Sağlık

Sağlık Güvencesi Olmadan Devlet Hastanesinde Muayene Olunur Mu?

Genel sağlık sigortası; insanların sağlıklarını, sağlık sorunlarını ve olası sağlık müdahalelerinde tedavi ihtiyaçlarını finansal olarak karşılayan sistemdir diyebiliriz. Sağlık güvencesi tüm toplumun sağlık hizmetlerinden eşit olarak faydalanması için kurulan bir sistemdir. Kişiler eğer devletin seçenek olarak sunduğu sigortadan faydalanırsa, basamak fiyatları baz alınarak ödeme yapılır. Böylece sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden faydalanır. Bununla beraber kişiler istekleri doğrultusunda özel sağlık sigortası yaptırabilir. Özel sağlık sigortaları ise fiyatları açısından farklılık gösterir. Peki sağlık güvencesi olmadan devlet hastanelerinde muayene olunur mu?

Sağlık Güvencesi Olmadan Devlet Hastanesinde Muayene Olunur Mu?

Adalet kanalı olan Yargıtay kararlarına göre ve Resmî Gazete ’de yayımlanan ifadeler; “Yasanın temel amacı adil olması, kolay ve erişebilir olması, yoksulluğa karşı etkin koruma sağlamak, mali açıdan sürdürülebilir sosyal güvenlik sistemine ulaşmak, o hedefte tüm nüfusa hakkaniyetli, eşit ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak” olduğu belirtilmiştir. Ve belirlenen bu yasa ile ülkede yaşayan her vatandaş sağlık sigortası kapsamı altına alınmıştır.

Peki sağlık güvencesi olmadan devlet hastanesinde muayene olunur mu? Evet olabilir. Hatta devlete karşı Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar veya sigortası olmayan kişilerde devlet hastanelerinde cüzi bir miktar olarak muayene ücreti ödeyerek muayene olmaktadır. Ancak muayene ücreti dışında yaptırılan tahlillerde ücretli olmaktadır. Burada çok önemli bilgi vermek isteriz. Bir hasta acilden girişi yapılırsa muayene ve tahlil ücretleri hastadan alınmaz. Yani bir hasta sağlık güvencesi olmadan devlet hastanesinde muayene olunur mu? Sorusuna acilden giriş yapan her hasta ücretsiz olarak tedavi edilmektedir.

Geçmiş yıllarda sigortası olanlar sadece kendi bünyesindeki sosyal güvenlik kuruluşlarının sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlardı. Bu nedenle işi olmayan vatandaşlar için vahim bir hal almıştı. Bu sayı o kadar da az bir sayı değildi. Ve bu sistem sağlık konusunda büyük bir eşitsizliği ortaya koymaktaydı. Ancak bu durum 2010 ve sonrasında Genel Sağlık Sigortası toplumdaki her kesimin rahat ve adil bir uygulama ile sağlık sisteminde bir tasarı hazırlandı. Genel Sağlık Sigortası ile hem vatandaşların ekonomik yaşamına ve hem de tedavi görmeyi kabul edip etmemesine bakılmadan sağlık hizmetinden yararlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Testi Nedir?

Hiçbir geliri olmayan vatandaşlar için bir Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemelerini kolaylaştırma en aza indirgemek ve sağlık hizmetinden yararlanmalarını sağlamak için bir test yapılır. Bu test ile kişinin GSS (Genel Sağlık Sigortası) ‘na katıldıkları tarihten itibaren bağlı bulundukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)’nın en yakın şubesine başvuruda bulunarak test hesaplaması yaptırabilir. Kişiler gitmese bile yetkili kurum ve bakanlıklar veya vakıflar ikamet adreslerine bir bildiri gönderir. Gönderilen bu bildiri ile belirlenen (1 ay içerisinde) tarihe kadar başvuruda bulunması gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adı altında belirlenen prim ödemeleri ile evet muayene olabilirler. Ancak bu ücretleri ödemeye gücü yetmeyen kişiler için uygulanan yeşil kart uygulaması vardır. Yeşil kart alarak ya da az önce bahsettiğimiz gibi Sosyal Dayanışma Vakıflarından yapılan testlere tabii tutularak devlet hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak muayene olabilirler.

sağlik güvencesi

Kişinin geliri üzerinden hesaplamalarda asgari oran belirlenmektedir. Gelirin brüt üzerinden 3/1’ine denk getirilmektedir. Yani güncel tarih olarak belirlenen en asgari tutarı bu vakıflardan öğrenebilirsiniz. Fakat herhangi bir sağlık güvenciniz yoksa ve Genel Sağlık Sigortası primini de düzenli ödeyemediyseniz bu durumda sigortası olmayan kişi durumuna geçersiniz. Yani sağlık hizmetinde muayene ücretini ödemeniz gerekir.

Devlet hastanelerinde;

  • Alo 182’den veya MHRS mobil uygulamadan randevu almalısınız.
  • Ücretli muayene edilirsiniz.
  • Tahlil yapılacak ise ayrıca ücret alınır.
  • Eğer acil girişi yaparsanız veya yaptıysanız ücret ödenmemektedir.

Sigortalı çalışanlar ve sağlık sigortası primleri ödenenlerle onların bakmakla yükümlü oldukları kişilerde devlet hastanelerinde muayene yani katkı payı ödemektedirler. Ancak bu ücret reçeteye yansıtılır. Eczaneden ilaçlarınızı alırken kişilerden bu ücret muhakkak alınır. Ayrıca randevu alınıp gidilmediğinde ve iptal edilmediğinde bir sonraki sağlık randevusunda iki farklı muayene ücreti alınır. Yani hem geçmiş olan ve iptal etmediğiniz randevunuzun hem de güncel randevunuzun ücretleri alınmaktadır. Bir hatırlatmada bulunalım. Gitmeyeceğiniz veya gidemeyeceğiniz randevularınızı mutlaka iptal ettirmelisiniz.

Çalışmayanlar Ücretsiz Muayene Olabilir mi?

Çalışanlar için durum çok net ve anlaşılır bir haldedir. Sigortalı olarak çalıştığınız ve işvereniniz tarafından primlerin yani Genel Sağlık Sigortasının ödenmesi gerekir. Hem kişinin kendisi hem de ailesi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetinden faydalanmaktadır.

Çalışmayanlar için durum biraz daha farklıdır. Çalışmıyorsanız ancak primlerinizi kendiniz ödüyorsanız Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilirsiniz. Kişinin gelir testine göre bir ödeme primi hazırlanır. Gelir testi sonunda Sosyal Yardımlaşma Vakfından sonuçlar bildirilir. Eğer kişinin üzerinde kayıtlı taşınır veya taşınmaz herhangi bir mal varlığı görünür ise bu yardımlaşamadan istifade edilemezsiniz. Göz önünde tutulan önemli bir husustur. Gelir testinde adınıza kayıtlı hiçbir menkul ve gayri menkulün bulunmaması haricinde size yardımlaşma vakfından bir bildiri gönderilir.

Sağlık güvencesi olmayan kişilerinde Genel Sağlık Sigortası primini düzenli ödemeyenlerin sağlık güvencesi olmadan devlet hastanesinde muayene olunur mu, salgın sürecinde olduğumuz son yıllarda daha çok merak edilmiştir. Çalışmadığı için sigortası olmayan ve bakmakla yükümlü olan kişilerin sigorta kaydı bulunmasa dahi evet olabilir. Genel Sağlık Sigortası primlerini de ödemeyen kişiler de devlet hastanelerinde muayene ve tedavi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu