İpin UcuSağlık

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo sorunu yaşayan kişiler evde kilo vermek için ne yapmalıdır? Genel olarak sağlıksız bir şekilde kilo vermelerine yol açan yöntemler ve bu sebepten dolayı da vermiş oldukları kiloları fazlasıyla geri alırlar. Bu sebeple önemli olan kiloları sağlıklı bir şekilde vermektir bunun için diyetisteyene gitmek de zorunlu değildir. Yazımızda yazılanları uyguladığınız takdirde hedeflediğiniz süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bunları da alt başlıklar halinde inceleyelim.

Su Tüketerek Kilo Vermek

su ile kilo vermek

Su tüketimi kilo verme konusunda oldukça önemlidir. Özellikle canınız cips, çikolata istediği takdirde 1-2 bardak su içerek iştahınızı azaltabilirsiniz. İnsan vücudu susadığı taktirde acıktığını düşünür. Bu sebeple susuz kalmamak açısından günde en az 8 bardak su tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Aynı zamanda yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce 2 bardak su içtiğiniz takdirde yemeklerde daha az yediğinizi fark edeceksiniz.

Doğal Beslenip Karbonhidrat Tüketin

Kompleks karbonhidrat
Kompleks karbonhidrat

Mümkün olduğunca doğal beslenmeye özen gösterin. Hazır gıdalar yerine doğal sebze, meyve tüketip sağlıklı bir şekilde beslenme düzeni oluşturun. Aynı zamanda karbonhidrat alımı da oldukça önemlidir. Fakat bu zaman sürecinde karbonhidrat tüketiminizi de değiştirin. Yulaf, esmer pirinç, kinoa gibi kompleks karbonhidratlar tüketin. Bu tür karbonhidratlar klasik basit karbonhidratlara göre sindirimi daha uzun sürer. Obezite ve kolesterolün önüne geçtiği gibi aynı zamanda kabızlığa da iyi gelmektedir.

 

Proteinde Az Yağlı Proteinleri Tercih Edin

Protein
Protein

Protein olmazsa olmazdır. Fakat protein alırken de az yağlı olmasına özen gösterin. Her şeyin organiği iyi olduğu gibi proteinin de organiği daha iyi olacaktır. Bu sebeple eğer imkanınız varsa hormonlu hayvanların et, süt ve yumurtası yerine doğal ortamında gezen hayvanların ürünlerini tüketin. Bu önemsiz bir detay gibi gözükse de oldukça önemli bir detaydır.

Spor Yaparak Kilo Vermek

Yürüyüş kilo vermek
Yürüyüş ile kilo vermek

Spor, kilo verirken sağlıklı bir şekilde vermek isteyenler için oldukça önemli bir olaydır. Sporsuz da kilo vermek mümkündür fakat kişi eğer 20-30 kilo gibi ciddi kilolar vermek istiyorsa işte o zaman sporsuz verdiği takdirde vücudunda sarkma olacaktır. İşte spor bunun önüne tamamen geçmese de ciddi oranda geçecektir.
Bunun yanında sağlık için de oldukça önemlidir. Tabii kişiler uygun vakitleri olsun yaşları olsun durumlarına bakarak kendilerine göre spor programları oluşturabilirler. Ağır tempolu spor yapmak zorunlu değildir. 30 dakika yürümek, evde şınav mekik çekmek gibi görece kolay sporlar da yapılabilir. Kişilerin bisiklet sürme hevesi varsa da bisiklet sürmek de oldukça iyi bir spor aktivitesi olacaktır.

Yemekleri Geç Yemeyin

Vaktinde yemek yemek
Vaktinde yemek

Yemeklerinizi mümkün olduğunca geç yememeye özen gösterin. Özellikle akşam yemeklerinde güneş battıktan 1 saat sonrasında yemek yememeye özen gösterin. Çünkü metabolizma akşam saatlerinde yavaşlamaktadır. Aynı zamanda mümkün olduğu kadar akşam yemeğinizde hafif yemekler yemeye özen gösterin.

Uyku Düzeni Oluşturun

Uyku düzeni
Düzenli uyku

Uyku düzeni birçok konuda olduğu gibi kilo verme konusunda da oldukça önemlidir. Günde en az 7-8 saat uyumaya özen gösterin. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda az uyuyan kişilerin diğer kişilere göre daha fazla kilo aldığını gösterir. Çünkü uykusuzluk açlığı da tetikler.

Kahve ve Yeşil Çay Tükerek Kilo Vermek

Yeşil çay ve kahve
Yeşil çay ve kahve

Tabii ki kahveden kastımız filtre kahve tarzı kahve türleridir. Bu kahve türleri içinde şeker olmadığı için herhangi bir zararı olmayacaktır. Aynı zamanda tokluk hissi vereceği için de kilo verme konusunda sıkıntı yaşayan birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.
Bunun haricinden başta yeşil çay olmak üzere bitki çaylarını da tüketmeye özen gösterin. Bu tür içecekler yağ yakımının hızlanmasında oldukça yararlı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kahve ve yeşil çay tüketimiyle birlikte kola gibi asitli içecek içme isteği de azalacaktır. Bu tür asitli içecekler kesinlikle yer almamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu