Sağlık

Pilates Yapmak Ne İşe Yarar?

Joseph Pilates tarafından savaşta yaralanan askerleri tedavi etmek amacı ile kurulmuştur. Pilates, asrın sporu olarak adlandırılabilir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında, rehabilitasyon hizmeti olarak kullanılır. Vücudun esnekliğini büyük ölçüde arttırır. Kas ve kemik güçlendirici özelliği vardır. Vücudun duruşunu da düzenlemektedir. Yalnızca bedensel olarak değil ruhsal sağlık için de pek çok katkısı olan ve meditasyon alanında da uygulanan bir aktivitedir. Pilates yapmak vücudun duruşu için de pek çok yararı olan bir egzersizdir. Herhangi bir alet kullanmadan yapılabileceği gibi lastik, çeşitli bilek ağırlıkları veya farklı boyutları olan pilates ve donut topları ile de yapılabilmektedir. Aslında bir spor çeşididir ancak geliştirilmiştir. Her yaşa uygun hareketler barındırmaktadır. Bu nedenle her dönemde vücuda uygun bir spor dalı olarak kabul edilmektedir.

Pilates Yapmak Ne İşe Yarar?

Hareketler fiziksel kontrolü gerektirir. Zihin ile vücudun birlikte çalışmasını sağlar. Bu nedenle zihinsel odaklanma, zihin ile vücut arasındaki bağlantı bu sporda çok önemlidir. Aynı zamanda doğru nefes alıp vermeyi de gerektirir.

Pilateste ilk adım temel hareketleri öğrenmektir. Temel hareketlerin devamında çeşitli pozisyonları öğrenebilir ve yeni farklı hareketler öğrenebilirsiniz. İlk temel pratikler önemlidir ve tekrar etmeyi sürdürdükçe vücudunuzdaki hareket kabiliyetiniz artış gösterecektir ve zamanla hareketleri daha kolay yapabileceksiniz.

Pilatesin belli başlı prensipleri vardır. Bunlar konsantrasyon, merkezleme, kontrol, akıcı hareket, kesinlik ve nefes alıp vermedir.

Pilates Evde Yapılabilir mi?

Pilates matı, pilates topu ve bilek ağırlığı gibi ekipmanlar sağlandığında hatta herhangi bir ekipman olmadan da evde kendi başınıza kolayca yapabileceğiniz bir spordur. Özellikle günümüzde internette ve Youtube’ de pek çok pilates hocası, bu spora nasıl başlandığını, doğru nefes alıp verme tekniğini ve egzersizlerin nasıl yapılması gerektiğini anlatan videolar yüklemektedir

Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilates temel olarak vücudu güçlendirmeye ve vücuttaki duruş bozukluklarını düzeltmeye yarayan bir spor dalıdır. Vücudun kısa süre içerisinde şekillenmesini sağlar.

Pilates vücuttaki eklemlerin esnekliğini korumaya veya eski esnekliğini kazandırmaya yarar. Aynı zamanda uyluk kaslarını güçlendirmeye yarayan bir spordur. Ayrıca gebelik döneminde pilates yapılırsa doğum daha kolay ve daha acısız olur. Düzenli olarak yapılırsa kişi kendini daha sağlıklı hisseder ve daha zinde olur.

  • Pilates, bütün vücudunuzu çalıştırmaya yarar.

Pilateste hareketler vücudun merkez noktasına ve gövdenize odaklanır. Bu yalnızca karın kaslarınızı çalıştırabileceği anlamına gelmez. Pilates sayesinden vücuttaki kaslar birbirleriyle uyum ve sinerji içinde çalışıp vücudunuzu işlevsel bir şekilde çalıştırmaya yarar. Kaslarınızın işlevsel olarak çalışması da sizi günlük yaşantınızdaki fiziksel zorlukların temposuna hazırlar.

pilates yapmak

  • Pilates, vücuda büyük ölçüde esneklik kazandırmaya yarar.

Vücudumuz gençken yeterince esnektir. Yaşlanmaya başladıkça bu esneklik azalmaya başlar. Eğer vücudunuzun esnekliği azalıyorsa pilates vücudunuza eski esnekliğini kazandırmaya yardımcı olur. Bu esneklik sayesinde düşme olasılığınız da azalacak ve düşmeden kaynaklanan yaralanmalardan bir nebze de olsa kurtulabileceksiniz.

  • Pilates, kasları güçlendirmenin en pratik yoludur.

Kaslarınızı geliştirmek ve şekillendirmek istiyorsanız pilates en çok önerilebilecek yollardan biridir. Günlük hayatımızda kaslarımızın tamamını kullanamayız. Fakat pilateste bulunan egzersizler, günlük yaşantımızda kullanamadığımız kaslarımızı da kullanmamızı sağlar.

Egzersizleri yapmaya ilk başladığınız dönemlerde kaslarınızda ağrılar oluşabilir. Daha sonrasında ise kaslarınızın sıkılaştığını hissedebilirsiniz. Bunu yapmak özellikle günlük yaşantılarını sakin ve hareketsiz geçiren insanlar ile yaşlılara önerilebilir. Çünkü kaslar hareketsiz kaldığı zaman ve yaşlılıkla beraber kas sağlığını kaybetmeye başlar. Sonuçların optimum düzeyde olabilmesi için egzersizleri hafta içerisinde üç defa veya daha fazla seans olarak yapmalısınız. Pilateste bulunan egzersizleri vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak amacıyla yapacaksanız, haftada beş defa otuzar dakikalık kardiyovasküler egzersizler içeren programı tamamlamalısınız.

  • Pilates, vücut bilincini geliştirmeye yarar.

Pilateste egzersiz yaparken, yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de doğru nefes alışverişini sağlayabilmektir. Pilates, zihin ile vücudun eş zamanlı ve koordine sistemli çalışmasını sağlar. Bu nedenle zihin ile beden arasında bir denge bağlantısı oluşur.

  • Pilates, stresi büyük ölçüde azaltmaya yarar.

Egzersizleri yapmaya odaklandığında, zihin meşgul olur. Sizi gündelik hayatınızdaki sorunlardan uzaklaştırır ve zihninize ağırlık yapan sorumlulukları düşünmemenize yardımcı olur. Nefes alışverişinize ve yapmakta olduğunuz egzersizlere yoğunlaşırsınız. Stresten kaçmak isterseniz pilatese başvurabilirsiniz.

  • Pilates yaparsanız, istenmeyen kilolarınızdan kurtulursunuz.

Pilates yaptıkça kas tonusu artacaktır ve kilo verme gibi bir planınız varsa eğer size fayda sağlayacaktır. Kaslarınız metabolik düzeyde aktiftir yani aldığınız kalori miktarınca çalışır ve o düzeyde yakabilir. Uzmanlar kilo vermek isteyenlere en hızlı dönüt veren spor olarak pilatesi önermektedirler. Kilo verme programlarında haftada beş kez otuz dakikalık kardiyovasküler egzersizler bulunmaktadır. Pilates kas tonusunu arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda vücudunuzu güçlendirmeye yarar ve kalori yakmanıza yarayan egzersizlere daha da dinamik hazırlanmanızı sağlar.

  • Pilates, yaralanma durumlarında rehabilitasyon yöntemi olarak kullanılır.

İlk olarak kurucusu tarafından yaralı askerleri rehabilitasyon yöntemi ile tedavi etmek amacıyla oluşturulmuştur. Günümüze gelince ideal fizik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yaralanmalardan sonra iyileşirken, o bölgedeki gücü ve işlevi en hızlı ve en etkili biçimde yeniden kazandırabilmesi herkesçe bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu