Genel

Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

özgüven kazanma yolları, özgüven eksikliği çözümleri, çoçuklarda özgüven geliştirme

Özgüven nedir diye düşündüğümüz zaman, kısaca bir bireyin kendisini tanıması ve kendi analizini yapabilmesi akıllara gelir. Özgüven sözcüğü öz ve güven kelimelerinin birleşmesi sonucu meydana gelmiş kişinin kendine olan güvenini ifade eden bir kelimedir. Yani hayatta karşılaştığımız her alanda, kendimize karşı olan inancımız olarak da yorumlayabiliriz. Eğer bir kişinin özgüvenin düşük olması söz konusuysa o kişinin herhangi bir konu karşısında yapamayacağı, başaramayacağı, üstesinden gelemeyeceğine ilişkin eleştiriyor ya da kendinden şüpheci yaklaşıyordur.

Özgüven’in temeline baktığımız taktirde özgüven demek kendinizle barışık bir birey demektir. Yapabilecekleri şeylerin ya da yapamayacakları şeylerin kararını başkalarının değil bireyin kendisinin verebilmesidir. Özgüven sahibi olmak, bireyin dışındaki kişilerin olumsuz duygu ve düşüncelerinin sizi yönlendirmesine izin vermemenizdir.

 

Herkes için son derece önemlidir. Çünkü bir bireyin hayatında daha güzel ve daha olumlu bir biçimde devam edebilmesi için özgüvenin yerinde olması gerekmektedir. Onun dışında eğer bir birey özgüvene sahip değilse, adeta bir yaprak misali rüzgârın savurduğu gibi kim ne derse o tarafa savrulur gider. Ne kendi düşünceleri olur, ne de düşüncelerinin bir önemi olur. Hatta esas olarak arzu ettiğiniz bir şey için gereken en ufak bir çabayı bile gösteremezsiniz. Kişi kendini iyi tanırsa ve özgüven sahibi olursa hayatında önemli veya önemsiz herhangi bir durumda doğru adımlar atar. Bu noktada özgüveni geliştirip sağlamlaştırılabileceğini de unutmamalıyız.

Özgüven eksikliği nedir?

Özgüven, kişinin kendi yaşamıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirebilmesi için kişiye cesaret veren bir güçtür. Özgüven, bir kişinin daha mutlu ve başarılı bir hayat sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir kişilik öğesidir. Bu durumların olmaması ise özgüven eksikliğidir. Özgüven eksikliği genelde küçük yaşlarda çocukların büyütülmesinde ve eğitiminde yaşanan sorunlar sebebiyle ortaya çıkan bir durumdur. Çocukların küçük yaşta öz güven konusunda titizlikle eğitilmeleri bu hastalığı bir hayli etkisiz kılmaktadır. Özgüven eksikliği ile karşı karşıya gelen bir kişi de genelde, karamsarlık, asosyallik, her şeye evet deme, sosyal fobi, depresyon, suçluluk duygusu, karşı cinse karşı oluşan ilginin dışa vuramaması gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Bu belirtiler; çok ciddi hastalıklara da yol açabilirler, örnek olarak depresyon, kişi de baş ağrısı, iştahsızlık, kendine zarar verme gibi olayları ardında getirebilmektedir.

Özgüven nasıl kazanılır?

Özgüven eksikliği olan kişiler, eğer bu durumu kendi kendine çözemiyorsa doktora başvurmalıdır. Bu alanda uzman doktorlar sayesinde belirli bir zaman içinde profesyonel şekilde yardım alabilme imkanınız bulunmaktadır. Bunun için psikolojik destek alınmalıdır. Bu durumda ilk olarak kişinin diğer kişilerle iletişim sağlaması gerekmektedir.

Çocuklarda Özgüven

Çocuklarımız dünyaya geldikten sonra kendisiyle alakalı her konuda bizlere sorular yönelteceklerdir. Öncelikler bu soruları iyi bir iletişim ile anlatabilmek, sorularına cevap verirken asla kızarak ya da tepki vererek yapmayınız. Çocuklar oyunlarla çok rahat eğitilebilir ve gelişebilir.

Çocuklarda Özgüven: Fiziksel Güç

Aktivite olarak çocuklarımız ile oyunlar oynarken ve onun fiziksel güç kazandırabileceğimiz oyunlar seçmeli ya da oyunları buna göre düzenleyebiliriz. Fizik olarak adaptasyon sağlayabilmesi adına onu süper kahramanlara benzetmeniz çocuğunuza özgüven aşılamanın en güzel yollarındandır.

Çocuklarda Özgüven: Ruhsal Güç

Çocuklarımızın kendisini geliştirebilmesi, yaptığı ya da yargıladığı şeylerle ortaya koyulur. Oyun oynarken büründüğü karakter ve bu karakter sayesinde alacağı kararlar doğrultusunda ileride özgüven merdiveninde kendine bir basamak koymuş olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu