Genel

Paslanmaz Çelik Nasıl Bulundu?

Paslanmaz çelik nasıl bulundu?” sorusuna cevap vermeye çalışacağımız bu yazımızda “paslanmaz çeliğin icadı”, “paslanmaz çelik ne zaman bulundu“, “paslanmaz çelik özellikleri” gibi konulara da değineceğiz. Evlerimizde, sanayide, endüstirde ve daha birçok alanda paslanmaz çelikten faydalanıyoruz. Peki paslanmaz çelik nasıl bulundu? Haydi gelin yakından inceleyelim.

Paslanmaz çelik, çeliğin minimum %10,5 ila %11 oranında krom ile karıştırılması sonucu elde edilen alaşım ile meydana gelir. Hava ve su ile etkileştiğinde paslanma veya korozlanma yapmaz. Krom, kimyevi açıdan oksijen ile büyük benzerlik gösterir. Krom, demir üzerinde bir krom oksit katmanı oluşturarak demir ve oksijenin birbirine değmesini, dolayısıyla da paslanmayı önler.

Paslanmaz Çelik Ne Zaman Bulundu?

Paslanmaz çelik ne zaman bulundu? Sorusunun cevabı antik çağlara kadar dayanmaktadır. Antik çağlarda pasa direnebilen demirler üretilmiştir. Ayrıca Hindistan’ın Delhi şehrinde bulunup, 7 metre yüksekliğinde olan Delhi Demir Ayağı 415-455 yılları arasında hüküm süren Gupta Kralı I. Kumaragupta tarafından yaptırılmıştır. Pasa karşı dirençli olan bu demirde direnç, krom yerine fosfor kullanılarak sağlanmıştır. Paslanmaz çelik ne zaman bulundu? sorusuna tekrar baktığımızda, bu tarih 1821 yılında başlar.

Paslanmaz celik ne zaman bulundu
Pierre Berthier

Fransız metalurjist Pierre Berthier,1821 yılında demir-krom alaşımını kullanarak paslanmaya karşı direnç oluşturmaya çalışan ilk bilim insanıdır. 19. yüzyıl metalurjistleri düşük karbon ve yüksek krom kullanarak paslanmaz çelik üretmişlerse de, bu çeliklerin kırılganlığı yüksek olmuştur.

Alman metalurjist Hans Goldschmidt, 1890 yılında karbonsuz olarak krom üretimini sağlayacak olan termit reaksiyonunu bulmuştur. 1904 ile 1911 yılları arasında başta Fransız Léon Guillet olmak üzere birçok araştırmacı ve metalurjist, farklı alaşımlar deneyerek paslanmaz çelik üretmeye çalıştılar. Örneğin; Alman Friedrich Krupp Germaniawerft firması 1908 yılında Germania adlı bir yatın yapımı için krom ve nikel alaşımı kullanmıştır.

Philip Monnartz 1911 yılında kromun pasa ve korozyona karşı dirençli olduğunu açıklamıştır. Krupp mühendisleri Benno Strauss ve Eduard Maurer, 17 Ekim 1912 tarihinde östenit paslanmaz çelik alaşımı için ThyssenKrupp Nirost adına bir patent aldılar. Buna benzer gelişmeler aynı zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde de yaşanıyordu.  Christian Dantsizen ve Frederick Becket ferritik paslanmaz çeliği endüstrileştirmeye çalıştılar. Elwood Haynes, 1912 yılında martensitik paslanmaz çelik alaşımı patenti için başvuru yaptıysa da ancak 1919 yılında patent alabilmiştir.

Paslanmaz çelik konusundaki asıl gelişme 1912 yılında İngiltere Sheffield’de yaşanmıştır. Buradaki Brown-Firth Çelikleri firmasının çalışanı olan Harry Brearley, tüfek namlularını korozyondan korumaya yönelik araştırmalar yapıyordu. Bu sırada bir martensitik paslanmaz çelik alaşımı buldu. Bu keşif iki yıl sonra Ocak 1915’te The New York Times gazetesinde yayımlanan bir makalede duyuruldu. Vickers firması bu yeni metal alaşımını Staybrite adıyla pazarlamaya başladı. Bu alaşım 1929 yılında Londra’daki Savoy Hotel’in girişinde gölgelik olarak kullanıldı.

Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Allegheny Metali‘ ve ‘Nirosta Çeliği‘ gibi marka isimleriyle pazarlandı. 1929’daki Büyük Buhran’dan önce ABD’de 25.000 ton paslanmaz çelik üretimi ve satışı yapıldı.

Paslanmaz Çelik Fiyatları

Paslanmaz çelik fiyatlarıpaslanmaz çelik ile ilgili araştırma yapan çoğu kişinin merak konusu olacaktır. Tam da bu sebepten dolayı biz de yazımızın sonuna paslanmaz çelik fiyatlarını eklemek istedik. İşte 2021 yılındapaslanmaz celik fiyatlari piyasadaki ortalama paslanmaz çelik fiyatları.

 

Paslanmaz çelik, piyasada pek çok farklı türde satışa sunulmaktadır. Bunlar arasında en yaygın şekilde kullanılanlar; paslanmaz çubuk, paslanmaz lama, paslanmaz kare, paslanmaz altıköşe, paslanmaz köşebent, paslanmaz boru, paslanmaz profil, paslanmaz sac, paslanmaz etek teli, paslanmaz yaylık tel ve paslanmaz elektroddur.

 • Paslanmaz Çubuk Fiyatları: mm’ye göre kilogramı 36 ila 40 TL aralığında değişmektedir.
 • Paslanmaz Lama Fiyatları: mm’ye göre kilogramı 42 ila 45 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Paslanmaz Kare Fiyatları: mm’ye göre kilogramı 42 ila 51 TL arasında değişmektedir.
 • Paslanmaz Altıköşe Fiyatları: mm’ye göre değişiklik gösterse de kilogramı 42-43 TL civarındadır.
 • Paslanmaz Köşebent Fiyatları: mm’ye göre kilogramı 40 ila 43 TL arasındadır.
 • Paslanmaz Boru Fiyatları: mm’ye göre kilogramı 20 ila 25 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 • Paslanmaz Profil Fiyatları: mm’sine göre kilogramı 19 ve 38 TL arasında değişmektedir.
 • Paslanmaz Sac Fiyatları: 0,80 mm kilogramı 42 TL civarındadır.
 • Paslanmaz Etek Teli Fiyatları: Metresine göre değişmekte olup, 135 ile 305 TL arasında fiyatlara sahiptir.
 • Paslanmaz Yaylık Tel Fiyatları: mm’sine göre kilogramı 70 ila 82 TL arasında değişmektedir.
 • Paslanmaz Elektrod Fiyatları: mm’sine göre adedi 142 ila 200 TL arasındadır.

* Yukarıdaki fiyatlar 304 kalite içindir. Kalite yükseldikçe fiyatlar artış gösterecektir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Paslanmaz_%C3%A7elik

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu