KitapGenel

Okunduğu Zaman Ağlatan 4 Kitap

Okunduğu Zaman Ağlatan 4 Kitap

Bazı kitaplar vardır, bizleri alır başka diyarlara götürür. Öyle bir götürür ki, hem hüznü hem de acıyı iliklerimize kadar yaşarız. İşte biz de sizlere bu yazımızda, okunduğu zaman ağlatan 4 önemli kitabı derledik. İlk olarak Nikolay Vasilyeviç Gogol’un Palto’sunu sırtımıza geçireceğiz. Gerçekçi Rus Edebiyatı’nın mihenk taşı olarak ele alınan Palto, dönemin Çarlık Rusya’sı tarafından büyük tepki alsa da, Dostoyevski, Gogol için, “Hepimiz onun Palto’sundan çıktık” demiştir. Bu eser, Dostoyevski dışında edebiyat dünyasından pek çok ismi de etkilemiştir.

Yazımızın devamında, Şeker Portakalı’nın sevimli mi sevimli Zeze’sini ele alacağız. Ancak Zeze bu sefer, Güneşi Uyandıralım eseriyle karşımıza çıkacak. Jose Mauro De Vasconcelos, Zeze’nin ergenlik dönemini ve yaşadığı zor günleri, Güneşi Uyandıralım adlı eserinde bizlere sunacak. Dünya klasikleri denince akla ilk gelen eserlerden olan Sefiller’i ele alacağız. Pek çok diziye, filme uyarlanan hatta tiyatro sahnelerinde de gördüğümüz bu eserde,  toplumların mücadelesi ortaya konmaktadır.

Okunduğu zaman ağlatan bir diğer kitap ise Cengiz Aytmatov ‘un Toprak Ana adlı kitabıdır. Lenin Ödülü’ne layık görülen bu eser ile yazar, savaşların ve devrimlerin ortasında altüst olmuş birinin hayatını ele almaktadır. Ayrıca bu kitapta, Cengiz Aytmatov’un kendi hayatından bazı bölümlere de şahit olacağız.

Şimdi sizleri, birbirinden değerli o eserlerin ayrıntılarıyla baş başa bırakıyoruz…

Palto Nikolay Vasilyeviç Gogol

Palto, Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından 1842 senesinde kaleme alınmıştır. Gogol, gerçekçi şekilde ele aldığı yazısında, küçük adam temasını işlemektedir. Hikayenin başkahramanı Akakiy Akakiyeviç’tir. Yazar bu hikayesinde, hayatlarını sıradan şekilde yaşayan kişilerin çektikleri sıkıntıları, acıları ve yaşadıkları eşitsizlikleri ele almaktadır. Gogol’un Palto’su, o dönem Çarlık Rusya  tarafından büyük bir tepki almıştır. Gogol bu hikayede, Rus halkını aşağılamakla suçlanmaktadır.

Palto, ‘Gerçekçi Rus Edebiyatı’nın mihenk taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kitap, Tolstoy, Çehov ve Dostoyevski gibi edebiyat dünyasının çok önemli isimleri üzerinde büyük etkileri olduğunu da söyleyebiliriz. Hatta Dostoyevski Gogol için, “Hepimiz onun Palto’sundan çıktık” demiştir. Bu cümleyle de, eserin ne kadar önemli olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Güneşi Uyandıralım Jose Mauro De Vasconcelos

Jose Mauro De Vasconcelos tarafından kaleme alınan Güneşi Uyandıralım, Şeker Portakalı romanının devamı niteliğindedir. Bu roman, Zeze’nin son derece yoksul olan ailesinin kendisini başka bir aileye evlatlık vermesiyle başlamaktadır. Yoksul aile, hem eğitimine devam etmesi hem de oldukça iyi bir hayat sürmesi amacıyla Zeze’yi, zengin bir aileye vermektedir. Jose Mauro De Vasconcelos’un Güneşi Uyandıralım eserinde, ergenlik döneminde ve yüreğinde büyük hüzünler barındıran bir Zeze karşımıza çıkmaktadır.

Zeze bu kitap da acıları, aşkı, aşkın getirdiği pek çok zorluğu, tüm bunların yanında ayrılıkları da ilk kez tadacaktır. Şeker Portakalı ile başlayan Zeze’nin maceraları, Güneşi Uyandıralım ile devam etmekte, yine Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan Delifişek romanıyla da son bulmaktadır.

Sefiller Victor Hugo

Edebiyat dünyasının en önemli eserlerinden olan Sefiller, Victor Hugo tarafından 1862 yılında kaleme alınmıştır. Dünya edebiyat tarihine adını altın harflerle yazdıran Victor Hugo’nun bu çok değerli eseri, 2 bin sayfadan ve iki ciltten oluşmaktadır. Daha sonra Sefiller’in, pek çok yayıncı tarafından tek cilt halinde yayınlandığı da gözlenmiştir.

Mutlaka okunması gereken ve dünyanın en iyi klasikleri arasında yer alan Sefiller’in yazarı Victor Hugo, okuyucuya Paris’in ışıltılı olan cephesinin gerisinde yer alan yoksul dünyanın içinden seslenmektedir. Bu eserde, geçmişi silen ve umudu gelecekte arayan yepyeni bir dünya kurmak isteyen kişilerin hikayesi anlatılmaktadır. Sefiller romanı ayrıca, pek çok dizi ve filme de uyarlanmış birçok kez tiyatro sahnesinde de yer almıştır.

Toprak Ana Cengiz Aytmatov

Toprak Ana, 1963 yılında Kırgız yazar Cengiz Aytmatov tarafından yazılmıştır. Yazar, bu önemli yapıt ile Lenin Ödülü’nü de almıştır. Toprak Ana romanı, Cengiz Aytmatov’un ilk romanı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Yazar, bu eserle hem devrimlerin hem de savaşların tam ortasında altüst olmuş bir kişinin tüm hayatına ışık tutmaktadır. Ayrıca bu romanda Cengiz Aytmatov, okuyucuya kendi hayatından da kesitler sunmaktadır.

Toprak Ana kitabı, 2’nci Dünya Savaşı yıllarında Kırgızistan’ın bir köyünde geçmektedir. Roman, Tolgonay ismindeki bir annenin yaşadıklarını ele almaktadır. Romanın başkahramanı Tolgonay, sürekli Toprak Ana ile konuşmakta ve bu şekilde de hem acılarını hem de dertlerini paylaşmaktadır. Roman, ayrıca diyaloglarla devam etmektedir ve romanda sık sık geriye dönüş tekniğine de rastlanmaktadır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu