GenelSağlık

Pandemi Sürecinde Uzaktan Eğitim ile Başarı Nasıl Sağlanır?

Pandemi Sürecinde Uzaktan Eğitim ile Başarı Nasıl Sağlanır?

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile başarı sağlamak hem öğrenciler hem de veliler için son derece zor bir durumdur. Derslerin canlı olması ile uzaktan olması arasında büyük farklılıklar vardır. Yaşanan iletişim problemleri, uzaktan derslere erişim problemleri, uzaktan eğitimin evlerdeki maliyeti vb. birçok durum hem öğrencileri hem de velileri zor durumda bırakır.

Bir yandan da pandeminin son dönemlerde şiddetini giderek arttırıyor olması yüz yüze eğitim sürecini giderek zorlaştırmaktadır. Bir okulda bir öğrencinin pozitif durumda olması, direkt olarak bütün okuldaki öğretmen ve öğrencilerin dolaylı yoldan pozitif olmaları anlamına gelir. Bu nedenle eğitim konusunda uzaktan eğitim yönteminin giderek yaygınlaşacağı ve devam edeceği net bir gerçektir. Peki, pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile başarı nasıl sağlanır? Öğrencilerin ve velilerin dikkat etmeleri gereken noktalar nelerdir?

Ders Tekrarı

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile başarı konusunun olmazsa olmazları arasında ders tekrarı kuralı yer alır. Öğrencinin online ders esnasında yanında mutlaka bir kalem ve defter olması gerekir. Ayrıca mümkünse videolu derslerin kayıt altına alınması ve sonra istenildiği takdirde tekrar izlenebilmesi mümkün olmalıdır.

Ders esnasında öğrencinin önemli gördüğü her türlü detayı not etmesi ve istediği zaman da kayıttan izlemesi, başarının temel yapı taşları olarak değerlendirilebilir. Öğrencinin aldığı notları ders sonrasında gün içerisinde tekrar etmesi veya videoyu tekrar tekrar izleyerek bir kağıda dökmesi önemlidir. Bu yöntemle online ders biraz daha canlı derse evrilebilir ve akılda kalıcı olur. Aksi halde bilgisayar, televizyon, tablet veya telefonlar üzerinden izlenen derslerin herhangi bir artısı olmaz.

Farklı Kaynaklardan Yararlanma

Online ders esnasında aldığınız notlar ve online ders kayıtları büyük önem taşır ancak ders sonucunda, derste anlatılmak istenen detayları daha akılda kalıcı olabilmesi adına mutlaka farklı kaynaklara da göz atılmalıdır. Farklı kaynaklar, bir konunun birçok açıdan ele alınmasına yardımcı olur. Ders konusunda öğrenciye farklı bir vizyon katar. Ayrıca online derste anlamadığı bir konuyu, farklı kaynaklarda farklı bir anlatım nedeniyle daha iyi kavrayabilir. Bu nedenle farklı kaynaklardan yararlanma büyük önem taşır.

Konuları Önceden Takip Etme

pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile başarı
pandemi sürecinde uzaktan eğitim 

Bir dönem boyunca herhangi bir derste işlenebilecek olan konular bellidir. Hatta öğretmenler gelecek hafta hangi konuyu ele alacaklarını da dile getirirler. Bu nedenle öğrenciler, bir sonraki derste hangi konuyu çalışacaklarını iyi bir şekilde bilmeli ve bu konuya dair araştırma yapmalıdırlar. Araştırma neticesinde kendilerince konuya dair not çıkarıp, dersin mantığını az da olsa çözmelidirler. Böylelikle ders esnasında konunun çok daha iyi bir şekilde anlaşılması mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu