Genel

R Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘R’ harfi ile başlayan tek il vardır o da Rize’dir. Ülkemizde ve Dünya’da ‘R’ harfi ile başlayan bazı şehirleri listeledik. İşte o liste:

  • Rize
  • Rabat
  • Raipur
  • Reims
  • Rennes
  • Riga
  • Rio De Janeiro

Rize

rize

Türkiye’nin Doğu Karadeniz’deki illerinden biridir. 329.779 kişilik nüfusa sahiptir. Karadeniz ikliminin etkisi altındaki il, ülkemizin en çok yağış alan bölgelerinden biridir. Yeşil yaylaları ve yüksek debili nehirleri ile oldukça turistik bir şehirdir.

Rize’de gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz bazı yerler şöyledir: Gito Yaylası, Çağrankaya Yaylası, Pokut Yaylası, Ovit Yaylası, Anzer Yaylası, Ayder Yaylası, Samistal Yaylası, Huser Yaylası, Palovit Şelalesi, Ağaran Şelalesi, Gelin Tülü Şelalesi, Çarkıruba Şelalesi, Fırtına Deresi, Şimşirli İçmeleri, Pileki Mağarası, Çayeli Haremtepe Çay Bahçesi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Arapdüzü Mesire Alanı ve Ilıca Köyü Kaplıcası (Ridos), Rize Kalesi, Zilkale, Kız Kalesi, Şimşirli Köyü Camii, Şenköy Camii, Hüseyin Hoca Camii, Rize Müzesi ve Şenyuva Köprüsü.

Rize’de denemenizi tavsiye ettiğimiz lezzetler ise şöyledir: Muhlama, Etli Kuru Fasulye, Rize Kavurması, Saç Kavurma, Rize Pidesi, Laz Böreği, Hamsiköy Sütlaç, Mısır Ekmeği, Pazı Tavalısı, Hamsi Koli, Kara Lahana Çorbası, Hamsili Pilav ve Hamsi Çorbası.

Rabat

012dfb42 city 12211 165b4a5fb55

Fas’ın başkenti olan Rabat, 1.787.307 kişilik nüfusa sahiptir. Tarihi bir şehir olması sebebiyle oldukça da turistik bir şehirdir.

Rabat’a yolunuz düşerse gezmenizi tavsiye ettiğimiz noktalardan bazıları şöyle: V. Muhammed’in Mozolesi, Kasbah des Oudaias, Salé, Medina of Rabat, Hassan Kulesi, Tramway Rabat-Salé, Museum Mohamed VI of Modern and Contemporary Art, Rabat Kraliyet Sarayı, Rabat Eski Şehir.

Raipur

Hindistan’a bağlı Chhattisgarh eyaletinin başkentidir. 1.010.087 kişilik nüfusuyla önemli bir kenttir.

Ambuja City AVM, Nandan Van Zoo & Safari, Magneto – The Mall, Purkhouti Muktangan, Ghatarani Waterfalls, Naya Raipur Merkez Parkı Chhattisgarh City Center AVM, Ram Mandir, Temple of Saint Vallabhacharya Raipur’daki bazı turistik noktalardır.

Reims

Fransa’nın Champagne-Ardenne bölgesinde bulunan bir kenttir. Nüfusu 182,460’tır. Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan kent, tarihte Attila’nın saldırılarına da maruz kalmıştır. Fransa krallarının taç giyme törenlerinin yapıldığı yer olarak da tarihte önemli bir yeri vardır.

Reims’de gezip görülebilecek bazı yerler ise şöyledir: Cathedrale Notre-Dame de Reims, Veuve Clicquot-Ponsardin, Champagne Taittinger, Maison Ruinart, Champagnes Pommery, Palais du Tau ve Basilique Saint-Remi.

Rennes

demdc1arobgbybao1weh

Fransa’nın Breton bölgesinin illerinden biri olan Rennes’in nüfusu 690,467’dir. İki adet üniversiteye ev sahipliği yapan Rennes için bir öğrenci şehridir diyebiliriz.

Rennes Belediye Sarayı, Rennes Mordelaises kapısı, Rennes “Parlement de Bretagne” Meydanı, Rennes Opera evi, Rennes Place de la Republique ve Ticaret Sarayı, Ortaçağdan kalma yarı tahta binalar, Saint-George Sarayı, Rennes Güzel Sanatlar Müzesi.

Riga

Riga, Letonya’nın başkentidir ve nüfusu 1,070,000’dir. Baltık ülkeleri içerisindeki en büyük şehir olan Riga bir kültür, siyaset, eğitim, finans, ticaret ve endüstri merkezidir. Vecrīga yani eski şehrin merkezi, UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir.

Old City Riga (Vecriga), Riga Motormuseum, House of the Black Heads, Panorama Riga Observation Deck, Riga Town Hall Square Riga’da gezebileceğiniz bazı yerler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu