Genel

Ş Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘Ş’ harfi ile başlayan iki adet şehir vardır. Bu şehirler Şanlıurfa ve Şırnak’tır. Bu yazımızda ülkemizde ve dünyada ‘Ş’ harfi ile başlayan şehirleri inceledik. İşte listemiz:

  • Şanlıurfa
  • Şırnak
  • Şam
  • Şanghay
  • Şumnu

Şanlıurfa

637057680093358704HW

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Şanlıurfa’nın nüfusu 2.115.256’dır ve ülkemizin en kalabalık sekizinci ilidir. Ayrıca 19.451 km2’lik yüz ölçümü ile Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük yedinci ilidir. 12 Haziran 1984 şehrin Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı TBMM tarafından Urfa şehrine “Şanlı” unvanı verilmiştir.

Şanlıurfa yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden çok farklı kültürlerin tarihi eserlerine sahiptir. İşte Şanlıurfa’nın en turistik mekanları: Balıklı Göl, Kızlar Sarayı, Bazda Mağaraları, Sipahi Pazarı, Halfeti Antik Kenti,  Göbekli Tepe, Urfa Kalesi, Harran Ovası, Şuayb Şehri.

Ağzı Açık, Etsiz Çiğ Köfte, Üzlemeli Pilav, Söğülme, Mumbar Dolması, Borani, Aya Köftesi, Beli Kırık Kebabı, Balcan Kebabı, Tepsi Kebabı, Urfa Kebabı Şanlıurfa’da deneyebileceğiniz lezzetler arasında yer alır.

Şırnak

847041

 

Şırnak Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerinden biridir. 537.762 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şırnak Karasal iklimin etkisi altında olduğundan dolayı yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise çok soğuk ve kar yağışlı geçer.

Kasrik Boğazı, Belkısana Kaplıcası, Zümrüt Kaplıcası, Yılmaz Güney Parkı, Finik Ören Yeri ve Kalesi, Cizre Kalesi, Bazebde Ören Yeri, Kasrik Ören Yeri, Nuh Peygamber Türbesi, Kırmızı Medrese, Abdaliye Medresesi, Cizre Ulu Cami, Hz. Nuh Cami, Mir Abdal Cami, Mem-u Zin Türbesi, Mor Gabriel Manastırı, Meryem Ana Kilisesi, Maraday Kilisesi, Yafes Köprüsü ve Beyaz Köprü Şırnak’ta gezip görebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

Şırnak’ta denemenizi tavsiye ettiğimiz bazı lezzetler ise şöyle: Kutlık, Serbidev, Kipe, Hekeheşandi, Şımşıpe, Meyre, Bırınzer, Fıreydin, Suryaz ve Mahmılatık.

Şam

Şam günümüzde iç savaş yaşayan Suriye’nin sınırları içerisinde yer alır. Suriye’nin başkentidir. Şam uzun yıllar tarihi açıdan çok önemli bir merkez olarak varlığını sürdürmüştür. Bu sebeple birçok tarihi eser barındırmaktadır. İşte Şam’daki en önemli mekanlar: Azem Sarayı, Nur-ad Din Şifahanesi, Hamidiye Çarşısı. Süleymaniye Külliyesi, Emeviye Camisi, Hicaz Tren İstasyonu ve Eski Şehir Bölgesi.

Şanghay

24.237.800 kişilik nüfusuyla Çin’in ve en kalabalık şehridir. Çok önemli bir liman kenti ve Çin’in en önemli turizm merkezlerindendir.

The Bund, Fransız Bölgesi Tianzifang, Şangay Dünya Finans Merkezi. Doğu’nun İncisi Kulesi, Şangay Müzesi, Yu Bahçeleri, Nanjing Caddesi, Şangay Sirk Dünyası. Suzhou Bahçeleri, Huangpu Nehri’nde Tekne Gezintisi, Musevi Mülteciler Müzesi, Propoganda Sanatları Müzesi. Lu Xun Park, Xujiahui Katedrali ve Sheshan Bazilikası, Fengjing Antik Kenti. Nanxiang Antik Kenti, Zhujiaiao Antik Kenti. Jing’an Tapınağı, Yeşim Buda Tapınağı ve Longhua Tapınağı Şanghay’a gittiğinizde gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı yerler arasında yer alır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Anasayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu