Genel

S Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘S’ harfi ile başlayan 5 adet şehir bulunmaktadır. Bu şehirler sırasıyla; Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop ve Sivas’tır. Bu yazımızda, ülkemizde ‘S’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik.

Sakarya

Sakarya, ülkemizin Marmara Bölgesi’ndeki illerinden biridir. 1.042.649 kişilik nüfusa sahiptir. Sakarya’nın kuzey kısmında Karadeniz iklimi, güney kısmında ise Marmara tipi Akdeniz iklimi hakimdir.

Sapanca Gölü, Ekşioğlu Aqua City, Maden Deresi, Karasu Sahili, Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, Sakarya Gölpark, Uzunkum Park, Orhan Gazi Camii ve Beş Köprü Sakarya’da gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Sakarya’da denemenizi tavsiye ettiğimiz bazı lezzetler şöyledir: Çerkez Tavuğu, Hamsili Pilav, Islama Köfte, Balkabaklı Ekmek, Dımbıl Çorbası ve Dartılı Keşkek.

Samsun

thumb

Ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Samsun, 1.356.079 kişilik bir nüfusa sahiptir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlattığı yer olması açısından da tarihi bir öneme sahiptir.

Samsun’da gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı yerler ise şöyledir: Kabaceviz Şelaleleri, Akalan Şelaleleri, Hamamayağı Kaplıcası, Tekkeköy Mağaraları. Geyikkoşan Sahili, Bandırma Vapuru, Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İlk Adım Anıtı, Samsun Büyük Camii ve Mater Dolorosa Katolik Kilisesi.

Haluçka, Bafra Pidesi, Terme Pidesi, Baklalı Sarma, Kaz Tiridi, Fasulye Turşu Kavurması, Katık Sündürmesi, Büryan, Mantarlı Pilav ve Yazı Pancarı Yemeği Samsun’da deneyebileceğiniz bazı lezzetler arasında yer alır.

Siirt

Ülkemizin Güneydoğu Anadolu’daki illerinden biridir. 318.366 kişilik nüfusa sahiptir. Yazları çok sıcak kışları ise oldukça soğuk geçer.

Tillo Kalesi Cam Seyir Terası, Rasıl Hacar (Delikli Taş), Sağlarca Kaplıcası. (Billoris Kaplıcası), Botan Mağaraları, Botan Kanyonu Siirt’te gezip görebileceğiniz noktalardır.

Siirt Kitel (Köfte), İsmeket Köfte, Arap Dolması, Perde Pilavı, Zerfet, Bumbar, Kiftel Leben (Yoğurtlu Köfte), Mihr Çorbası, Pırtıke Çorbası ve Aside Tatlısı Siirt’te bulabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Sinop

sinop nerededir sinop un nesi meshur sinop ta 13336734 5682 amp

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi illerinden biri olan Sinop, 216.460 kişilik nüfusa sahiptir.

Sinop’ta gezip görebileceğiniz bazı noktalar ise şunlardır: Erfelek Şelaleleri, Sinop Akgöl. İnaltı Mağarası, İnceburun Feneri, Sinop Sarıkum Plajı Gölü. Sinop Kalesi, Tarihi Sinop Cezaevi ve Sinop Arkeoloji Müzesi.

Sinop Mantısı, Mısır Çorbası, Nokul, Katlama, İçli Tava. Islama ve Sirkeli Pırasa Sinop’ta tadabileceğiniz lezzetlerden bazılarıdır.

Sivas

thumbs b c 5baed7840b8c5dad21d0df5c32a253d5

Türkiye’nin İç Anadolu illerinden biri olan Sivas, 623.116 kişilik nüfusa sahiptir. Mezopotamya’dan gelen ticari kervanların geçtiği bir bölgede olduğundan tarih boyunca önemli merkez olmuştur.

Gökpınar Gölü, Çifte Minareli Medrese, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Şuğul Vadisi. Sivas Ulu Camii, Bürüciye Medresesi, Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı. Şifaiye Medresesi ve Sivas Arkeoloji Müzesi Sivas’ın turistik noktaları arasındadır.

Kesme aşı, Baviko, Kelle Tatlısı, Sirok, Gömme, Salata Kurutması, Mercimek Badı, Düğürcük Çorbası, Sivas Kebabı, Sivas Köftesi,  Mirik Köfte, Pezik, Peskütan Çorbası, Sivas Katmeri ve Divriği Pilavı Sivas’ta deneyebileceğiniz bazı lezzetler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu