BilimEğitimGenel

Osmotik basınç nedir? Osmotik Basınç Artarsa?

osmotik nedir, osmotik basınç, osmotik basınç formülü

Öncelikle Osmoz’un ne olduğuna bir göz atmamız daha yerinde olacaktır. Osmoz; seçici geçirgen bir zar yapısından suyun çok yoğun olarak yer aldığı ortamdan (hipotonik) az yoğun olduğu ortama (hipertonik) geçmesidir. Osmoz olayına susyun basit difüzyonu da diyebiliriz.

Osmotik Basınç Nedir? (Kimya)

Osmotik, Osmoz olayı neticesinde çözeltinin içinde oluşan su basıncı. Su molekülleri daha az sulu ortama  geçebilmek için yarı geçirgen zara basınç uygular. Yarı geçirgen zarın içinden çözünen moleküller geçemez. Bu suyun oluşturmuş olduğu basınca osmotik basınç denir. Osmotik basıncın büyüklüğü yalnızca çözeltinin birim hacimde tanecik sayısına bağlıdır ve aynı zamanda çözünenin cinsine bağlı değildir. Osmotik basınç su alma isteğidir. Belli bir hacim çözücü içinde çözünmüş madde miktarı artıkça osmotik basınç da artar.

Osmotik Basınç Nedir? (Biyoloji)

Hücre içerisindeki çözünmüş maddelerin oluşturmuş olduğu su alma talebine ozmotik basınç denir. Hücre sitoplazmasında bulunan şekerler, organik ve inorganik tuzlar gibi çözünmüş maddeler ozmotik basınç oluşturarak hücrenin dış ortamdan su almasını sağlar. Hücre içerisindeki madde yoğunluğu arttıkça hücrenin ozmotik basıncı da artar. Su moleküllerinin hareket yönü ozmotik basıncın fazla olduğu tarafa doğru gerçekleşir.

Osmotik Basınç Önemi

Osmotik basıncın hücrelerin madde alışverişinde yani pasif taşıma rolünde önemli bir yeri vardır. Osmotik basınç turgor basıncı ile ters, emme kuvveti ile doğru orantılıdır. Osmotik basınç arttıkça emme kuvveti de artar. Bitkilerin topraktaki suyu emmesi kök osmotik basınçları sayesindedir. Kurak bölgeler de yaşamakta olan bitkiler ortamda az bulunan suyu bu kuvvet vasıtası ile emer.

Neden osmoz olur?

Hücreyi kendisinden daha az yoğun ortama koyarsak ortam kendisini dengelemek ister. Hücre kendisine su alarak ortamı biraz daha derişik kendisiniyse biraz daha  seyreltik yaparak dengeye ulaşacaktır. Bu durum iki ortamda dengeye ulaşana kadar devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu