının belirtileri şunlardır:

  1. -Grip ve ateş ve benzeri şikayetler,
  2. -Cilt ya da gözlerde sararma,
  3. -Karaciğer, solunum, böbrek ve bunlardan başka organ yetmezlikleri.
  4. -Birden fazla bölgede meydana gelen kanama sarı humma hastalığının önemli belirtileri arasındadır.

Sarı Humma Hastalığının Bulaşma Yolları

Sarı humma adlı virüs Aedes ya da Haemagogus türü olan sivrisinekler aracılığıyla bulaşır. Bu hastalığın bulaşmasına yol açan sivrisinekler özellikle de gündüzleri ısırmaktadır. Hastalığın bulaşması 2500 metreye ulaşan yerleşim birimlerinde gözlenebilir. Hastalık aynı zamanda maymunları ve insanları enfekte etmektedir. Sivrisinekler, ormanlık alana giriş yapan insanları ve maymunları enfekte ederken lokal salgınlara sebep olurlar.

Kentsel bölgelerde meydana gelen bulaşmada maymunların herhangi bir rolü yoktur. Bu enfeksiyon sinekler aracılığıyla insanlar arasında yayılır. Çok yoğun kitlelerin yaşamış olduğu bölgelerde enfeksiyonun oluşması ise salgınlarına sebebiyet verebilir.

Sarı Humma Türkiye’de var mı?

Bu sorumuzun cevabı evet! Türkiye’de ilk defa 2015 yılında rastlandığı bildirildi. Sağlık alanında araştırmalar sonucu Karadeniz bölgesinde “Aedes aegypti” türüne rastlanmıştır.  Türkçesi Asya Kaplan sivrisineğidir. Bu sineğe daha sonra ki yazılarımızda yer vereceğiz.

Sarı Humma Hastalığının Tedavisi

Hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur. Tedavi süresince semptomlara yönelik destekleyici olan tedavi yöntemi uygulanır. Mümkün olduğu kadar da hastalar yakın izlenim ve destek tedavisi için hastaneye yatırılmalıdır.

Sarı Humma Hastalığından Nasıl Korunulur?

Sivri sineklerden korunmak, bu hastalıktan korunmada büyük önem taşır. Fakat en önemli korunma yöntemi aşılanmadır. Sarı hummanın yer aldığı bölgelere gidenlerden ya da bu bölgelerden başka ülkelere geçenlerden aşı olduklarına dair belgeler istenebilir. Bu aşı diğer aşılarla birlikte ve farklı yerlere uygulanabilir.

Sarı humma aşısı yalnızca belirlenmiş olan aşı merkezlerinde uygulanıyor. Bu aşı yapıldıktan sonra da damgalı ve imzalanmış olan Uluslararası Aşı ya da Koruma Belgesi veriliyor. Sertifikanın geçerliliği de aşılama yapıldıktan 10 gün sonunda başlıyor. Bu kart, ülkelere giriş yapmak için gerekir ve aşılı olduğunu belgelemeyen gezginlere ise girişte aşı yapılabilir ya da enfekte olmadıkları konusunda emin olmak için de 6 gün boyunca gözlemlenebilir.

 

Sarı humma hastalığı aşısı

Sarı humma aşısı, özellikle kırsal ya da sivrisineğin çok olduğu bölgelere seyahat edecek kişilere yapılması önerilmektedir. Bu aşının amacı gidilecek olan seyahat bölgesine aşının yapıldığını kanıtlamaktır. Böylelikle bilgilendirilmiş olduğunuzu göstermektedir.

 

Sarı humma sivrisineği

Sarı humma sivrisineği, Aedes ya da Haemagogus; Asya Kaplan Sivri Sineği (Aedes aegypti) türlerinden olan sivrisinekler bölgelerinde en çok insan ölümüne sebep olanlardır. Bunların özellikleri bacaklarında ki beyaz işaretlerden anlaşılmaktadır.

Asya Kaplan Sivri Sineği (Aedes aegypti)
Asya Kaplan Sivri Sineği (Aedes aegypti)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu