SağlıkGenel

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim ağzı kanseri, genel olarak HPV virüsünden kaynaklanan ve kadınlarda en sık rastlanan 4. kanser türü olarak bilinen bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanserinin bir diğer adı serviks olarak bilinir. Rahim ağzında bulunan serviks tabakasında anormal ve kötü huylu tümör oluşumu nedeniyle söz konusu hastalığa rastlanılır. Cinsel yolla bulaşana HPV virüsünün bölgede oluşturduğu tahribat sonucunda ortaya çıkan bu kanser türü, HPV virüsüne karşı bağışıklık gösteremeyen kişilerde ortaya çıkar. Çoğu kadın bu virüse karşı dayanıklılık gösterir ve virüsü yener. Bazı kadınlarda ise bağışıklık sisteminin virüsü yenememesinden dolayı, bölgede açığa çıkan kötü huylu hücreler anormal artış gösterir ve rahim ağzında bir kitle oluşumuna sebep olurlar.

İlgili Makaleler

50 yaş ve üzeri hastalarda sık rastlanan bu hastalık, son dönemlerde genç kadınlarda da sıklıkla ortaya çıkmaya başlamıştır. Cinsel yolla bulaşan HPV virüsü genel olarak vücutta herhangi bir belirti göstermez. Bağışıklık sistemi virüsü yok edemezse bölgede tahribat başlar. Haliyle rahim ağzı kanserine karşı bir önlem alınması söz konusu olmaz. Tesadüfen HPV virüsünün saptandığı kişilerde rahim ağzı kanseri, HPV tedavisine başlanarak önlenebilir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ağzı kanseri belirtileri kadınların genelinde ilk evrelerde aşırı bir belirgin problemle ortaya çıkmaz. Ayrıca çıplak gözle veya jinekolojik muayene sırasında da belirtilerle karşılaşılması söz konusu olmaz. Kanserin yayılması ve ilk çıktığı bölgede artık ciddi bir doku hasarına neden olması sonucunda belirtiler kendini göstermeye başlar.

Smear testi ve kolposkop muayenesi sonucunda bölgede meydana gelen dokusal sorunlar bir nebze de olsun anlaşılabilir. Kanser ilerledikçe birçok belirti kendini şiddetli bir şekilde göstermeye başlar. Orta evrelerde belirtiler hafiftir ancak ileri evre rahim ağzı kanseri hastaları son derece ciddi belirtilerle karşı karşıya kalırlar.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri şunlardır:

  • Vajinadan istemsiz bir şekilde idrar veya dışkı gelmesi,
  • Cinsel ilişki sonrasında veya ertesi gününde vajinadan kan gelmesi,
  • Kanlı veya iltihaplı idrar,
  • Şiddetli rahim ağrıları,
  • Cinsel ilişki sırasında şiddetli rahim ağrısı,
  • Kemik ve bacak ağrıları,
  • Bel ağrısı,
  • Halsizlik, yorgunluk, iştah azalması ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı,

genel olarak sıkça rastlanan belirtiler olarak bilinirler.

Rahim Ağzı Kanserinin Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi
Rahim Ağzı Kanserinin Tedavisi

Rahim ağzı kanserinin tedavisi konusunda hastanın durumu büyük önem taşır. Kanserin evresi, hastanın yaşı, alışkanlıkları ve bağışıklık sisteminin durumu incelenerek, hasta için en uygun tedavi yöntemine karar verilir.

Kanserin evre olarak çok ileride olmaması durumunda kemoterapi veya radyoterapi uygulanabilir. Bazı durumlarda ise ikisinin karışımı olan radyokemoterapi uygulamasına gidilebilir. Kanserin ileri evrede olduğu vakalarda ise genel olarak cerrahi operasyon gerçekleştirilir. Cerrahi operasyon sonucunda hastanın rahmindeki kanserli kitle alınır. Haliyle hastanın rahminin bir kısmı da alınmış olur. Ayrıca rahim operasyonu sonucunda hastanın hamile kalma ihtimali son derece az olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu