Genel

P Harfi İle Başlayan Şehirler

Ülkemizde ‘P’ harfi ile başlayan il bulunmamaktadır. Bu yazımızda Dünya’nın ‘P’ harfi ile başlayan bazı şehirlerini liseteledik. İşte listemiz:

  • Palermo
  • Panama City
  • Paris
  • Patna
  • Patras
  • Pattaya
  • Perugia

Palermo

İtalya’nın Sicilya bölgesinin bir ili olup 656.607 kişilik nüfusa sahiptir.

Palermo Norman Sarayı, Palermo Chapelle, Palermo Palazzo, Palermo Barok Pretorria Çeşmesi, Quattro-Canti, Palermo Katedrali, Jül Sezar Meydanı ve Palermo Botanik Bahçesi Palermo şehrinin turistik yerlerinden bazılarıdır.

Panama City

Panama’nın başkenti ve en büyük şehri olan Panama City, 1,206,792 nüfusa sahiptir.

Panama City’de gezip görebileceğiniz bazı yerler şöyledir: Casco Viejo, Santo Domingo Kilisesi, Plaza de Francia, Özgürlük Meydanı ve Metropolitan Katedrali, San Jose Kilisesi, Ancon Tepesi, St Lorenzeo Kalesi, Panama Kanalı ve Panama San Blas Adaları.

Paris

637110514333635321TW

 

Île-de-France bölgesinin merkezi ve Fransa’nın başkentidir. 2.140.526 kişilik nüfusuyla büyük bir kenttir. Paris’te yaşayanlara Parizyen denir. “Işık Şehir” (Ville Lumiere) diye de anılan Paris, moda ve lüksün merkezlerinden biridir. Paris, dünyadaki en turistik şehirlerden biridir.

İşte Paris’te gezip görülmeye değer bazı noktalar: Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi, Sacre Coeur Bazilikası, Montmartre, Şanzelize Caddesi, Zafer Takı, Disneyland, Versay Sarayı ve Bahçeleri, Orsay Müzesi, Concorde Meydanı, Seine Nehri, Île de la Cité ve Jardins du Luxemburg.

Patna

Hindistan’ın şehirlerinden biridir. Bihar eyaletinin başkenti olan Patna’nın nüfusu 1.683.200’dür. Patna, nemli subtropikal iklim etkisi altındadır. Yazlar sıcak, kışlar ılıman geçer.

Patna’da gezip görebileceğiniz bazı yerler: Takht Sri Harmandir Sahib Ji, Hanuman Mandir, Buddha Smriti Parkı, Patna Müzesi, Sanjay Gandhi Biyoloji Parkı, Bihar Müzesi ve Patna Planetarium.

Patras

Atina ve Selanik’ten sonra Yunanistan’ın en büyük 3. kentidir. 314.567 kişilik bir nüfusu vardır.

Ekklisia Tou Agiou Andrea, Achaia Clauss Winery, Patras Arkeoloji Müzesi, Patras Kalesi, Patras Mycenaean Park -Vounden, Roman Odeon, Calma water park ve Dimotiko Theatro Apollon.

Pattaya

13368 d529424710

Pattaya, Tayland’ın en turistik şehirlerinden biridir. 107.406 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Pattaya’da gezip görebileceğiniz bazı yerler ise şöyledir: Walking Street, Prasat Satchatham, Nong Nooch Tropical Park, Koh Larn Islan, Art in Paradise, Mini Siam, Ripley’s Believe It or Not, Pattaya Floating Market, The Million Year Stone Park and Crocodile Farm, Cartoon Network Amazone, Tiffany’s Cabaret Show ve Khao Pattaya Viewpoint.

Perugia

İtalya’nın Umbria bölgesinin bir ilidir. 669.531 kişilik nüfusa sahiptir.

Perugia Piazza İtalia meydanında İl Hükûmet Konağı, Foligno Katedrali, Città di Castello, Spoleto – Albornoz Kalesi ve Torri Köprüsü, Todi – Katedral, Castiglione Trasimeno ve Magione  Perugia’da gezebileceğiniz bazı yerlerdir.

Bu yazımızda ‘P’ harfi ile başlayan şehirleri listeledik. Önümüzdeki yazımız ise ‘R’ harfi ile başlayan şehirler hakkında olacak. İyi okumalar dileriz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu