SağlıkGenel

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi, toplumumuzun en büyük problemlerinde biri olarak bilinir. Kimi bireylerde saçlar 20’li yaşlarda dökülmeye başlarken, kimi bireylerde ise 30’lu yaşlara gelindiğinde saç dökülmesi hızlı bir şekilde etkisini göstermeye başlar. Yaşa bağlı saç dökülmesi en sık görülen nedenlerden biri olarak bilinirken, bunun dışında birçok faktör saç dökülmesine yol açabilir.

Normal bir saç derisinde 100 bin adet ve üzeri saç teli bulunabilir. Zamanla ve çeşitli sebeplerle saç teli sayısında azalma görülür. Ayrıca sağlıklı bir saç derisinde 100-150 arasında günlük saç teli kaybı olur. Birçok kişi saç dökülmesi yaşadığı durumlarda bu günlük saç teli kaybının çok daha üst seviyelere çıkmasıyla karşı karşıya kalır.

İlgili Makaleler

Saç dökülmesinin tanımı birçok şekilde yapılabilir ancak genel bir tanımla açıklayacak olursak; saç hücrelerinin ve derisinin zamanla zayıflaması nedeniyle yaşanan saç kaybı, en genel tanımlardan biri olarak kabul edilir. Peki, saç dökülmesinin nedenler nelerdir? Nasıl bu durumun önüne geçilir?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi neden olur?” sorusu, söz konusu problemi yaşayan veya yaşamaya başlayan her bireyin ortak sorunudur. Genel olarak erkeklerde bu durum sıklıkla görülürken, kadınlarda da bu sağlık sorununa rastlanabilir. Saç dökülmesinin nedenleri birçok başlık altında incelenebilir. Genetik nedenlerden başta olmak üzere, stres, beslenme alışkanlıkları gibi birçok durum, dökülmelerin oluşmasında etkilidir.

Genel olarak saç dökülmesinin nedenleri şu şekildedir:

  • Genetik Nedenler: Erkeklerde görülen saç dökülmesinin ana nedeni genetik nedenler olarak bilinir. Yaş ilerledikçe genetik faktörlere bağlı dökülme iyiden iyiye artış gösterir. Erken başlanan tedaviler süreci biraz yavaşlatır ancak bu tür durumlarda dökülme neredeyse kaçınılmazdır.
  • Saç Derisine Bağlı Nedenler: Saç derisinde meydana gelen hastalıklar, derinin zayıflamasına ve saç hücrelerinin de ölmesine neden olur. Saç derisinin zayıf olması nedeniyle saçların dökülmesi mümkün olur.
  • Kötü Beslenme Alışkanlıkları: Beslenme alışkanlıklarını yağlı, karbonhidratlı ve hazır gıdalar üzerine kurmuş olan kişiler, saçların gereken besin değerlerini alamamasına, böylelikle yeterli düzeyde beslenememesine yol açarlar. Haliyle bu durum, saç derisinin zayıflamasına, saç köklerinin beslenememesine ve zarar görmesine neden olur.
  • Kan Değerlerinde Yaşanan Düşüşler: Saç köklerinin beslenmesi konusunda kan büyük bir rol oynar. Eğer kan değerlerinde düşüklük meydana gelirse, saçın deride tutunma gücü zayıflar ve dökülmeye başlar. B12, D vitamini, folik asit, çinko ve demir gibi önemli besin değerlerinin eksik olması, saçların dökülmesine yol açan önemli unsurlardan biri olarak bilinir.
  • Stres: Vücudun birçok organını ve yapısını etkilediği gibi saçları da büyük ölçüde etkiler. Hatta stresten en çok etkilenen yapılardan biri de saç derileri ve hücreleridir. Genetik yatkınlık da söz konusuysa, saç dökülme hızı çok daha hızlı bir şekilde ilerler.

Saç Dökülmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Saç Dökülmesinini Nasıl Önüne Geçilir?
Saç Dökülmesinini Nasıl Önüne Geçilir?

Saç dökülmesinin önüne geçme konusunda birçok yöntem söz konusudur. Bu yöntemlerin istikrarlı bir şekilde uygulanması durumunda saç dökülme hızı ciddi ölçüde yavaşlar. Aynı zamanda saç köklerinin deriye çok daha sağlam bir şekilde tutunması söz konusu olur.

Kişinin genetik yatkınlığı varsa, öncelikle dermotologdan bu konuda uzman desteği alması gerekir. Ayrıca beslenme büyük önem taşır. B12, D vitamini, demir, çinko gibi besin değerlerini içerisinde fazlaca bulunduran her türlü besin mutlaka tüketilmelidir. Kişinin stresli bir yaşantısı ve iş hayatı varsa, saçlarının sağlığı için strese neden olan her türlü durumdan uzak olması gerekir.

Saç derisinin genel sağlığı da sürekli olarak gözetim altında olmalıdır. Yaşanan en ufak bir sorun karşısına erken ve doğru tedavi, saç derisinin çok sağlıklı olmasına ve saçların da iyi bir şekilde beslenmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu