Oyun

Pubg Mobile ‘de Arkadaş Olmadan Mesaj Atılabilir Mi?

İnternet, bilgisayar oyunları, internet kafeler, online oyunlar vb. ürünlerin ortaya koyduğu gerçek olmayan sanal dünyanın çocuklarımız üzerindeki etkileri birçok bilim adamı ve aileler tarafından yakından takip ediliyor. Bunun sebeplerinden çoğu çocuklara verdiği psikolojik ya da sosyal sorunlar olduğu ileri sürülüyor. Aileler, psikologlar, sosyologlar, eğitimciler, iletişimciler, eğitim teknologları ve akademisyenler meydana halen olumlu ya da olumsuz karşıtlığının taraflarını oluşturmaktadır. Örneğin birçok tartışmacı grubu çocuklar üzerinde olumsuz etkileri savunurken, bir grubu faydaları üzerinde duruyor. Zararlarına değinecek olursak Pubg Mobile şiddet ve savaş içerikli bir oyun olduğu için sürekli hayatta kalan diğer insanları öldürerek birinci olma amacıyla oynanıyor.  Bu da çocukların gerçek dünyada şiddete olan eğilimlerini artırıyor. Eğitimciler ve eğitim teknologları ise bu iletişim ve etkileşim dünyasının yaratıcıları ile olma amacıyla oynanıyor. Yararlarından bahsedecek olursak çağımız tamamen teknoloji çağına dönüşmüş durumda.

Pubg Mobile çok uzun yıllardır oyuncuların en çok oynadığı ve beğendiği oyunlar arasındadır. Bunlara Leauge of Legends, Mobile Legends, Clash Royal, Real Racing gibi online oyunlar örnek verilebilir. Pubg Mobile’ı diğer oyunlardan ayıran ana özellik ise bir hayatta kalma oyunu olmasıdır. Oyundaki ana amaç bir uçak tarafından adaya bırakılan 100 kişi arasından diğer rakiplerini yok ederek 1. olmaktır. Oyun içerisinde belirli süreler zarfında özel silah olarak hava yardımı yapılmaktadır. Buda oyun içerisindeki rekabeti ve heyecanı üst seviyelere taşımaktadır.

Pubg Mobile ’de Arkadaş Olmadan Mesaj Atılır Mı?

Oyunu daha iyi oynayabilmek birçok insan telefonlarına yeni donanımlar eklemektedir mesela buna PUBG oyun aparatını, eldiveni ekleyebiliriz. Ayrıca oyundaki ara yüzler sayesinde 4 kişilik arkadaş gurubunuzla oynayabilirsiniz. Bunun yanında oyun içerisindeki farklı oyun modlarıyla birlikte eğlence, squad gibi bölümlere girebilirsiniz. Bir eğlence bölümünde 4 e 4 takım maçı olarak küçük bir ambarda ölüm savaşı yapabilirsiniz. Oyun ayrıca içerikleri ve oyun içindeki kıyafet ve silah modelleri ile oyuncuların kendini kanıtlaması amacıyla birçok görev yapmanıza olanak kılıyor.

pubg mobile

Bu da çağımız çocuklarını bir teknoloji dâhisi yapıyor. Birçoğumuzun bazı uygulamalarda hatta görüntülü konuşmada kamerayı bile açamazken 5-6 yaşlarındaki çocuğumuz, yeğenimiz kardeşimiz, bizim şifrelerimizi kırıp oyunlara dalabiliyor. Ayrıca Teknologlar işbirliği yapılarak hazırlanacak programların okullarda kullanılmasının çocuklara sağlayacağı kazanımlara işaret ediyorlar. Bu konuşulanlarda yola çıkarsak yapılan tartışmalar henüz net bir sonuca bağlanmış değiller. Zararı olduğunu savunanlar olsa da bilgisayar oyunları asosyalliği yenmeye yardımcı oluyor. Örneğin Pubg yani PLAY UKNOWN’s BATTLEGROUND oyunundan takım olmak ve arkadaş edinmek kaçınılmazdır.

Pubg’de Arkadaş Edinmek

Oyunun ara yüzü sayesinde eşleştiğiniz yeni insanlarla tanışıp takım ruhunu ilerletirken ayrıca kişinin sosyal bir ortam kurmasına olanak sağlar. Pubg genellikle ailelerin çok yakındığı bir oyun türüdür aslında. Günümüzde birçok filme ya da diziye ya da komedi sahnelerine ilham kaynağı olmuştur. Ya da bence bir filmden ilham alınarak yapılmış olabilir. Bu film için yetkin bir örnek vermek istiyorum. Neredeyse hepimiz Açlık Oyunları serisinin ya kitabını ya da filmini izlemişizdir. Asıl konu bu oyunda da olduğu gibi hayatta kalmaktır. Takım halinde savaşıp takım halinde kazanmaktır. Burada çocuklarımız ya da genel olarak gelişim çağındaki insanlar için olumlu yönlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Fakat her zaman yararlı mıdır? Zannetmiyorum çünkü son zamanlarda yani Pubg popülerliğini kazandığı zamanlardan itibaren birçok ahlak dışı haberlere tanıklık etmişizdir. Pubg’de tanıştığı adamla kaçtı gibi başlıklara denk gelmişizdir.

Ülkemizde böyle olaylara çok tanıklık ediyoruz maalesef. Dediğim gibi gelişme çağındaki insanların gelişim esnasında en ufak hatalar hayatlarını alt üst edebilir. O yüzden ailelere cidden büyük görevler düşmektedir. Ayrıca arkadaş edinmek cidden güzel ve özel bir eylemdir. Asla karşı çıkmıyorum fakat en doğrusunu kazanabilmek için dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Pubg de arkadaş eklemek arkadaşlarınla iletişime geçmek sağladığı ara yüz sayesinde cidden çok kolaydır. 4 kişi aynı lobiye girip isterlerse oyuna girmeden saatlerce sesli sohbet edebilirler.

Peki sadece arkadaş mı olmak gerekiyor PUBG’ de mesajlaşabilmek için? Tabi ki arkadaş eklemek veya eklememek önemli değil karşınızdaki kişi arkadaş listenizde olmasa bile ona mesaj atabilir, onunla aynı takıma girip beraber savaşabilirsiniz. Ki en güzel yanı da budur oyunların yeni arkadaşlar yeni muhabbetler yeni heyecanlar tam bir çocuğun ihtiyacı olan şey. Fakat daha öncede söylediğim gibi olumsuz yönü de çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Henüz gelişimini tamamlayamamış bir çocuk için onu kandırmak cidden çok kolay olabilir.  Öte yandan arkadaş eklemeden mesaj atabilmeniz çok büyük bir olay. Tanımadığınız birine, hayatınızda hiç görmediğiniz nerde bulunduğuna dair fikrinizin olmadığı birisine nasıl mesaj gönderebilirsiniz açıkçası büyük cesaret. Ama oyunun güzel bir özelliği denebilir sadece sosyalleşme açısından. Çocuklarımızı bu derin teknoloji çağında sıkı takipçisi yanı zamanda da destekçisi olmamız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu