Teknoloji

Rusya, Ay’a 4 kişi gönderme planı yapıyor!

Rusya Federal Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Uzay roket kompleksinin teknik proje seviyesinde, 4 kişilik bir mürettebat ve en az 14 gün sürecek insanlı uçuşun gerçekleştirilmesini sağlayacak iniş-kalkış modülüne ilişkin bilimsel ve teknik bir rapor düzenlenecek” söylenildi.

Eylül ayı içerisinde Roscosmos, Yenisey roketinin görünümünün teknik projenin geliştirilmesi aşamasında 2019 senesinde hazırlanan taslak tasarımın eklenmesiyle değişikliklere uğrayacağını belirtmişti.

Rusya’nın Devlet Başkanı Putin’in 2018’in başlarında geliştirilmesi için talimat imzaladığı süper ağır sınıfı taşıyıcı roketlerin ilk defa 2028’de Vostoçnıy Uzay Üssü’nden fırlatılması tahmin ediliyor.

Daha önce de roket ve uzay endüstrisinden bir kaynak, Sputnik’e yapmış olduğu açıklamada Roscosmos’un Yenisey adlı yeni bir süper ağır sınıf taşıyıcı ve onun daha fazla yük taşıma kapasiteli versiyonu olan Don roketini projelendirdiğini belirtmişti.

Roketlerden ilki Dünya yörüngesine en az 100 ton, Ay’a ise 27 ton yararlı yük taşıma kapasitesine sahip, onun daha büyüğü olan ikinci roket ise yörüngeye 140 ton, Ay’a da 33 ton taşıyabilecek.

Bu taşıyıcı roketler, Ay’a 20 ton ağırlığındaki Orel pilotlu kargo gemisinin, 27 ton ağırlığındaki Ay iniş-kalkış modülünün ve ağırlıkları 27 ile 32 ton arasında değişen Ay üssünün modüllerinin taşınması için kullanılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu