Genel

Paylaşımlı Scooterlara Yeni Yönetmenlik Hazırlandı

Birkaç aydır gündemde olan paylaşımlı scooterlarla ilgli İBB tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Son zamanlarda gerek fiyatıyla gerekse de kullanım rahatlığıyla gündeme gelen Martı ve buna benzer scooterlar taksiciler tarafından protesto edilmişti. Taksiciler tarafından paylaşılan gerekçe ise Martı ve buna benzer paylaşımlı scooterların müşteri kaybına yol açmasıydı. Bu durumu yakından takip eden İBB, Elektirikli Kaykay Yönetmenliği hazırladı. Hazırlanan bu yönetmenlikte paylaşımlı scooterlara plaka verilmesi ve bunu kullanacak kişilerin mobil eğitim alması gibi maddeler içeriyor.

Scooter Kullanmak İsteyen Önce Eğitimini Alacak

Son zamanlarda yaşanan mağduriyetler üzerine harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Martı ve buna benzer paylaşımlı scooterlar için bir yönetmenlik hazırladı. Henüz onay aşamasında olan bu yönetmenlikle beraber artan şikayet ve mağduriyetlerin ortadan kaldırılması bekleniliyor. İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, yaptığı açıklamada, ” Bu yönetmenlik sayesinde bu araçları kullanan kullanıcılar daha sağlıklı bir sürüş gerçekleştirecek. Ayrıca bu yönetmenlik sayesinde rekabet ve fiyat politikaları sağlıklı bir düzeye gelecek. Bu yönetmenliğe tabi firmalar scooterlar için mobil uygulamalar veya internet üzerinden eğitim vermek zorunda kalacak. Ayrıca yine bu firmalar yılda bir kez kampanya yaparak kullanıcıları bilinçlendirmeyi amaçlayacak” ifadelerini kullandı.

paylasimli scooterlara yeni yonetmenlik hazirlandi 2

Yeni Yönetmenlikle Beraber Fiyatlarda da Düzenleme Gerçekleştirildi

Elektirikli Kaykay Yönetmenliği’ne göre paylaşımlı scooter hizmeti veren veya verecek firmalar bünyelerinde en az 1000 scooter ve 6 adet kalite yönetim sistem belgesi bulundurması gerekiyor. Bu şartlara uymayan şirketlere lisans verilmeyecek veya lisansı bulunan şirketlerin lisansı elinden alınacak. Ayrıca yönetmenlikte bulunan fiyat maddesine göre scooterların açılış ücreti mevcut elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ücreti ise bir tam elektronik bilet fiyatını geçmeyecek şekilde düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu