Bilgi TeknolojisiOyun

Oyun Firmaları Hacklenmeye Devam Ediyor!

Geçen hafta Ubisoft’u ve Crytek’i hackleyen siber saldırı grupları şimdi de Capcom’un başını belaya sokmuş gibi duruyor. Yapılan son açıklamaya göre Capcom hacklendiğini açıkladı ve yeni Residen Evil: Village ile alakalı çarpıcı açıklama yaptı.

Oyun yapımcısı olan Capcom, bu hafta başlarında oyun endüstrisini etkileyen son siber saldırının kurbanlarından biri olduklarını söyledi. Resident Evil, Street Fighter ve Mega Man gibi herkes tarafından bilinen yapımlara imza atan Capcom, bazı dahili ağlarının “yetkisiz erişim sebebiyle” askıya alındığını aktardı.

Capcom Hacklendiğini Duyurdu

capcom hacklendi

Capcom hacklendiğini duyurduğu açıklamada; elektronik postaların ve dosyaların saklandığı sunucularda bir takım sorunlar tespit edildiği görüldü. Capcom, bu yapılan siber saldırının çeşitli ortaklarına ve müşterilerinde oluşabilecek rahatsızlıktan dolayı üzüntüsünü açıklarken, şimdilik müşteri bilgilerine erişildiğine dair herhangi işaret bulunmuyor.

Capcom’un sunucularını etkilemediği ve bu sebeple da çevrimiçi oynanışa etki yaratmayacağı tespit edilen bu son siber saldırının soruşturması ise hala devam ediyor. Capcom neye erişildiğini veya herhangi bir materyalin çalınıp çalınmadığını henüz açıklamadı. Bu konu da tüm oyuncuların merakla beklediği Resident Evil: Village’in dosyalarına erişilmiş olabileceğini unutmamak gerek.

Hackerlar oyunları internete sızdırır mı?

Japon oyun geliştiricisine gerçekleştirilen bu saldırı, oyun sektöründeki bir dizi yüksek profilli şirket sızıntıları ve hacklenmelerinin en sonuncusu olarak bizleri karşılamakta.

Bu haftanın başlarında yayımlanan raporlar, Ubisoft’un popüler oyunu Watch Dogs: Legion’un kaynak kodlarının çalındığını ve internete sızdığını öne sürmüştü. Ubisoft ise yapmış olduğu açıklamada, “grubun iddiasının farkındayız ve şu an için muhtemel bir veri güvenliği olayını araştırıyoruz” diyerek raporları yalanlamıştı. Aynı hack grubu, geliştirici Crytek’in dahili bilgilerine de ele geçirdiğini iddia etmekte.

Siber güvenlik uzmanları, yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelecek yeni bilgisayar korsanlığı kampanyası ihtimali üstünde duruyor. Oyuncuların dört gözle beklediği PS5 ve Xbox Series konsollarının çıkış yapmasına az bir süre kalmışken, yeni nesil oyunların çalınması da büyük yankı uyandırabilir.

Ancak yine de siber güvenlik uzmanları, bu saldırıların tesadüfen üst üste geldiğini düşünüyor: “Bilgisayar korsanlarının koordineli bir çabasına dair hiçbir kanıt yok.”

Hatırlayacağınız üzere Crytek ve Ubisoft, Egregor adındaki nispeten küçük bir fidye yazılımı çetesinin saldırıya geçtiğini bildirmişti. Capcom’a saldıran grubun ise daha köklü Ragnar Locker olduğu gözlendiği. Oyun şirketleri, çalınan oyunlar için hacker gruplarıyla pazarlık yapmayacaktır ancak hackerlar tehditlerine sadık kalırsa, yeni oyunların fotoğrafı olmayan sürümlerini torrente görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu