GenelTeknoloji

Rollic Games, ABD’li Şirket Zynga’ya Satıldı

Kısa bir süre önce Peak isimli Türk oyun şirketini 1.8 milyar dolar karşılığında satın alan ABD’li şirket Zynga, yine Türk oyun firması olan Rollic Gamesi’i 168 milyon dolar karşılığında satın aldı. ABD’li şirket böylelikle 2 Türk oyun firmasını şirket bünyesine katmış oldu.

Türk Şirket Tam 168 Milyon Dolar Karşılığında Satıldı

2007 yılında ABD’nin San Francisco ayaletinde Mark Pincus, Michael Luxton, Eric Schiermeyer, Justin Waldron, Andrew Trader ve Steve Schoettler tarafından kurulan video oyun yapımcısı Zynga, Haziran ayında 1.8 milyar dolar karşılığı Türk firması Peak’i satın alarak Türkiye gündemine oturmuştu. Bununla beraber ABD’li firmanın yaptığı açıklamalar yatırımlara devam edeceği yönündeydi. Durum o ki bir önceki satın alımın ardından iki ay geçmesine rağmen Zynga firması bünyesine yeni bir Türk oyun firmasını kattığını duyurdu. Rollic Games’in yüzde 80lik hissesini 168 milyon dolar karşılığı satın alan ABD’li şirket kalan yüzde 20lik bölümü ise yapılan değerlendirme sonrası satın alacağını duyurdu.

rollic games abdli sirket zyngaya satildi 2

“Rollic Games’in Desteğiyle Büyümeye Devam Edeceğiz”

Zynga resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, ” 250 milyon üzeri indirilen oyunlarıyla bizi kendisine çeken mobil oyun geliştiricisi Rollic ile bir satın alma işlemi gerçekleştirdik. 2020 yılında çarpıcı bir şekilde büyüyen bu firmayı yakından takibe aldık. Geliştirdikleri oyunları kontrol ettik ve bu yaratıcı ekibe hayran kaldık. Rollic Games’i satın alarak hyper-casual kategorimizi de büyütmüş olduk. Rollic’i satın alarak hedeflerimize daha da yaklaşmış bulunuyoruz. Zynga Games, Rollic Games’in desteğiyle bundan sonra daha da hızlı büyümeye devam edecek.

Kahve Eşliğinde Soluksuz Okuyabileceğiniz 6 Kitap

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu