Eğitim

Online Eğitimde Öğrencilerin Ders Verimliliğini Arttırma Yolları

Uluslararası tehdit oluşturan COVID-19 virüsü sebebiyle çoğu ülke dışarı çıkma kısıtlaması getirmişti. Bu kısıtlama ise en çok öğrenci topluluğunu etkilemiştir. Sosyal mesafe kuralı oluşturulması ile beraber eğitim alanları da virüs koruması amacı ile koruma altına alındı. Öğrencilerin derslerden geri kalması ve üniversite sınavına hazırlanan adayların başarısız olmaması adına, online eğitim platformu oluşturularak evden derslere katılmaları sağlanmıştı. Korona virüs ile gelen bu kısıtlamalar öğrencilerin ders verimini düşürmemesi için uygulamalı anlatımları dikkatli okumalısınız.

 

Öğrencilerin başarılarını kısıtlamamak adına gerçekleştirilen altyapı ve online eğitim süreci başarılı şekilde devam ediyor. Fakat öğrencilerin uzun süreli olarak bilgisayar başında kalmaları ve belli süre hareketsiz kalmaları motivasyon düşüklüğü sağlamaktadır. Bunları gidermek adına ders aralarında belli periyotlar halinde teneffüsler uygulanarak öğrencilerin, temel ihtiyaçlarını karşılayacağı vakit oluşturulması önemlidir. Zihin yoğunlukla belli noktaya odaklanmak ister ve başarır, fakat dikkat dağıtacak yemek, içecek, kalabalık, gürültü vb. sorunların ortadan kalkması gerekir.

online-egitimde-ogrencileri-verimliligini-arttirma-yollari-1

Okul hayatını, eve taşıyın

Okulda uygulanan kuralları eve taşımak iyi fikir olabilir. Uyku düzeninizi belirleyerek yatacağınız ve kalkacağınız saati belirleyebilirsiniz. Günlük uyku ihtiyacınızı sağlıklı şekilde karşılayarak dijital derslere daha iyi adapte olabilirsiniz. Belli rutinlerinizi programlayarak yapacaklarınızı listeli olarak uygulayabilirsiniz. Uyku vakti, kahvaltı-yemek öğünleriniz, ders izleme ve eğlenceli aktiviteler olacak şekilde gününüzü kontrol edebilirsiniz.

 

Öğrencilerin konuları ve soruları anlamalarına yardımcı olun

Okul sıralarında ders işlerken bütün öğrenciler anlatılan her konuyu anlayamayabilir. Bu online ders sürecinde de oluşacak temel sorunlar arasında yer alır. Her öğrenci anlatılan konuyu anlamayabilir veya sonucuna herkes kadar kolay ulaşamayabilir. Özellikle ilkokul ve lise düzeyinde ki öğrencilerin anlama sorunları olabilir. Buna istinaden ailelerinin desteği burada öğrencilere oldukça fazladır.

Aile bireyleri normal dönemde akıllarına takılan soruyu çözmelerinde yardımcı olurlar, bu yardım online eğitim döneminde de geçerli olabilir. Örneğin anlamadığı dersi sizde izleyerek öğretmenin anlatmak istediğini siz farklı yoldan aktarmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde kavraması anlamadığı soruyu ya da konuyu kavraması daha kolay olacaktır. Aslında ders esnasında verimliliği arttırmak bu kadar kolay fakat günümüzü plansız olarak geçirmek dikkat dağıtacak soruna neden olabiliyor.

Bir Önceki Yazımız : Robotik Kodlama Nedir? ile geleceğe göz kırpabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu