GenelSağlık

Regl Sancısı Geçirme Yöntemleri Nelerdir? Etkili Yöntemler

Regl Sancısı Geçirme Yöntemleri Nelerdir? Etkili Yöntemler

Regl sancısı geçirme konusunda kadınların birçok uğraş içerisinde oldukları ancak sağlıklı yöntemlerden ziyade ilaç vb. şekillerde bu duruma müdahale ettikleri görülür. Bu tür müdahale yöntemleri ağrıyı bir miktar geçirebilir ancak vücuda birçok açıdan da zarar da verir. Bu durumun önüne geçebilmek adına mutlaka doğal yöntemlere başvurmak ve etkili yöntemler kullanmak gerekir.

Regl sancısı, bu durumun günlük yaşama en çok zarar veren noktalarından biridir. Kadınların bu sancılar nedeniyle yattıkları veya oturdukları yerden dahi kalkamadıkları, sürekli olarak acı çektikleri ve bazı durumlarda ise tıbbi tedavi almak zorunda kaldıkları görülür. Peki, hangi yöntemlerle regl sancısı geçirme konusunda kesin sonuç alınabilir?

Sıcak İçecekler ve Sıcak Uygulamaları

Sıcak içecekler, regl sancısının dinmesi konusunda önemli role sahiptirler. Üstelik doğru bir sıcak içecek tercih edilmesi durumunda sancının ciddi anlamda azaldığı ve bu dönemin çok daha kolay geçtiği görülür. Sıcak içecekler konusunda papatya çayı ve rezene çayı gibi içecekler, rahim bölgesinde yaşanan kramp veya ağrıların ciddi ölçüde artmasına yol açar. Bunun yanı sıra siyah çay da sancıyı önemli ölçüde azaltan unsurlardan biri olarak bilinir.

Sadece içecek anlamında değil, çeşitli sıcak uygulamalarla da sancının şiddeti hafifletilebilir. Sıcak bir duş, küveti sıcak su ile doldurmak veya karın bölgesine uygulanan sıcak su torbası uygulamaları, yaşanan sancıların ciddi ölçüde azalmasına yardımcı olurlar. Ayrıca sıcak havlu uygulamasının da pratik bir sancı hafifletme yöntemi olduğu söylenebilir.

Egzersiz Alışkanlığı Kazanma

Regl Sancısı Geçirme
Regl Sancısı Geçirme

Regl sanıcısı geçirme konusunda genel anlamda hareketsiz bir yaşam sürdüren kadınların çok sıkıntı yaşadıkları görülür. Hareketsiz yaşam nedeniyle kaslar hiçbir şekilde çalışmaz ve sancılı dönemlerde zorlanmaya alışkın olmayan kaslar, daha çok ağrıya neden olurlar. Pelvis bölgesinin yoğun bir kas tabakasına sahip olması ise bu durumun daha da şiddetlenmesine yol açar. Bu nedenle pelvis bölgesi başta olmak üzere vücuttaki birçok kası düzenli bir şekilde çalıştırmak gerekir. Hafta 3 gün yarım saatlik periyotlarda spor yapmak, ağrıların azalmasına yol açar. Ayrıca egzersiz, beta-endorfin adı verilen bir maddenin bol miktarda salgılanmasına yol açar. Bu madde de vücudun doğal ağrı kesicisidir ve sancıların hafiflemesine olanak sağlar.

Egzersiz kadar stressiz bir yaşam da önem taşır. Stres nedeniyle gerilen kaslar, regl dönemlerinde şiddetli ağrılarına oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle stres unsuru olan her türlü detayın kişinin hayatında uzaklaşması büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu