Sağlık

Plank Nedir, Ne İşe Yarar?

Spor egzersizlerinden biri olan plank hareketini yapmak bazı kişiler için zordur. Özellikle spora yeni başlayanlar için bu harekete alışmak uzun bir zaman alacaktır. Zayıflamak ve bölgesel yağlarını eritmek isteyen kişiler plank nedir nasıl yapılır ve ne işe yarar sorusunun cevabını merak ediyor.

Karın kaslarını çalıştıran bu hareket aynı zamanda göğüs ve bacaktaki kasları da geliştiriyor. Yere 45 derecelik mesafeyle yapılan plank hareketinde duruş son derece önemlidir. Vücut zemine bakacak şekilde yere uzanılır ve dirsekler 90 derece yere yaslanarak yerden destek alınır. Omuzların aynı hizada tutulması ve baş bölgesinden topuklara kadar tüm vücudun düz tutulması da hareketin işe yaraması için önemlidir.

Plank Nedir Ne İşe Yarar?

Plank yapmak ne demek sorusunun cevabını verdikten sonra plank çeşitlerine bakacak olursak bu hareketin 2 farklı şekilde yapıldığını söyleyebiliriz. Bunlar yan plank ve tek dirsek üzerinde planktır. Yan plank, yandaki karın kaslarının aktif olarak çalışmasını sağlar. Mat üzerinde yapılacak bu hareket için ilk olarak yan yatılır. Sağ ayak ve sağ dirsekten destek alınarak havada durmaya çalışılır. Bu şekilde 15-20 saniye bekledikten sonra yan plank hareketi yapılmış olur. 1 dakika dinlendikten sonra sol tarafa yatılarak aynı hareket yapılır.

Tek dirsek üzerinde plank hareketi yapabilmek için de yine yan şekilde yatılır ve sağ dirsek ile ayak havada tutularak beklenir. Bu pozisyonda beklerken yere paralel olmak ve boşta kalan kolu yukarı kaldırmak, hareketin etkili olabilmesi için önemlidir. Ayaklar da bitişik olarak tutulmalı ve bu pozisyon bozulmadan 15-20 saniye beklenmelidir.

Plank Yapmanın Faydaları

plank nedir

Plank hareketini yapanların en çok merak ettiği şey plank hareketi ne işe yarar sorusunun cevabıdır. Akla ilk gelen faydası yağ yakmak ve zayıflamak olsa da farklı rahatsızlıklara da iyi geldiği biliniyor. Bunlardan biri de sırt ve bel ağrısını azaltmasıdır. Ağrı yaşayan kişilerin plank yapması durumunda duruş geliştirilerek ağrılar azaltılır ve omurganın üst kısmına destek sağlar. Düzenli olarak bu hareketin yapılması sırt ağrılarının yanında sırt kaslarını da güçlendirir.

Plank neye yarar sorusunun diğer cevapları ise göbek eritmeye, daha dik durmaya, metabolizmayı hızlandırmaya, vücudun esnekliğini arttırmaya ve genel ruh halini iyileştirmeye olarak verilebilir.

Plank Hareketinin Metabolizmaya Etkisi

Plank hareketinin kas güçlendirme, zayıflama ve ağrıları azaltma gibi genel etkileri dışında metabolizmaya da iyileştirici bir etkisi vardır. Tüm vücut kaslarında kontraksiyon gerçekleştiren plank, kalp atışlarını hızlandırarak kalori yakımına destek olur. Bilinen geleneksel karın egzersizlerine göre daha fazla kalori yaktıran bu hareket, vücudun sürekli olarak enerji yakabilmesi sayesinde yağ depolamanın da önüne geçer ve metabolizmayı hızlandırıcı bir etki yaratır.

Plank hareketlerinin doğru şekilde yapılması durumunda boyun ve omuz bölgelerinde, kürek kemiklerinde, alt ve üst bacaklarda, ayak tabanlarında ve parmak uçlarında esneme meydana gelir ve böylece vücut esnekliği artar.

Plank Hareketi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Plank işe yarar mı sorusunun cevabı, hareketin doğru yapılıp yapılmadığına göre değişir. Hareketin zor olması, çoğu kişinin yanlış uygulamasına sebep oluyor. bu durumlarda, sayılan faydalar elde edilemeyebilir. Doğru bir plank hareketi için ilk seferde vücut zorlanmamalı ve alışana kadar kısa süre yapılarak devam edilmelidir. İlk seferde bu hareket 20 saniye yerine birkaç saniye yapılmalı ve sonrasında arttırılmalıdır.

Fayda sağlamasının yanında, sakatlık oluşmaması için de yavaş hareket etmek önemlidir. Kalça, baş ve omuz bölgelerinin doğru pozisyonda olması da hareketin etkili olabilmesinin şartıdır. Yanlış uygulanan hareket, kasları güçlendirmek yerine hasar verebilir. Plank hareketinde bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise nefes almaktır. Plank yapılırken nefes alınmalıdır. Uzun süre nefesin tutulması beyin için sağlıksız olacaktır. Sporda ilk şart sabit bir oksijen akışının sağlanmasıdır.

Plank Hareketinin Ruh Haline Etkisi

Plank hareketinin sinirler üzerinde de etki yaratması plank egzersizi ne işe yarar sorusuna başka bir cevap oluşturuyor.  Doğru ve düzenli şekilde yapıldığında ruh hali üzerinde olumlu bir etki yaratan plank, stres nedeniyle sertleşen ve gerilen kasları gevşetir, vücuttaki gerginliği azaltır. Kaygıları ve endişeleri yok eden kas grupları üzerinde etkili olan bu egzersiz sayesinde depresyon riskinin de önüne geçilebilir.

Plank Hareketi ve Çalışan Kaslar

İlk yapıldığında birçok kişiyi zorlayan plank, vücut ağırlığı egzersizidir. Vücutta değişim sağladığı görüldükçe birçok kişi tarafından keyifle yapılır. Hareketin Transversus Abdominis denilen karnı çevreleyen karın kasları üzerinde ve Rectus Abdominis denilen karnın üst bölgesindeki paket kaslar üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Bunların dışında Obliques ve Gluteus olarak bilinen yan karın kaslarını ve kaba et kaslarını çalıştırarak güçlendirir.

Jimnastik hareketleri gibi ekipman veya ağırlığa gerek olmadan yapılan plank için gereken tek şey bir mat olacaktır. Hızlı kalori yakmak, boyun kaslarını güçlendirmek ve düzgün bir duruş sağlamak için plank hareketi birçok kişi tarafından tercih edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu