Teknoloji

OSIRIS-REx Uzay Aracı Sızıntı Yapıyor

Geçtiğimiz günlerde OSIRIS-REx uzay aracına hakkında bir paylaşım yapmıştık. Bu araç hakkında başka ilginç bir detay belirdi!

Hızlı Numune Toplama Mekanizması (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism-TAGSAM) olarak adlandırılan aparatın işini layıkıyla yaptığını açıklayan NASA yetkilileri, TAGSAM’ın hedefine planlanan açıyla yaklaştığını ve birkaç santimetre derinliğine inerek istenen numuneleri topladığını da belirtti.

NASA, yaptığı planda değişikliğe gitti!

NASA ekibinin hesaba katmadığı durum ise 60g gramlık hedefin üzerinde örnek toplayan aparatın kapak kısmında gerçekleşti. Numune toplama faaliyetinin hemen ardından kapanması gerekli olan mylar kapak, araya sıkışan biraz irice bir kaya parçası yüzünden tam olarak kapanamadı. Bu nedenle TAGSAM’dan numune toprağı sızmaya başladı.

Ortaya çıkan sızıntı sebebiyle yaptığı planda değişikliğine giden NASA uzmanları, Numune Kütlesi Ölçümü ile OSIRIS-REx’in rotasını düzeltecek ateşleme faaliyetlerini iptal etti. Ekip, bundan sonra Bennu yüzeyinden alınan örneklerin Dünya’ya emniyetli bir biçimde ulaşmasını sağlayacak Numune Teslim Kapsülü’ne (Sample Return Capsule-SRC) taşınmasını sağlayacak.

NASA ekibinin yaşadıkları hakkında bir açıklama yapan kurumun yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Bennu bizleri şaşırtmaya devam ederken arada bir de ters köşe yapıyor. Ortaya çıkan durum yüzünden biraz daha hızlı hareket etmek mecburiyetinde kalacak olsak da yaşadığımız sorun, bir ölüm kalım meselesi değil. Bilim dünyasına onlarca sene boyunca ilham verecek Bennu numunelerinin neye benzediğini göreceğimiz için çok heyecanlıyız” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu