SağlıkGenel

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan Ayının Önemi

Ramazan ayının önemi biz İslam dinine inanmış kişiler için, Ramazan ayının dinimizde önemli bir yeri vardır. Ramazan ayı hicri takvime göre 9. aydadır. Tüm aylar içerisinde özel bir yeri vardır. Ramazan ayı tüm dünya Müslümanları içinde 12 ayın sultanı diye anılır.

Ramazanda Kur’an-ı Kerim okumak, namaz kılmak, sadaka vermek diğer aylara göre daha faziletlidir. Ramazan orucu tutanlar Kur’an-ı Kerim’de cennet ile müjdelenmiştir. Ramazan ayının olmazsa olmazı teravih namazı cemaat ile kılınan bir namazdır. Yatsı namazıyla beraber 20 rekat kılınır.

İlgili Makaleler

Ramazan Ayında Oruç

Ey iman edenler! Oruç sizden önceki ümmetler gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. (Bakara Suresi 183. Ayet)

Oruç Tutmanın Önemi konumuzu okuduktan sonra bu yazıya devam edebilirsiniz. Ayette de yol gösterildiği gibi Ramazan ayı orucu dinimizce farz kılınmıştır. Ramazan ayında oruç tutmak   Orucu bozan şeyler her Ramazan ayı için merak konusu oluyor. Vücuda giren orucu, vücuttan çıkan abdesti bozar. Kısaca bu söz orucun nasıl bozulacağını açıklar. Orucu bozan halleri birkaç maddeyle anlatabiliriz.

Ramazan Ayında Fitre Vermek

Fıtr “orucu açmak” anlamına gelir. Ramazanda fitre vermek yani fıtır sadakası, sevabı gözetlenerek aile içinde kişi başına verilen bir miktar sadakadır. Fıtır sadakası, orucun farz kılındığı 2. Ramazan ayından önceki Şaban ayında meşru kılınmıştır. Fitreyi verecek kişinin aranan şartlar;

  • Müslüman olması
  • Bir miktar mal sahibi olması
  • Vakit (Ramazan ayı başlangıcından sonuna kadar verilebilir)

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu