SağlıkEğitimGenelÖneriler

Okul Açıldığında Çocukları Virüsten Koruma Yöntemleri Nelerdir?

Okul Açıldığında Çocukları Virüsten Koruma Yöntemleri Nelerdir?

Okul açıldığında çocukları virüsten koruma konusu son dönemlerde MEB’in en fazla mesai harcadığı konulardan biri olarak bilinir. Çocuklar için koronavirüs, aşırı derecede tehlike arz etmese de taşıyıcı olmaları, toplum için büyük bir risk taşır. Bir okulda, bir öğrencide koronavirüs tespit edilmesi, direkt olarak bütün okula yayılmasına yol açar. Haliyle virüsün olumsuz etkileri okulların açılması sonrasında çok daha şiddetli bir şekilde görülebilir.

Çoğu veli okulların kapalı kalmasından yanayken, MEB’in ısrarla okulları açma çabaları, velilerin aklında çocukların virüsten nasıl korunacağı sorusunu canlandırır. Çocuklar, okul içerisinde oyun oynarken, birbirleriyle iletişim kurarken ve hemen hemen her durumda birbirleriyle yakın temas halindedirler. Haliyle bu durum, virüsün okul içerisinde yayılma riskini ciddi derecede arttırır. Bunun yanı sıra virüsten bir okulun etkilenmesi, aynı zamanda velilerin ve hane halklarının da etkilenmesine yol açar. Kısaca bir hesap yapacak olursak; sıradan bir okulda 1000 öğrenci olduğunu varsayarsak, 1000 öğrencinin de evinde en az kendileri dahil 3 bireyin olduğunu düşünürsek, direkt olarak virüs konusunda 3000 bin kişinin tehlike altında olduğu hesabı yapılabilir.

Bu durumu sadece bir okul bazında düşündüğümüz için 3000 rakamı pek sorun yaratmayabilir ancak Türkiye genelinde binlerce okulda bu riskin kol gezeceğini unutmamak gerekir. Peki, MEB’in okullar açıldığında çocukları virüsten koruma planı nedir? Ne gibi önlemler söz konusudur?

Okul Açıldığında Çocukları Virüsten Koruma Yöntemleri MEB Tarafından Nasıl Belirlenmiştir?

Okul açıldığında çocukları virüsten koruma konusunda MEB’in kendince geliştirdiği birtakım önlemler mevcuttur. Bu önlemler ise her okulda uygulanmak zorundadır. MEB, ilk tedbir olarak bu önlemlerin denetlenmesi üzerinde dururken, ilerleyen süreçte okullar açıldığında denetimlerin daha da fazlalaşacağı bilinir.

Her okulda maske takmak zorunlu olacak ve el temizliğine dair sabun veya dezenfektanlar, okulun hemen hemen tüm bölgelerinde yer alacak. Öğrencilere sürekli olarak dezenfekte olunması konusunda uyarılarda bulunacak. Eğitim sezonu başlamadan önce, yani ilk hafta çocuklara sürekli olarak virüs hakkında bilgi verilecek. Ayrıca nasıl korunmaları gerektiği konusunda kapsamlı bilgiler sunulacak. Okul içerisinde bir adet COVID-19 görevlisi bulunacak. Bunun yanı sıra okullara sadece bazı sınıf öğrencileri alınacak. Okullarda yoğunluk olabildiğince düşürülecek. Riski görülen bölgelerde okullar açılmayacak veya öğrenci sayısı minimize edilecek. Okullarda 4 metre kareye 1 kişi paylaştırılması konusunda çalışmalar yapılacak. Peki, ebeveynler neler yapmalı?

Okullarda Koronavirüs Önlemleri Konusunda Ebeveyne Düşen Pay Nedir?

Okullarda Koronavirüs Önlemleri
Okullarda Koronavirüs Önlemleri

Okullarda koronavirüs önlemleri konusunda ebeveynlere düşen payın son derece fazla olduğunu söylemek isteriz.

Ebeveynler okullar açılmadan önce çocuklarla uzun uzun konuşmalar yapıp, virüsün tehlikelerinden bahsetmelidirler. Virüsün çocuklarda pek ölümcül etkilerinin olmadığından ancak yetişkinlerde çok büyük sonuçlara yol açtığından sıkça çocuğa söz edilmelidir. Çocuğun virüs karşısında nasıl kendini koruyacağı ve arkadaşlarıyla iletişim halindeyken nasıl davranacağı hakkında tavsiyelerde bulunulmalıdır. Çocuklara sosyal mesafe öğretilmeli ve hangi durumlarda arkadaşlarından virüs kapacağı hakkında bilgi verilmelidir. Bunun yanı sıra çocuğa kendini nasıl dezenfekte edeceğini ve topluluk içerisinde nasıl izole olacağı gibi konularda ufak çaplı eğitimler verilmelidir.

Şimdiden maske stokları yapılmalı ve hatta mümkünse çocuğa eldiven kullanma alışkanlığı edindirilmelidir. Maske ve eldivenin yanı sıra çocuğun virüsün hangi yollardan bulaştığını da bilmesi gerekir. Örneğin çocuğa, mutlak suretle ellerini ağzına, gözüne ve burnuna götürmemesi gerektiği öğretilmelidir. Virüsün vücuda bu bölgelerden giriş yaptığı kesin olarak aktarılmalıdır. Elini, ağzına, yüzüne ve burnuna çok götüren çocuğu olan ebeveynler, mutlaka dezenfekte konusunu çocuğa iyi bir şekilde aşılamalıdırlar.

Çocukların okuldan eve geldiklerinde kıyafetleri değiştirilmeli ve sürekli olarak yıkanmalıdır. Ayrıca kullanmış olduğu maske ve eldivenlerin de güvenli bir şekilde evden veya çocuktan uzaklaştırılması önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu