HastalıklarKadınSağlık

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu, günümüzde çoğu kadında görülen hormonal bir rahatsızlıktır. Peki Polikistik Over Sendromu neden olur?  Tedavi yöntemi nedir biliyor muyuz ?Bugünkü yazımızda Polikistik Over Sendromunu anlatacağız. İyi okumalar…

polikistik over sendromu
Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir hastalıktır. Bu hastalık, kronik bir hastalıktır; gebelik şansını azaltır ve kadınların yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir. Sebepleri tam anlamıyla bilinmese de; genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu çok sayıda kistin oluşumu şeklinde gelişen polikistik over sendromu, adet düzenliği ile birlikte kendini belli eden, buna ek olarak kilo artışı, vücut genelinde tüylenme, sivilce oluşumu gibi pek çok şikayetin oluşumuna neden olur. Yumurtalıklarda oluşan kistler nedeniyle yumurtlama düzeninin bozulması nedeniyle bu hastalığa sahip olan kadınlarda çocuk sahibi olamama sorunu sıklıkla gözlenir. Yumurtalıklardaki çok sayıdaki kist, hormonal yapıyı bozarak tüylenmeye ve sivilce oluşumuna neden olur. Dış görünüşü bozarak yaşam kalitesini ve dış görünüşü olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, psikolojik sorunları da beraberinde getiren ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık türüdür.

Ciddi bir hastalık olan polikistik over sendromu uzun bir süre boyunca tedavi edilmez ise karaciğer yağlanması, diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom, kısırlık, depresyon ve anksiyete bozuklukları, hipertansiyon, uyku apnesi gibi pek çok önemli soruna yol açabilir. Bu nedenle bu hastalığa sahip olan kişilerde tedavi sürecinin derhal başlatılarak hızlı bir şekilde kilo kaybının sağlanması ve hormon seviyelerinin kontrol altına alınması gerekir.

Ağrı kesici olarak bilinen Buscopan nedir? Bu ilaç ne işe yarar öğrenmek istiyorsan tıkla: https://www.bilgiyazar.net/buscopan-nedir-buscopan-ne-ise-yarar/

polikistik over

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over sendromunun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte ortaya çıkışında genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir. Hastalığın oluşumunda ailesel yatkınlık önemli bir rol oynar. Ailesinde polikistik over öyküsü bulunan bireylerin bu hastalığa yakalanma olasılığı, diğer bireylere oranla oldukça fazladır. Buna ek olarak obezite de bu hastalığın oluşumuna zemin hazırlayan faktörler arasında yer alır. Fazla kilo ve buna bağlı olarak oluşacak insülin direnci, hiperinsülinemiye (kanda insülin hormonu düzeyinin yükselmesi) neden olur ve bu da vücutta androjen hormonu sentezini artırır. Sonuç olarak cinsiyet hormonlarının vücuttaki dengesi bozularak yumurtlama bozuklukları ve anovülasyon olarak adlandırılan yumurtlayamama problemi ortaya çıkar. Yumurtlama düzeninin bozulması ile yumurtalıklarda kist oluşumu gözlenir ve bu durum ilerleyerek polikistik over sendromu tablosunun ortaya çıkmasına yol açar.

Polycystic Ovary Syndrome PCOS Causes and Symptoms 1

Aşıyla Önlenebilir Hastalıklar Hangileridir? adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Polikistik Over Sendromu Belirtileri kişiye bağlı olarak değişse de çoğu kadında görülen ortak belirtiler şunlardır:

  • Kısırlık
  • Adet düzensizliği
  • Tüylenme artışı, saç dökülmesi, sivilce
  • Meme kanseri ve rahim kanseri riskinde artış
  • Kalp-damar hastalıkları riskinde artış
  • İnsülin artışı mevcut olan kadınlarda şeker hastalığı riskinde artış
  • Depresyon ve anksiyete
  • Uyku apnesi

polikistik overr

Polikistik Over  Sendromunda Tanı ve Tedavi

Polikistik over sendromunda tanı ve tedavi; vklinik bulgular, radyolojik görüntüler ve hastanın öyküsü detaylı bir şekilde incelenerek konulur. Normal periyottan erken veya geç adet olma, adet görememe, sesin kalınlaşması, tüylenme, aşırı saç dökülmesi gibi sorunlardan bir veya birkaçının görüldüğü hastalarda pelvik veya vajinal ultrasonografi eşliğinde yumurtalıklar ve rahim detaylı bir şekilde incelenir. Adetin 3. gününde yapılacak kan testi sonucunda hormon düzeyleri ölçülerek tüm bu tanı testlerinin ışığında hastalığın tanısı konulabilir.

Hastalığa sahip bireylerde özellikle hormon testinde yumurtlama döngüsünü düzenleyen FSH ve LH hormon seviyelerinin normalin dışında olduğu, östrojen hormonu düzeyinin düşük, erkeklik hormonu düzeylerinin normalden yüksek olduğu görülür. Yumurtlamayı sağlayan hormon seviyesinin yumurtayı büyüten hormonun seviyesine olan oranının 3 ve üzerinde olduğu durumlarda da hastanın polikistik over sendromuna sahip olduğu düşünülebilir. Hastalığın tanısı ve takibinde ultrasonografi de büyük önem taşır.

Polikistik overde tedavi, endokrin uzmanı, kadın hastalıkları ve doğum doktoru tarafından kişiye özgü şekilde planlanır. Tedavi sürecinde hastalıkla mücadelenin yanı sıra hastalığın yol açtığı ikincil problemlerin ortadan kaldırılmasına yönelik farklı tedavi yöntemleri de uygulanabilir. İlk olarak  kan dolaşımında normalin üzerinde seyreden erkeklik (androjen) hormonlarının seviyesinin düşürülmesine yönelik antiandrojen ilaç tedavilerinden yararlanılabilir. Diyetisyen tarafından hazırlanacak olan kişiye özgü polikistik over sendromu diyeti ile kişinin ideal kilosuna inmesi sağlanarak insülin direncinin azaltılması hastalığın seyrini iyileştirmede en önemli tedavi ilkelerinden bir tanesidir.

Hepatit B Bu hastalığı geçiren var mı? Karşınızda Hepatit B: Hepatit B nedir? Ne değildir? Nasıl Bulaşır? Bu sorulara yanıt bulacağınız yazımızı okumak isterseniz linke tıklayın: https://www.bilgiyazar.net/hepatit-b-nedir/

Adet düzeninin sağlanmasına ve hastalığın yol açtığı tüylenme ve akne gibi sorunların önlenebilmesi için çoğu zaman doğum kontrol haplarından faydalanılır. Bu tedavi yöntemi aynı zamanda rahim iç tabakası olan endometriumun aşırı kalınlaşması ve buna bağlı olarak oluşabilecek farklı hastalıkların önlenmesine de katkı sağlar. Polikistik over sendromu ve saç dökülmesi de birbiri ile ilişkili olan sorunlar olduğundan gerekli görüldüğünde vitamin ve mineral takviyeleri, doğal içerikli şampuanlar ve saç ekimi tekniklerinden faydalanılabilir.

Kaynak: https://www.medikalakademi.com.tr/polikistik-over-sendromu-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

https://www.medicalpark.com.tr/polikistik-over-sendromu-nedir/hg-1955

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu