Öneriler

Sağlıklı ve Bakımlı Dudaklar İçin Tavsiyeler

Sağlıklı ve bakımlı dudaklar hemen hemen her kadının hayalidir. Ne yazık ki dudaklarımız çeşitli sebeplerden dolayı çabucak yıpranırlar.  Dudaklarımızda oluşan kuruma ve çatlaklıklardan nasıl korunabileceğimiz hakkında detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve Bakımlı Dudaklar İçin Öneriler

Dudaklarınızı Yalamayı Bırakınız: kurumuş dudaklarımızı sıcak havalarda veya kuruduklarını hissetmediğimiz de dilimizin yardımıyla ıslatırız. Lakin unutmamak gerekir ki dilimiz üzerindeki tükürüklerin içerisinde bulunan özel maddeler sayesinde, ağzımızın içerisindeki yiyecekleri parçalama görevleri vardır. Kısacası tükürük salgımız nadir yapıya sahip dudaklarımız için büyük zarar verebilirler.

Dudaklarınızı Rahat Bırakın: Canımız sıkıldığında veya dikkatimiz dağıldığında dudaklarımızla bol bol oynarız. Bu oyun türlerine örnek verecek olursak, dudaklarımızı çekiştirme veya ısırma seklinde olabilir. Dudaklarımızı çekiştirmek tükürük gibi ince hassas yapıdaki dudaklarımızın yıpranmasına zarar verebilecektir.

Bol Su İçmelisiniz: Tüm uzmanların ortak kanısı mutlaka bol bol su tüketilmesidir. Su sağlığımız için çok büyük bir faktördür. Yetişkinlerde vücut su oranı %60, yaşlılarda ise %50’dir.

Dudak Bakimi İçin Özel Krem Kullanabilirsiniz: Ucuz veya pahalı diye düşünmeden önce gerçekten faydası olacağını düşündüğünüz ürünleri kullanınız. Yanlış krem seçimlerinde dudaklarınıza faydasından çok zararı olacağını unutmayınız. Yaz ve kıs ayları için özel hazırlanmış kremlerle dudaklarınızı dış etkenlerden korumuş olacaksınız. Özellikle yaz günleri için yapacağınız krem secimi 15 faktörlü kremler olmalıdır. Soğuk günler kadar yaz günlerinde de aşırı sıcaklar  hem cildimize hemde dudaklarımıza zarar vermektedir.

Kozmetik Ürünü Seçimine Dikkat: İçerisinde alkol bulunduran kozmetik ürünlerinden mutlaka kaçınmalısınız. Dudaklarımızı nemlendirmek için ağızdan nefes aliniz ve bolca B ve E vitamini bulduran yiyecekleri tercih ediniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu