Sağlık

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

Parmak çıtlatmanın zararları nelerdir? Parmak çıtlatmak genellikle sık tekrarlanan ve çoğunlukla herkesin yaptığı bir alışkanlıktır. Parmak çıtlatmak sonucunda; eklemlerin içinde var olan sıvıların içerisinde var olan gazların açığa çıkmasıyla ve üstündeki baskı uygulanması sebebiyle gazın dışarı atılması zamanında ortaya çıkan çıtalama halidir. Sık tekrarlandığı zaman parmaklar tekrar tekrar çıtlatmaz bunun en önemli sebebi içerisinde var olan gazların tekrar sıvının içerisine girme vaktinin 20-25 dakikalık bir süreçle bitmesidir.

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Parmak çıtlatmanın 8 adet zararını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

parmak çıtlatmanın zararları

  • Parmak çıtlatarak eklemlerin birdenbire genişlemesi ile eklem sıvısı içerisinde var olan gazlar açığa çıkar ve bunlar üzerine baskı uygulandığında gazın dışarıya çıkması sonrasında efekt olarak çıtlatma sesi oluşur.
  • Bir sefer parmak çıtlatıldığında arkasına Bir sefer daha denemeniz durumunda yine de çıtalamayacaktır çünkü dışarı çıkan gazların tekrardan eklem içi sıvısına girmesi en az 20-25 dakika kadar vakit almaktadır.
  • Parmak çıtlatılması çevredeki reseptörlerin tetiğe geçmesine neden olur. Ve bu reseptörler ise eklem kaslarının gevşemesine olanak tanımaktadır. Bu hal kişiye gevşeme ve rahatlama hissini tattırmaktadır.
  • Parmak çıtlatma hareketinin zararları bizlere hissettirdiği gevşeme hissi ile çok daha fazla düşünmeyiz. Yapılan çalışmalarda parmak çıtlatmanın kireçlenmeye neden olmadığı ortaya konmuştur.
  • Lakin parmak çıtlatan bireylerin kavrama güçlerinin çıtlatmayan bireylere oranla çok daha yetersiz kaldığı da tespit edilmiştir. Yine parmak çıtlatmanın zararları üstüne yapılan çalışmalarda eklem gevşekliğine sebep oluşturabileceği tanısı henüz kanıtlanmamıştır.
  • Gerçekte yaygın bir inanışa bağlı olarak parmak çıtlatmak çok zararlı olduğu nitelendirilse de bireyler üstünde çok ciddi zararlara yol açmadığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.
  • Peki yine parmak çıtlatmanın zararları olarak belirtilen ellerde titremeye sebep olduğu hali ne kadar doğru bir gerçekliktir. Parmak çıtlatan bireylerin ellerinde titreme belireceği, kireçlenmelerin var olacağı doğru bir inanç olarak bilinmektedir. Parmak çıtlatmak eklemleri çok zorladığınızda yerlerinden çıkartmadığınız müddetçe herhangi bir zararı bulunmayan bir alışkanlıktır.
  • Ellerde titreme sorunu ise parmak çıtlatmak yerine daha farklı bir nörolojik sebeple bağlamak ve hekime başvurmak tavsiye edilir. Bu halde parmak çıtlatmanın tek zararı olarak uzun zamanda kavrama kuvvetinde zayıflamak ve yetersizlik belirmesi diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu