Teknoloji

Pardus 19.4 sürümü için güncelleme geldi!

Milli işletim sistemimiz olan Pardus için 19.4 sürümü yayınlandı. Planlanmış olan güncelleme takviminde optimize etmelerine devam edilen Linux dağıtımı Pardus, kullanılacak olan paket ve uygulamalarda güncellemeler gerçekleştirdi.

Bununla beraber Linux çekirdeğinde de güncelleme yapıldı. Bir önceki sürüm 19.3’te çekirdek 4.19.0-9’du. Bu sürümde çekirdek 4.19.0-12 oldu. Ayrıca Pardus Mağaza’ya yeni uygulamalar de eklendi.

Pardus 19.4 sürümü yayında

TÜBİTAK ve ULAKBİM tarafından geliştirilmiş olan Linux dağıtımı Pardus, yeni bir ara sürüm güncellemesi aldı. Güncellemenin belirli kısımlarının Pardus USB Biçimlendirici uygulamasının geldiği belirtiliyor. Öte yandan Java sürümlerinin kurulmasını ve kurulmasını sağlamayı başaran Pardus Java Kurucu uygulamasının mağazaya eklendiği belirtildi.

Pardus 19.4 sürümünün içerisinde ki yeniliklerinde canlı deneme sistemler için kurucu uygulamanın geliştirildiği de belirtildi. Ayrıca bazı kullanıcıların önyükleyici grub’da yaşadığı problemlerin giderildiği aktarıldı. Bu sürümde de Pardus Mağaza üstünde iyileştirmeler yapıldı.

Xfce ve GNOME arayüzlerinde de iyileştirmeyle beraber, 100’den fazla paket ve yama güncelleme aldı. Yine depoda bulunan 2 binden fazla paket güncellendi.

Pardus ile ön tanımlı tarayıcı olarak gelmekte olan Firefox 78.4 ve e-posta uygulaması Thunderbird 78.4 sürümüne de güncellemeler geldi.

Pardus 19.4 sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Mevcutta Pardus 19.0, 19.1, 19.2 ve 19.3 sürümü kullanan kullanıcılar sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq komutu ile sürümlerini yükseltebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu